buty-trekkingowe

Jakie buty trekkingowe zabrać na wakacyjne górskie wycieczki?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Jeśli nasz urlop chcemy spędzić aktywnie, na pieszych wędrówkach po lasach i bezdrożach, musimy zaopatrzyć się w niezawodny ubiór i sprzęt. Jaki element układanki jest najważniejszy? Oczywiście buty trekkingowe! Bez dobrej jakości obuwia możemy nie tylko nabawić się otarć, ale i pozbawić się całej frajdy z wycieczki. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?


Trwałość

Jeśli nasze buty nie będą w stanie wytrzymać wpływu różnego rodzaju powierzchni i czynników atmosferycznych, nie będą zbyt pomocne. W tym względzie najwięcej zależy od użytych do produkcji materiałów i zastosowanych technologii. Podeszwa butów trekkingowych powinna zostać wykonana z mocnej gumy o dużej przyczepności. Nie powinna ona być jednak zbyt ciężka, by nie powodować dyskomfortu. Obuwie najwyższej jakości jest zwykle wyposażone w specjalne wzmocnienia na palcach i pięcie – miejscach najbardziej narażonych na zniszczenie.


Wygoda

Nie bylibyśmy w stanie pokonywać pieszo wielu kilometrów, gdyby posiadane przez nas buty trekkingowe nie zapewniały dostatecznego komfortu. Jakie cechy muszą one mieć, aby gwarantować wygodę? Najważniejsze jest bez wątpienia profilowane wnętrze, które utrzymuje stopę w tym samym miejscu bez względu na to, czy wspinamy się pod górę, czy idziemy po płaskiej ścieżce. Oczywiście istnieją też dodatkowe technologie, które wspierają entuzjastów górskich wypraw. Należy do nich membrana MPC, która odprowadza wilgoć. Materiał ten chroni również przed wiatrem i przemakaniem.


Wygląd

Górski szlak nie jest oczywiście rewią mody. Nie zmienia to jednak faktu, że w każdej sytuacji, także tej typowo wakacyjnej, warto wyglądać atrakcyjnie. Oczywiście wygląd butów trekkingowych jest ich najmniej znaczącą cechą. Współcześnie produkowane modele często mają jednak określony wizualny charakter, przyciągają wzrok i zaskakują designem. Jest tak w przypadku damskich modeli obuwia firmy Tenson, które wykończone są przełamującym stereotypy seledynem. Ciekawym dodatkiem mogą być również niestandardowe szwy i tworzone za ich pomocą wzory.

Kupując wartościowe obuwie zapewniamy sobie nie tylko komfort chodzenia, ale i spokój. Nie musimy się bowiem martwić o ewentualne kontuzje czy przemoczenie. Jeśli kompletując ubiór na urlopowe wycieczki chcemy zaoszczędzić nieco pieniędzy, wybierzmy raczej tanią koszulkę czy czapkę. Niskiej jakości buty trekkingowe będziemy musieli niestety wymienić po niedługim czasie, ledwie kilku  górskich wyprawach. Szerokiej drogi!


 

Dodaj komentarz