Artykuł zaktualizowany 16 kwietnia 2023
Sezon urlopowy to czas wytężonej pracy nie tylko dla branży turystycznej, ale także dla… złodziei! W jaki sposób możemy zabezpieczyć swoje mieszkanie przed włamaniem na czas naszego wyjazdu? Przedstawiamy kilka sposobów w poniższym artykule.
Zabezpieczone wejścia
Najczęściej złodzieje dostają się do naszych domów nie drzwiami a oknem – tu dużo rzadziej pamiętamy o stosownych zabezpieczeniach. Uchylone w domu lub mieszkaniu na parterze (zagrożone mogą być także mieszkania na wyższych kondygnacjach – złodzieje wyjątkowo chętnie wybierają m.in. budynki, przy których ustawiono rusztowania) to dla przestępców zaproszenie. Jeśli dysponujemy większymi środkami, a dostęp do okien naszego mieszkania nie jest w żaden sposób utrudniony, powinniśmy zainwestować w rolety antywłamaniowe. Ich skuteczność określa się w sześciostopniowej skali o symbolu RC. Oznaczenie RC1 oznacza najniższy stopień zabezpieczenia, RC6 – najwyższy. Ceny najtańszych rolet to około 200 – 500 zł w zależności od wymiarów okna. Konieczność sforsowania nawet rolet najsłabiej chroniących RC1-RC2 może odstraszyć złodzieja, ponieważ taka operacja wiąże się z dodatkowym hałasem i stratą czasu. W przypadku mieszkań na parterze w blokach często stosowane są kraty. Ich zamontowanie wiąże się jednak z koniecznością uzyskania zgody wspólnoty.
Podobne oznaczenie stosuje się w przypadku drzwi antywłamaniowych. Drzwi antywłamaniowe wyposaża się zwykle w dwa zamki wysokiej klasy, mają one także zabezpieczenia przeciwprzewierceniowe zawiasów. Stosuje się w nich także rozwiązania, które mają zapobiec uniesieniu skrzydła. Drzwi takie powinny posiadać certyfikat wydany przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej albo też Instytut Techniki Budowlanej. Średnia cena drzwi antywłamaniowych w Polsce to ponad 4 000 zł.
Alarmy antywłamaniowe
Jeśli często wyjeżdżamy z lub też w przypadku, gdy nasz dom stoi na uboczu, warto zainwestować w alarmy. Wyłapany w zabezpieczonej przestrzeni ruch da sygnał do przyjazdu firmie ochroniarskiej. O tym rozwiązaniu musimy jednak pamiętać na długo przed urlopem, zamontowanie systemów na kilka dni przed wyjazdem może okazać się niewykonalne. Dobrym pomysłem mogą być także systemy inteligentnego domu, które pozwalają na sterowanie oświetleniem i innymi sprzętami, dając wrażenie obecności w kawalerce na sprzedaż w Gdańsku. Informacje o tym, co się dzieje w mieszkaniu właściciel będzie widział na swoim smartfonie.
Czujny sąsiad to podstawa
Przed dłuższym wyjazdem warto poprosić o pomoc sąsiada. Nie tylko pomoże on podlać kwiatki w mieszkaniu, może też zebrać gromadzącą się pocztę (co jest sygnałem dla przestępców, że od dłuższego czasu nikogo nie ma w domu) oraz zwrócić uwagę na to, co dzieje się obok. To jeden z najskuteczniejszych, a zarazem najtańszych sposobów na zabezpieczenie się przed włamywaczem.
Ubezpieczenie mieszkania
Polisa ubezpieczeniowa na wypadek włamania co prawda nie odstraszy złodzieja, jednak w przypadku kradzieży pozwoli nam na wypłatę odszkodowania. Przed zawarciem umowy z ubezpieczycielem warto przeczytać z uwagą dokument OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia), który szczegółowo mówi o tym, na jakich warunkach będzie możliwe uzyskanie środków z polisy.
Większość rozwiązań chroniących nas przed potencjalnym włamaniem nie jest tania. W przypadku mieszkań szczególnie przyciągających uwagę złodziei – czy to przez swoje usytuowanie, czy też przez luksusowe wykończenie – warto zainwestować większą kwotę, aby oszczędzić sobie nie tylko dużych strat finansowych, ale też nerwów i stresu.