rehabiltiacja

Kiedy konieczna jest profesjonalna rehabilitacja?

Artykuł zaktualizowany 8 kwietnia 2021


Każdy z nas przynajmniej raz w życiu doznał urazu lub kontuzji. W takiej sytuacji zawsze dążymy do jak najszybszego wyleczenia niesprawności lub schorzenia, aby dojść szybko do formy.

Jeżeli uraz nie jest zbyt duży i możemy sami sobie pomóc z jego leczeniem, stosując odpowiednie okłady, masaże lub po prostu nie nadwyrężając kontuzjowanej kończyny, to zabiegi rehabilitacyjne nie są w tym przypadku konieczne. Niemniej, jednak gdy nie ma poprawy lub schorzenie czy kontuzja stanowi cięższy przypadek, wymagana jest pomoc specjalisty, który pozwoli nam dojść do zdrowia. Dlatego warto wiedzieć kiedy i gdzie szukać pomocy.


Co daje nam specjalistyczna rehabilitacja?

Rehabilitacja ma na celu przywrócenie nam sprawności fizycznej sprzed przebytej choroby lub poniesionej kontuzji, w możliwie jak największym stopniu. Zabiegi rehabilitacyjne są praktycznie zawsze potrzebne po operacjach chirurgicznych np. dotyczących złamań kończyny lub nastawiania stawu. Wtedy unieruchomiona przez długi czas po zabiegu cześć ciała, wymaga ponownego jej usprawnienia. Kontuzje i urazy w wyniku wypadku są również poddawane zabiegom rehabilitacyjnym.

Czasami możemy nie dojść do pełnej formy, ale dzięki samej rehabilitacji poprawi się zdecydowanie nasz komfort życia. Ważne, aby  rehabilitację rozpocząć możliwie jak najwcześniej, czyli od momentu rozpoznania choroby.

Rodzaje zabiegów rehabilitacyjnych

O rodzaju rehabilitacji decyduje lekarz. Na podstawie przebytej choroby, urazu lub operacji ustala ilość zabiegów, ich rodzaj oraz czas trwania całego procesu przywracania pacjenta do zdrowia.

Jednym z podstawowych rodzajów rehabilitacji jest fizykoterapia. Do tego rodzaju zabiegów zaliczamy: masaż, kinezyterapia, jonoforeza, krioterapia, leczenie polem magnetycznym oraz hydroterapia. Wszystkie elementy fizykoterapii wymagają udziału wykwalifikowanego personelu. Jedynie kinezyterapię, czyli leczenie ruchem, można wykonywać również samodzielnie w domu, o ile nie wymagają one specjalistycznego sprzętu. Fizykoterapeuta w tym wypadku opracowuje indywidualny zestaw odpowiednio dobranych ćwiczeń. Przy łagodnych kontuzjach oraz urazach wystarczy kilka takich zabiegów, żeby odzyskać sprawność.

W przypadku poważnych schorzeń ruchu, które mają charakter postępujący i przewlekły, rehabilitacja polega na opóźnianiu skutków choroby, czyli spowolnieniu jej. A tym samym utrzymaniu pacjenta w takiej kondycji, aby mógł być w miarę samodzielny. Tutaj mówimy już o rehabilitacji w profesjonalnej przychodni rehabilitacyjnej, gdzie dana osoba uczęszcza regularnie na zabiegi, które są cyklicznie powtarzane.  W takiej sytuacji jest ona pod stałą kontrolą lekarza, który ocenia stan zdrowia i kieruje na określone zabiegi rehabilitacyjne.

Rehabilitacja to nie tylko fizyczne przywracanie do zdrowia, ale też szereg kompleksowych usług, obejmujących rehabilitację medyczną, psychologiczną, zawodową i społeczną. Zatem mówiąc profesjonalna rehabilitacja, mamy na myśli dostęp do specjalistycznej pomocy z różnych sfer życia, przy zastosowaniu wielu nowoczesnych terapii. Obecnie z usług profesjonalnych rehabilitantów korzystają osoby w różnym wieku i stanie zdrowia.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Rehab-pro, która posiada profesjonalny gabinet rehabilitacji w Rzeszowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *