gra w padla

Padel – podstawowe zasady gry dla początkujących

Artykuł zaktualizowany 26 listopada 2022

Chcesz spróbować nowej dyscypliny sportowej? Na pewno zainteresuje Cię padel, czyli stosunkowo nowa w Polsce, choć od dawna znana i uprawiana na świecie dyscyplina. To sport rakietowy, łączący w sobie cechy tenisa ziemnego oraz squasha. Różni się jednak miejscem prowadzenia rozgrywek oraz zasadami. Nie są one jednak na tyle skomplikowane, żebyś nie mógł ich przyswoić. Zobacz, jak wygląda gra w padel – najpierw przyswój teorię, a potem sprawdź swoją wiedzę i utrwal ją w praktyce.

Zasady gry w padla

Gra w padel zaczyna się od serwu, który wykonujemy od dołu, poniżej wysokości pasa. Celem jest uderzenie w znajdującą się po przekątnej część kortu przeciwnika. Dalsza wymiana piłek polega na tym samym – gracz odbija piłkę w taki sposób, aby przeleciała ona nad siatką i dopiero za nią, odbiła się na polu przeciwnika. Ten odbija piłkę bezpośrednio lub po tym, jak odbije się ona wcześniej od kortu lub od kortu i od ściany.

Błędnymi zagrywkami jest uderzenie piłką o ścianę po stronie przeciwnika, bez wcześniejszego odbicia jej od kortu, a także odbicie po stronie przeciwnika kort-ściana-kort.

Gracze grają do dwóch wygranych setów. Sety składają się z gemów: 6 wygranych gemów gwarantuje zwycięstwo w secie. Punktacja wygląda tak, jak w tenisie ziemnym: 15, 30, 40 i gem.

Czego potrzebujesz do gry w padla?

Planujesz wybrać się na kort i spróbować swoich sił w padlu? Sprawdź, co jest niezbędne do tego, aby móc rozgrywać mecze w tej dyscyplinie.

Profesjonalny kort do gry w padla

Przede wszystkim gra w padel odbywa się na specjalnie przystosowanym do tego boisku. Nie jest to ani tradycyjny kort tenisowy do rozgrywek tenisa ziemnego, ani kompaktowy i zabudowany kort do squasha. Kort do gry w padla ma wymiary 10×20 metrów. W połowie ten prostokąt jest przedzielony niską siatką. Wokół znajduje się zabudowa wykonana z metalowych siatek i szklanych wzmacnianych szyb pozwalających podziwiać rozgrywki publiczności. Korty do padla znajdziesz obecnie m.in. w województwie śląskim, małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim, lubuskim, warmińsko-mazurskim.

Sprzęt do gry w padel

Początkujący mogą wypożyczyć sprzęt do padla, a ci, którzy chcą grać regularnie, na pewno zechcą zainwestować we własny zestaw. Składa się on przede wszystkim z rakiety okrągłej lub w kształcie łzy. Na wyższych poziomach zaawansowania wymienisz ją na rakietę diamond lub hybrydę. Do tego piłka, która wygląda niemal identycznie jak piłeczka do tenisa ziemnego.

Wygodny strój do padla

Strój do gry w padla to zazwyczaj koszulka z krótkim rękawem oraz szorty. Zestaw powinien być wykonany z tkaniny technicznej, która zapewnia odprowadzanie wilgoci na zewnątrz i gwarantuje swobodę ruchów. Do tego oczywiście wygodne buty z antypoślizgową podeszwą.

Zasady gry w padla nie są skomplikowane. Gracze dość szybko opanowują je, podobnie jak technikę gry. Szczególnie łatwe jest to dla osób, które miały już okazję grać wcześniej w tenisa stołowego oraz squasha.