kobieta z piercingiem

Piercing – jak wybrać odpowiednie studio?

Artykuł zaktualizowany 10 marca 2021


Piercing jest bardzo popularną metodą zdobienia ciała przy użyciu kolczyków. Trend przekuwania skóry w różnych specyficznych miejscach pojawił się w latach 70-tych ubiegłego wieku. Na początku utożsamiany był z kulturą punk’ową. Przekuwanie ciała bezpośrednio ingeruje w naszą skórę. Dlatego sam zabieg jest inwazyjny i może mieć swoje przykre konsekwencje w postaci zakażenia, jeżeli zostanie wykonany w niewłaściwych warunkach, przy użyciu niesterylnych narzędzi.


Gdzie wykonywać piercing?

Jeżeli chodzi o przekuwanie, to od razu kojarzy się to z gabinetem kosmetycznym. Nic bardziej błędnego. Kosmetyczki na ogół mają jedynie kilkugodzinne kursy przekłuwania ciała, a nie profesjonalne szkolenie oparte na teorii i praktyce, zakończone właściwym certyfikatem.

Obecnie piercer to profesjonalista, który powinien mieć udokumentowane zdobycie kwalifikacji i umiejętności przekłuwania poszczególnych partii ciała, a szczególnie części intymnych. Co prawda praktyka czyni mistrza, ale w przypadku piercera możemy mieć pewność, że już w trakcie kursu został zapoznany z informacjami dotyczącymi higieny, sterylizacji narzędzi oraz budowy poszczególnych części ciała.

Jak znaleźć dobre studio piercingu?

Jeżeli ktoś z twoich znajomych wykonywał piercing, to zapytaj go o opinie na temat studia, w którym ten zabieg wykonywał. Obejrzyj miejsce przekłucia i oceń sam lub sama, czy jest to profesjonalna robota. Warto poczytać sobie również wpisy na forach internetowych, w których użytkownicy opisują swoje doświadczenia z danym studiem piercingu.

Zanim jednak podejmiesz decyzję, odwiedź kilka takich miejsc, zapoznaj się z ofertą, cenami  i atmosferą. Przy okazji możesz poprosić o portfolio samego piercera. Każdy profesjonalista powinien mieć album zdjęć ze swoimi wykonanymi zabiegami.

Warunki w studiu piercingu

Kiedy już będziemy odwiedzali studia piercingu, warto zwrócić uwagę na kilka dość istotnych kwestii.

  • Warunki sanitarne

Studio piercingu powinno być bardzo czyste. Nie wolno w takich miejscach palić papierosy i spożywać posiłki w pomieszczeniach wykonywania zabiegów. Studio powinno posiadać autoklaw, w którym sterylizuje się narzędzie.

  • Narzędzie do piercingu

Poproś o narzędzie, które przeprowadza się zabieg piercingu. Piercer korzysta z całej gamy narzędzi, typu: kleszczyków z rozmytymi końcówkami, wenflonów (jednorazowych), specjalnych wielorazowych igieł do przekłuć. Jeżeli posługuje się tylko pistoletem zaciskowym, to szukaj innego studia.

  • Sterylności narzędzi

Narzędzia do piercingu powinny być wysterylizowane. Każde z nich powinno być opakowane oddzielnie w foliowy rękaw i wysterylizowane. Sprawdź, czy wszystkie one są odpowiednio zabezpieczone, nie uległy uszkodzeniu lub przeterminowaniu. Zarówno narzędzia, jak i kolczyk oraz gaziki i inne materiały opatrunkowe powinny być wyjmowane z zamkniętego pakietu w obecności klienta.

  • Warunki samego zabiegu

Zabieg powinien  być wykonany w sterylnych warunkach. Piercer dokładnie myje ręce i odkaża je, a następnie zakłada jałowe rękawiczki. Jeżeli używa niejałowych diagnostycznych rękawiczek, to nie wolno mu dotykać miejsc przekłucia i kolczyka bezpośrednio rękami. Sam zabieg przypomina swego rodzaju małą operację, dlatego piercer podczas jego wykonywania powinien mieć założoną maseczkę ochronną.

Piercing może być wykonywany tylko u osób pełnoletnich. Gdy klient nie skończył 18 lat, niezbędna jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego.

Artykuł powstał we współpracy ze studio wykonujące piercing w Rzeszowie – BadNeedle.pl.

Dodaj komentarz