Spis treści
Artykuł zaktualizowany 31 sierpnia 2019
Pracę w pozycji siedzącej przed monitorem komputera wykonuje około 60 % zawodowo czynnych osób. Jakkolwiek sprzęt komputerowy, a tym samym monitory ekranowe, podlegają ciągłym udoskonaleniom pod kątem bezpieczeństwa naszego zdrowia, to problemy ze zmęczeniem wzroku przy pracy z komputerem nadal są powszechne.
Jednym z głównych czynników, wpływających na kondycję naszych gałek ocznych jest oświetlenie komputerowego stanowiska. Czynnik ten ma również wpływ na nasze samopoczucie i wydajność pracy.
Natężenie światła przy biurku
W tym wypadku idealnym rozwiązaniem wydaje się zapewnienie jak największej ilości światła dziennego, które jest przez nas naturalnie przyswajanym źródłem światła. Jednak praca w godzinach wieczornych, ograniczona ilość okien w biurze wymaga zastosowania dodatkowego sztucznego oświetlenia. Optymalny poziom komfortu świetlnego przy stanowisku komputerowym określa norma PN-EN 12464 2012.
Odpowiednie oświetlenie stanowiska komputerowego daja trzy źródła światła:
- Oświetlenie dzienne (regulowane np. żaluzjami)
- Oświetlenie ogólne pomieszczenia
- Oświetlenie punktowe stanowiska
Najkorzystniejsze dla oka ludzkiego jest natężenie oświetlenia w przedziale 300-700 lx. Zgodnie z polską normą średnie natężenie oświetlenie na komputerowym stanowisku pracy powinno wynosić co najmniej 500 lx. Co prawda norma nie precyzuje czy wartość ta odnosi się do poziomu płaszczyzny roboczej stanowiska (klawiatury i dokumentacji), czy płaszczyzny pionowej (monitor komputera). Jednak przeprowadzone wyniki badań wykazały, że optymalne natężenie światła powinno co najmniej wynosić:
– 500 lx w przypadku prac nie wymagających ciągłej obserwacji ekranu monitora
– 300 lx w przypadku wykonywania prac polegających na obserwacji ekranu monitora
Odpowiednie źródła światła
Jednak samo natężenie światła to nie wszystko. Ważnym aspektem jest rozmieszczenie źródeł światła oraz ustawienie stanowiska komputerowego względem okien i punktów świetlnych. W tym wypadku zasady BHP zalecają:
- Monitora komputerowego nie należy ustawiać na tle okna, na przeciwko okna lub w tle innych jaskrawych obiektów. Najlepsze ustawienie monitora jest bokiem do okna.
- Jeżeli chodzi o oświetlenie ogólne to stanowiska komputerowe powinny znajdować się pomiędzy oprawami oświetleniowymi. Nie należy montować oświetlenia górnego bezpośrednio nad monitorami.
- Aby uniknąć zjawiska olśnienia ( inaczej oślepienia) biurko i meble wokół monitora powinny mieć jasny i matowy kolor. Oświetlenie punktowe stanowiska pracy nie powinno emitować silniejszego źródła światła od monitora.
Najbardziej optymalna organizacja komputerowego stanowiska pracy powinna charakteryzować się możliwością doboru natężenia oświetlenia, dostosowanego do rodzaju wykonywanych czynności.