odkurzacz do kominka

Jak wybrać odkurzacz do kominka?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Kominek zapewnia niepowtarzalny, domowy klimat i sprzyja relaksowi – do czasu, kiedy przypomnisz sobie, że przed następnym użyciem należy wyczyścić urządzenie i usunąć popiół. Aby pozbyć się tego zmartwienia, postaw na skuteczne rozwiązanie – odkurzacz do kominka.


Odkurzacz do kominka

Każdy domowy sprzęt należy czyścić i konserwować w odpowiedni sposób – kominek oczywiście nie należy do wyjątków. Dotyczy to przede wszystkim sezonu zimowego, kiedy podczas okresu grzewczego urządzenie jest często uruchamiane. Tymczasem wydajność cieplna kominka, czyli parametr szczególnie istotny dla użytkowników, w dużej mierze zależy od nas, a nie tylko od wybranego modelu. Sadza ma właściwości izolacyjne, więc zanieczyszczenie spowoduje, że kominek będzie wytwarzał mniej ciepła.

Kominek należy czyścić raz w tygodniu, po upływie co najmniej 12 godzin od wygaszenia paleniska. Tradycyjnie używa się do tego szczotki, pogrzebacza i zgarniaczki, jednak cały proces zajmuje sporo czasu i nie sposób się przy nim nie ubrudzić. Dlatego coraz popularniejsze stają się proste w użyciu odkurzacze kominkowe, dostępne w sklepach takich jak Leroy Merlin.


Główne zalety odkurzacza do kominka

Przede wszystkim należy podkreślić, że, wbrew pozorom i nazwie, odkurzacze kominkowe służą nie tylko do pozbywania się popiołu i sadzy z kominków, ale także do sprzątania grilla, pomieszczeń po pracach remontowych bądź samochodów – może więc służyć przez cały rok, w różnych sytuacjach.

Czyszczenie kominka z wykorzystaniem tego urządzenia jest nie tylko szybsze, ale również bezpieczniejsze. Nie ryzykujesz uszkodzenia kominka, a wymienne, szczelne filtry chronią salon przed ewentualnym wysypaniem się popiołu i zabrudzeniem. Do większości modeli dołączone są wymienne końcówki, które pozwalają usunąć nadmiar popiołu z każdego zakamarka.


Jaki wybrać?

Sprzęt należy dostosować przede wszystkim do powierzchni domu. Jeżeli zamierzasz używać go na dużym metrażu, pomyśl o urządzeniu z większą pojemnością. Nie bez znaczenia jest także wybór odpowiedniej długości rur – aby sięgnęły wszędzie tam, gdzie chcesz. Dodatkowe udogodnienie stanowią występujące w niektórych modelach kółka, dzięki którym odkurzacz można łatwo transportować – bez konieczności noszenia. Z kolei urządzenia o wyższej sile działania sprawią, że usuwanie zabrudzeń będzie odbywać się szybciej i z mniejszym nakładem sił. Jeśli nie chcesz inwestować w odkurzacz do kominka, możesz zakupić separator – nakładkę działającą jak filtr, która zbiera zanieczyszczenia w tradycyjnym odkurzaczu.

Pamiętaj, że odkurzacz kominkowy to nie wszystko. Aby cieszyć się ciepłem przez długie lata, nie można zapominać o przeglądach technicznych oraz odpowiednim, suchym materiale do rozpalania. Wtedy samo czyszczenie również będzie przyjemniejsze i bezpieczniejsze dla ciebie i twojego kominka.


 

Dodaj komentarz