Spis treści
Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021
Biżuteria sztuczna cieszy się w ostatnich latach coraz większą popularnością i uznaniem, ponieważ w wielu przypadkach potrafi nawet przebić prawdziwą pod względem przykuwającego uwagę wyglądu, a zarazem jest zazwyczaj od niej o wiele mniej kosztowna. Podobnie jak biżuteria prawdziwa, tak i sztuczne ozdoby mogą nam dodawać szyku przez wiele lat – pod warunkiem, iż dołożymy starań, by dobrze je pielęgnować.
W tym artykule omówione zostaną sposoby pozwalające zachować ukochane ozdoby w dobrym stanie, zapobiegając czernieniu i utracie blasku ich powierzchni.
Odpowiednie przechowywanie
Podstawowym aspektem pielęgnacji sztucznej biżuterii jest jej prawidłowe przechowywanie. Każdą ozdobę powinniśmy więc owinąć w tkaninę i umieścić w plastikowym woreczku albo w przeznaczonej specjalnie dla niej przegródce w pudełku na biżuterię, najlepiej wyściełanej materiałem. Absolutnie nie można również przechowywać biżuterii sztucznej razem ze srebrną – srebro z metalami nieszlachetnymi nieszczególnie się lubią i interakcja między nimi powoduje szybkie ciemnienie obu.
Dla zapobiegania ciemnieniu biżuterii należy również absolutnie unikać wystawiania jej na wpływ wilgoci, stąd należy zapomnieć o zostawianiu jej niechronionej w kuchni lub łazience.
Ten artykuł Ciebie zainteresuje – Jak radzić sobie ze skórą naczyniową?
Jak wyczyścić biżuterię?
Elementem pielęgnacji biżuterii sztucznej jest jej mycie, jednak należy zabierać się do tego w sposób możliwie uważny i delikatny. Należy przy tym unikać:
- mycia biżuterii sztucznej środkami przeznaczonymi do czyszczenia srebra i złota – zawierają silne chemikalia, z którymi metale nieszlachetne nie wytrzymują kontaktu
- zbyt długiego moczenia biżuterii w wodzie, szczególnie jeśli ozdoba zawiera koraliki – można w ten sposób przyśpieszyć ich zerwanie
Biżuterię sztuczną możemy myć w ciepłej wodzie z mydłem, jednak należy zachowywać przy tym ostrożność. Wystarczą do tego dwie szklanki ciepłej wody z delikatnym środkiem do mycia, w której będziemy zanurzać ozdoby tylko na krótką chwilę.
Jeżeli naprawdę boimy się wystawiania ozdób na wpływ wilgoci, możemy również do mycia wykorzystać szczoteczkę zanurzoną w sodzie oczyszczonej. Wówczas do delikatnym wyszorowaniu korali wycieramy je miękką ściereczką. Bardzo dobrym pomysłem będzie zastosowanie specjalnej ściereczki do czyszczenia biżuterii, która jest dostępna w sklepach jubilerskich, lub przynajmniej szmatki filcowej lub bawełnianej.
Ochrona biżuterii na co dzień
Równie ważne jak właściwe przechowywanie i mycie biżuterii sztucznej jest jej odpowiednie używanie na co dzień. Jeżeli będziemy robić to nieostrożnie, wystawimy ukochane ozdoby na zgubny wpływ wilgoci i chemikaliów. Należy więc koniecznie ściągać biżuterię przed kąpielą czy wejściem do basenu, a także myciem rąk czy zmywaniem naczyń.
Pamiętajmy również o tym, by nie używać kosmetyków na skórze w miejscach, które będą miały kontakt z ozdobami, ponieważ dezodoranty, perfumy czy kremy i balsamy zawierają szkodliwy dla metali nieszlachetnych alkohol. Jeżeli o tym zapomnimy, będziemy wystawiać ozdoby na codzienny kontakt ze szkodliwymi dla nich substancjami i ani się obejrzymy, a zaobserwujemy utratę ich atrakcyjnego wyglądu.