Park Narodowy Zhangjiajie - jak zaplanować wycieczkę

Park Narodowy Zhangjiajie – jak zaplanować wycieczkę?

Artykuł zaktualizowany 27 grudnia 2023

Chiny to państwo niezwykłe, zachwycające pod każdym kątem. Wybierając się na wycieczkę do tego kraju warto skupić się na konkretnym obszarze, który w jakiś sposób wyróżnia się na tle innych. Park Narodowy Zhangjiajie z pewnością powali każdego na kolana. To gęsty podzwrotnikowy las usiany skalnymi słupami, które są pokryte roślinnością. Co trzeba wiedzieć o tym miejscu planując wycieczkę?

Światowe Dziedzictwo UNESCO

Park Narodowy Zhangjiajie zajmuje obszar ponad 4 800 ha i został objęty rządową ochroną w 1982 roku. Stał się w ten sposób pierwszym chińskim leśnym parkiem narodowym. Dodatkowo Park Narodowy Zhangjiajie to część większego kompleksu, czyli Parku Krajobrazowego Wulingyuan. Jego powierzchnia wynosi 39 750 ha, jest bogaty w lasy, góry i niezwykłe formacje skalne. Wulingyuan od 1992 roku znajduje się pod ochroną UNESCO i jest uznawany za Światowe Dziedzictwo.

Skalne słupy i widok na dolinę

Czynnikiem wyróżniającym Park Narodowy Zhangjiajie na tle innych miejsc są zlokalizowane na całym jego terenie skalne słupy. Jest ich łącznie 3000, a największy z nich ma wysokość 1080 metrów. Wyrastają z gęstej dżungli i sprawiają, że krajobraz jest bez wątpienia fascynujący. Park różni się od innych tego typu formacji – w większości przypadków słupy powstają przy erozji skał wapiennych, z kolei tutaj stanowią efekt powolnego kruszenia się kwarcu i piaskowca. Ze względu na dużą wilgotność, teren jest codziennie pokryty mgłą. Chodzenie po szczytach gór może więc przypominać poruszanie się wśród chmur. Ma to swoje wady i zalety – utrudnia bowiem oglądanie całej doliny i słupów. Panoramę całego Wulingyuan można obejrzeć dzięki windzie Bailong, czyli Windzie Stu Smoków. Jest ona wysoka na 330 metrów i została trzykrotnie wpisana do Księgi Rekordów Guinessa jako najwyższa na świecie zewnętrzna winda widokowa, najwyższa dwupoziomowa winda widokowa i najszybsza winda pasażerska o największym udźwigu. Zmieści się w niej jednocześnie 50 osób, a podróż na szczyt filara trwa zaledwie minutę. Wrażenie robi również fakt, że jest to konstrukcja przyklejona do piaskowcowego filara.

Park Narodowy Zhangjiajie a cywilizacja

Choć może się wydawać, że chroniony przez UNESCO Park Narodowy Zhangjiajie będzie terenem dzikim i trudnym w eksploracji, nie jest to do końca prawda. Zgodnie z chińskimi przepisami wszystkie najważniejsze ścieżki zostały wybetonowane i otoczone barierkami, odbywa się też ich regularne sprzątanie. Szlaki są więc przyjazne turystom. Trzeba mieć przy tym na uwadze aspekt, który może przeszkadzać niektórym odwiedzającym. Park znany jest z nasilonego efektu echo, a jeśli każdy z turystów krzyknie na próbę nawet raz, na obszarze zacznie panować ogromny hałas. Nie warto więc liczyć na usłyszenie dzikiego zwierzęcia podczas wędrówki głównymi szlakami.

Góra Tianmen

Najwyższy szczyt parku do Tianmen. Nazwa góry pochodzi od wielkiej dziury na szczycie góry, która wygląda jakby brama do nieba. Jej nazwa oznacza bowiem „bramę niebios”. Znajduje się tu najdłuższa kolejka linowa na świecie, wiszący chodnik, szklany szlak czy jaskinia, do której prowadzi 999 stromych schodów. Jaskinia to najbardziej oblegane miejsce na całej górze przez turystów. Odbywały się tu pierwsze i drugie mistrzostwa świata w Wingsuits, czyli skokach w specjalnych kombinezonach.

Wycieczki do Parku Narodowego Zhangjiajie

Park Narodowy Zhangjiajie najlepiej jest zwiedzać podczas zorganizowanej wycieczki z przewodnikiem, który zwróci uwagę na jego najważniejsze miejsca i przybliży uczestnikom historię. Wycieczki z biurem podróży Logostour do Chin obejmują również zwiedzanie parku. Turyści będą mieli okazję wjechać na Górę Tianmen najdłuższą kolejką linową na świecie (około 7,5 km). Dodatkowo zyskują możliwość zwiedzenia buddyjskiej świątyni pochodzącej z czasów Dynastii Tang.

Park Narodowy Zhangjiajie to miejsce niezwykłe i inspirujące, przykuwające uwagę turystów głównie dzięki obecności skalnych słupów. Warto wybrać zwiedzanie tego fantastycznego miejsca z przewodnikiem.

Dodaj komentarz