kobieta łapie się za brzuch

Jaką rolę odgrywa kwas solny w organizmie człowieka?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Kwas solny odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie, gdyż bierze on udział w procesach trawienia, co przekłada się na uwolnienie substancji odżywczych występujących w spożywanym jedzeniu. Bez niego, jedzenie stałoby się tylko pustymi kaloriami umożliwiającymi przetrwanie człowieka. Czy posiada on także negatywne cechy?


Kwas solny – co to takiego?

Aby żołądek działał właściwie niezbędna jest obecność kwasu solnego, który się w nim znajduje. Każdego dnia organizm człowieka produkuje średnio półtorej litra kwasu, znanego również pod nazwą soku żołądkowego. Za jego powstanie odpowiadają komórki okładzinowe, główne, a także śluzowe. Sok żołądkowy składa się z wielu składników, które są od siebie ściśle zależne i nie można się bez nich obejść.

Kwas solny umożliwia pierwszą fazę trawienia białek, dlatego jego rola w procesie trawienia jest nieograniczona. Wykazuje on także działanie bakteriobójcze, a także wpływa na szkodliwość bakterii oraz drobnoustrojów, które występują w ciele człowieka (dostają się one razem z przyjmowanym pokarmem). W związku z tym, przypisuje się mu rolę ochronną. Jego obecność w organizmie sprawia, że zjadane przez człowieka mięso jest lepiej oraz szybciej trawione.


Komplikacje związane z kwasem solnym

Przypisuje się mu ogromne znaczenie, jednakże może wpływać także negatywnie na organizm człowieka. Z jego przyczyny można zauważyć uszkodzenie błony śluzowej żołądka, co skutkuje wystąpieniem choroby wrzodowej, która w najgorszym wypadku jest w stanie doprowadzić nawet do krwawienia w przewodzie pokarmowym. Kiedy w organizmie występuje zbyt wiele kwasu solnego występuje nadkwasota, zgaga, nieprzyjemne odbijanie oraz pieczenie w klace piersiowej.

Jednakże, sytuacja jest niewiele lepsza, kiedy człowiek posiada niewystarczające ilości kwasu solnego. W tej sytuacji ludzie zmagają się z brakiem koniecznych pierwiastków, wpływa to negatywnie także na układ nerwowy.


Co robić?

Tylko i wyłącznie odpowiednia ilość kwasu solnego umożliwia trawienie przyjmowanego jedzenia, aby było to możliwe sięga się po odpowiednie środki farmakologiczne. Controloc, Ranigast oraz Polprazol to tylko propozycje, które jednak znacząco wpływają na poprawę stanu zdrowia oraz samopoczucie człowieka. Nie można zapominać, że terapia powinna być połączona z regularnymi wizytami u lekarza, który jest w stanie kontrolować stan organizmu oraz zwracać uwagę na ewentualne nieprawidłowości.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *