irobot rumba

Robot Roomba – niezbędnik w codziennym odkurzaniu

Artykuł zaktualizowany 12 maja 2021


O ile jeszcze do niedawna o robotach sprzątających można było usłyszeć od miłośników science fiction, o tyle współcześnie ich widok w polskich domach już nikogo nie dziwi. Roboty Roomba czyli samobieżne odkurzacze, to wierni towarzysze w codziennym sprzątaniu, ułatwiający utrzymanie podłóg w nienagannej czystości.

Pierwsze modele, zapoczątkowane przez amerykańską firmę iRobot, zostały wypuszczone do sprzedaży w 2002 roku i nieprzerwanie do dziś wyróżniają się wysokim standardem jakości.


Czujniki i budowa – gwarantem wysokiej efektywności sprzątania

Pierwszą spośród wielu zalet robotów Roomba jest ich wysoka skuteczność. Zapewnia to opatentowany system nawigacji, który wykorzystując system czujników (czujnik zbliżeniowy, wysokości, dotykowy czy kamera podczerwona) zbiera informacje o otoczeniu nawet kilkadziesiąt razy na sekundę. Gwarantuje to wysoką efektywność sprzątania – nawet w bliskim otoczeniu mebli.

Jednak nie tylko system wspomnianych wcześniej czujników gwarantuje skuteczność czyszczenia. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie specjalnie skonstruowana budowa, chroniona patentem firmy. Robot Roomba składa się bowiem ze szczotki bocznej, której zadaniem jest zgarnianie zabrudzeń z miejsc, do których nie dociera głowica czyszcząca. Ta z kolei charakteryzuje się ruchomą konstrukcją, dostosowującą położenie do czyszczonej powierzchni. Ostatnim elementem jest silnik ssący, zbierający zabrudzenia do szczelnego pojemnika.


Skuteczny w walce z przeszkodami

O tym, że robot Roomba amerykańskiej firmy iRobot nie ma sobie równych, świadczy wiele przykładów. Jednym z nich jest efektywność przemieszczania się po trudnych powierzchniach. O ile większość konkurencyjnych urządzeń przegrywa walkę z grubym dywanem, dla Roomby nie stanowi ona najmniejszej przeszkody.


Czy warto kupić robot Roomba?

Takie pytanie zadaje sobie każdy człowiek zmęczony codziennym sprzątaniem, zwłaszcza gdy wśród domowników znajdują się dzieci lub zwierzęta. Czy zatem kupno robota Roomba to dobry pomysł? Oczywiście, że tak! Codzienne odkurzanie utrzyma dom w nienagannej czystości, robiąc to w sposób przyjazny alergikom (wszystko za sprawą filtrów HEPA). Nie dość, że odkurza to dodatkowo sprawia, że na meblach osadza się mniej kurzu. Wjeżdżając pod meble dociera do miejsc, do których standardowy odkurzacz nie ma dojścia.

Robot Roomba to niezwykle wygodne i nowoczesne urządzenie, które pozwala zautomatyzować pracę w domu. Warto zatem zainwestować w nowatorskie technologie i ułatwiać sobie życie.


 

One thought on “Robot Roomba – niezbędnik w codziennym odkurzaniu

Dodaj komentarz