kamizelka odblaskowa

Kamizelki odblaskowe – dlaczego powinno się ją mieć?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Kamizelka odblaskowa to podstawa bezpieczeństwa. Po zmroku każdy rowerzysta czy pieszy powinien być w takową wyposażony, jest to uregulowane odpowiednimi przepisami o ruchu drogowym. Zadbajcie o swoje bezpieczeństwo, wyposażcie siebie i swoich bliskich w kamizelki odblaskowe.


Kamizelka odblaskowa? Przezorny zawsze ubezpieczony.

Obowiązek noszenia kamizelki odblaskowej ma zapewnić nam bezpieczeństwo. Niewielu pieszych lub rowerzystów przestrzega przepisów i zwyczajnie bagatelizują konieczność jej noszenia.  Policja czy Straż Miejska również rzadko przestrzegają tych przepisów, choć za ich złamanie grozi mandat.

Noszenie takiej kamizelki szczególnie istotne poza terenem zabudowanym, gdzie źródeł światła jest znacznie mniej a widoczność jest ograniczona. Warunki na drodze mogą zmienić się w mgnieniu oka. Wystarczy, że zacznie padać rzęsisty deszcz i widoczność na drodze spada niemal do zera. W takiej sytuacji zmotoryzowani mają trudności z dostrzeżeniem swojego pasa ruchu, pieszy lub rowerzysta nie ma w tej sytuacji żadnych szans.

Kamizelka odblaskowa pozwoli kierowcom dostrzec nas już ze sporej odległości i dostosować tor jazdy do naszej pozycji na poboczu. Jeżeli jej na sobie nie mamy, jesteśmy praktycznie niedostrzegalni dla kierowcy. Niezależnie od warunków pogodowych czy prognoz, wyposażmy się w kamizelki odblaskowe i zminimalizujmy potencjalne zagrożenie. Po co ryzykować, skoro stawka jest tak wysoka?


Jesteś kierowcą? Jechałeś w nocy autostradą i przebiłeś oponę? Włączenie świateł awaryjnych wskazuje wyłącznie pozycję samochodu i ostrzega innych kierowców. Chodząc w obrębie samochodu naprawiając usterkę, jesteś praktycznie niewidoczny dla innych kierowców. Wystarczy jeden nieostrożny krok czy nieostrożność i błaha awaria może zmienić się w naprawdę poważną sytuację zagrożenie życia.

Recepta jest prosta, obowiązkowo wyposaż się w kamizelkę odblaskową. Dzięki niej będziesz świetnie widoczny na drodze i zapewnisz sobie 100% bezpieczeństwa.

Pamiętajcie! Noście kamizelki odblaskowe. Możecie nawet nie wiedzieć kiedy, ale możecie zapobiec tragedii!


Ile kosztuje bezpieczeństwo? Kamizelki odblaskowe dla dorosłych i dla dzieci.

Zastanawialiście się, ile może kosztować ludzkie życie? Każdy kogo zapytamy, co zrobi dla swojej rodziny – odpowie wszystko. Najtańsza kamizelka odblaskowa dla dorosłych czy dla dzieci to koszt zaledwie 5,00 zł. Jak sami widzicie, wyposażenie całej swojej rodziny w odblaski to niewielki wydatek. A jak wszyscy wiemy, bezpieczeństwo i życie jest bezcenne. To tak niewiele, za tak wiele.

Specjalnie dla dzieci stworzono możliwość wybrania kolorowych wzorów lub nadruków na kamizelki. Superbohater, postać z kreskówki czy z ulubionej gry? Dzięki temu zabiegowi, dzieci dużo chętniej ubierają kamizelki odblaskowe, przy okazji mogą się pochwalić w szkole przed rówieśnikami i zachęcić ich do noszenia takiej kamizelki na co dzień.


Kamizelki odblaskowe w społeczeństwie

Każdego roku organizacje i fundacje, zarówno te państwowe jak i nie związane z rządem organizują akcje uświadamiania Polaków o bezpieczeństwie na drodze. Rokrocznie rozdaje się dziesiątki tysięcy kamizelek, żeby zmniejszyć ilość i zapobiegać wypadkom związanym z potrąceniem pieszych.

W 2012 Caritas diecezji toruńskiej rozdał mieszkańcom prawie 10 tysięcy kamizelek odblaskowych. Akcja odbyła się w ramach kampanii „Jestem widoczny, jestem bezpieczny”.

W tym samym roku podobna akcja miała miejsce 17 podpoznańskich gminach. Po raz 11-sty zorganizowano akcję w której wziął udział: Wydział Bezpieczeństwa, Wydział Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obywatelskich w Poznaniu, Komenda Miejska Policji w Poznaniu i poznańska Straż Pożarna. W jej trakcie rozdano 34 tysiące kamizelek odblaskowych


 

Dodaj komentarz