praca przy komputerze

Jak zwiększyć sprzedaż internetową w małym sklepie online? Best practices

Artykuł zaktualizowany 23 października 2023

Dziś w Internecie można handlować niemal wszystkim. Branża sprzedaży e-commerce stale się rozwija i nic nie wskazuje na to, aby ten trend miał się odwrócić. Założyłeś niewielki sklep internetowy i zastanawiasz się, jak zwiększyć sprzedaż i konkurować z liderami na rynku? Poznaj kilka skutecznych praktyk do wdrożenia.

Sprzedaż internetowa – szansa czy wyzwanie?

Dziś sprzedaż internetowa daje nieporównywalnie większe możliwości niż kiedykolwiek. Oferowanie produktów konsumentom z niemal całego świata, nowoczesne narzędzia, gotowe szablony sklepów, wiele opcji dostawy – sprzedaż w Internecie jawi się jako idealna szansa na udany biznes.

Faktycznie, otwarcie sklepu internetowego może być świetnym pomysłem. Weź jednak pod uwagę, że nie tylko Ty na niego wpadłeś. Tu pojawia się pierwsze wyzwanie, czyli konkurencja. Jeśli masz mały sklep online, a dodatkowo dopiero zaczynasz działalność, może być Ci trudno przebić się do świadomości klientów oraz konkurować z innymi sprzedawcami ceną.

Kolejnym wyzwaniem są koszty prowadzenia działalności. Choć zwykle nie musisz wynajmować biura ani dużego magazynu, to wydatki zawsze się pojawią. Będą związane choćby z:

  • opłaceniem serwera i domeny,
  • wykupieniem certyfikatu SSL,
  • zatrudnieniem specjalisty od SEO,
  • obsługą księgową.

Nie można zapominać o głównym koszcie, czyli zakupie towarów, które masz zamiar oferować. Nie każda inwestycja będzie udana, a części produktów może nie udać Ci się sprzedać. Wówczas pojawią się straty.

Jak zatem prowadzić sprzedaż internetową skutecznie? Jakie praktyki warto zastosować? Sprawdź.

Sprzedaż w Internecie – jak ją zwiększyć?

Poznaj kilka sprawdzonych praktyk, które wyniosą Twoją sprzedaż w e-commerce na wyższy poziom.

Optymalizacja strony internetowej

Twoja strona musi być przyjazna dla konsumentów i dla algorytmów wyszukiwarki. Co to oznacza? Upewnij się, że sklep jest responsywny, czyli dostosowuje się do różnych urządzeń mobilnych. Popraw również prędkość ładowania strony, ponieważ długi czas ładowania może zniechęcać użytkowników.

Usprawnij nawigację i zadbaj o czytelny układ strony, aby klienci nie mieli trudności ze znalezieniem tego, czego szukają. Dodaj też wygodne opcje płatności i dostawy.

To podstawowe kroki, których nie można pomijać, jeśli chcesz prowadzić sprzedaż internetową z sukcesem.

SEO

Zoptymalizuj treści na stronie pod kątem wyszukiwarek internetowych, tak aby stać się widocznym w sieci. Jak to robić?

Stwórz strategię słów kluczowych i twórz treści, które da na nich oparte. Powinny być wartościowe i angażujące, aby przyciągnąć Twoją grupę docelową. Wykorzystaj storytelling, aby budować więź emocjonalną z klientami.

Możesz pisać bloga, który sprawi, że będziesz prezentować się jako specjalista w swojej dziedzinie, a dodatkowo przyciągniesz ruch organiczny do Twojego sklepu i zwiększyć sprzedaż w Internecie.

Media społecznościowe

Media społecznościowe są doskonałym wsparciem w sprzedaży e-commerce. Aktywnie uczestnicz więc w platformach, które są istotne dla Twojej branży.

Kreuj ciekawe treści wizualne i tekstowe. Organizuj konkursy, kampanie reklamowe i promocje w mediach społecznościowych.

Kampanie reklamowe online

Rozważ skorzystanie z płatnych kampanii reklamowych, takich jak Google Ads, Facebook Ads czy Instagram Ads. Możesz dostosować reklamy do konkretnej grupy docelowej i monitorować ich  wyniki. Usprawnisz swoje działania i lepiej dobierzesz treść komunikatów oraz asortyment sklepu do preferencji użytkowników.

Programy lojalnościowe

Mogą napędzać sprzedaż internetową, jeśli dobrze je zaplanujesz. Zachęcaj klientów do powrotu do Twojego sklepu, oferując zniżki, bonusy i nagrody za zakupy.

Integracja z platformą sprzedażową

Kolejną szansą na osiągnięcie sukcesu w sprzedaży e-commerce może być integracja Twojego sklepu z dużą platformą sprzedażową. Możesz również całkowicie przenieść działalność w takie miejsce.

Wówczas sporo oszczędzisz, ponieważ nie będzie Cię dotyczyło wiele kosztów prowadzenia sklepu w Internecie. Nie musisz opłacać reklam, korzystać z usług specjalistów SEO, wykupować domeny i hostingu. Ponadto automatycznie zyskasz dostęp do bardzo szerokiego grona potencjalnych klientów.

Dla przedsiębiorców debiutujących w sprzedaży internetowej takie rozwiązanie może być więc bardzo opłacalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *