krzeslo w ogrodzie

Jak zaaranżować ogród? 10 praktycznych porad

Artykuł zaktualizowany 21 kwietnia 2021


Wymarzony ogród jest idealnym polem naszej  kreatywności, która wcale nie musi nas drogo kosztować. Wystarczy dobry pomysł, plan, aby zagospodarować przestrzeń naszej posesji tak, by była praktyczna w utrzymaniu i zarazem estetyczna. Jak urządzić ogród z pomysłem ? Oto kilka rad, które pomogą zmienić naszą przestrzeń wokół domu w strefę relaksu.


1. Nie wydawaj za dużo

Ogród to miejsce z dużym potencjałem. Wiele materiałów budowlanych, starych mebli oraz innych elementów, które leżą gdzieś na strychu, możemy wykorzystać we własnym ogrodzie. Przy tym stworzymy niepowtarzalną aranżację DIY. Co można wykorzystać w ogrodzie:

  • pozostałości po budowie- piasek, beton, pustaki, cegły
  • stare pnie i konary drzew
  • płytki łazienkowe i kuchenne
  • stare okna, drzwi
  • kamienie i głazy

Zatem materiały z odzysku możemy wykorzystać do aranżacji rabat  i nawierzchni oraz oryginalnych mebli. Obecnie dość popularnym rozwiązaniem jest użycie starych palet, odrestaurowanie starych drzwi lub okien i stworzenie niepowtarzalnych grządek, eleganckich witryn, czy donic.

2. Oświetlenie ogrodu

Oświetlenie ogrodu jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w polskich ogrodach. Przy tym nie musi nas ono kosztować zbyt wiele pieniędzy, czasu i robocizny. Prostym  rozwiązaniem jest zamontowanie w ogrodzie oświetlenia LED solarnego. Technologia LED nie tylko nie zużywa zbyt wiele energii, ale też daje dość silne światło i ciekawe efekty.  LEDy są bardziej żywotne, niż zwykłe żarówki, a przy okazji nie zapłacimy więcej za prąd. Przy okazji oprawy oświetleniowe typu  LED- owe solarne są bardzo efektowne w wyglądzie. Dostaniemy je w każdym sklepie z wyposażeniem wnętrz.

Przeczytaj również: Jak zaaranżować mały ogród?

3. Flora gatunkowa

Odpowiednio dobrana flora gatunkowa roślin zaoszczędzi nasz czas przy jej pielęgnacji. Rośliny dobieramy stosownie do warunków panujących na naszej działce. Przy ich doborze zwracamy uwagę na poziom nasłonecznienia, typ podłoża, wilgotność. Jeżeli nie chcemy poświęcić zbyt dużo czasu na ich pielęgnację, to warto posadzić rośliny, dla których dane środowisko jest naturalne i poradzą sobie bez naszej interwencji.

Jeżeli lubimy urozmaicenie, to warto wygospodarować kąciki na rośliny jednoroczne i co roku sadzić inne ich gatunki. Wśród roślin jednorocznych, które przyjmą się w każdym ogrodzie, należą: aksamitka, maciejka, begonie, goździki, nasturcje, lobelie, petunie. Te gatunki kwiatów będą cieszyły nasze oko przez cały sezon wegetatywny.

4. Ekologiczny ogród

Wykorzystanie potencjału natury obecnie jest bardzo popularne. Ekologiczne rozwiązanie bardzo opłacają się w ogrodzie. Do nich możemy zaliczyć zbieranie deszczówki, tworzenie kompostowników oraz wykorzystanie innych elementów ogrodu. Na przykład ściółkowanie grządek korą, opadłymi liśćmi, szyszkami itp. W ten sposób zrezygnujemy ze sztucznych nawozów, zasilając je bio odpadami.

Ponadto możemy tworzyć własne preparaty na szkodniki, wykorzystując w tym celu resztki z gospodarstwa domowego oraz zioła.

5. Zrezygnuj z niektórych elementów infrastruktury

Tani i łatwy w utrzymaniu ogród, to przestrzeń wymagająca mniej pracy. Takie elementy jak warzywniak, rozległy trawnik, czy oczko wodne wymagają stałej pielęgnacji i dodatkowych kosztów. Zamiast nich możesz trawnik zastąpić roślinami okrywowymi i  zainstalować system nawadniania.

6. Ogrodzenie z siatki ocynkowanej

Płot z siatki ocynkowanej, to najtańsze rozwiązanie w naszym ogrodzie. Przy okazji można go ciekawie zaaranżować. W tym celu obsadzamy go kwitnącymi krzewami, pnącymi roślinami, dzięki temu nabierze swoistego charakteru. Taki płot można postawić na każdym terenie.

7. Wykorzystaj gatunki drzew łatwych w utrzymaniu

Obsadzenie ogrodu szybkorosnącymi iglakami, pozwoli na jego uformowanie. Takie drzewa i krzewy nie tylko ładnie się prezentują, ale są doskonałym elementem izolacji od drogi i wścibskich sąsiadów.

8. Technika kupowania roślin

Wyrośnięte gatunki roślin, posadzone w doniczkach są zdecydowanie droższe od małych sadzonek.  Najbardziej atrakcyjne cenowo rośliny są w szkółkach ogrodniczych oraz w internecie.  Innym sposobem jest wymiana roślin między sąsiadami. Dzięki temu masz pewność, że dany gatunek rośliny ci się przyjmie.

9. Szybkorosnące rośliny

Postaw na szybkorosnące rośliny. Niektóre gatunki roślin ozdobnych szybko rosną, są łatwe w pielęgnacji i stanowią świetny element dekoracyjny w naszym ogrodzie. Za ich pomocą można zaaranżować tani ogród. Do roślin szybkorosnących  i efektownych roślin należą: hortensje, berberysy, grab, derenia, czarna wierzba, czarny bez, azalie i wiele innych. Niektóre z nich pozwalają na stworzenie ciekawych kompozycji w ogrodzie.

10. Mini ogród

To częsty problem ogródków na przedmieściach. Niewielka działka wydaje się do nie aranżacji. Niemniej jednak taki ogród może być wyjątkowo piękny. Zainspiruj się orientalnymi ogrodami. Wystarczy nam przepuszczalne podłoże w postaci drobnych kamieni, kilka ozdobnych krzewów np. magnolia, azalia i ławeczka. Takie miejsce pozowali nam odpocząć w ciszy i spokoju.  Ogród może być wyściełany korą lub grysem, dzięki temu uzyskamy dobry efekt za fantastycznie atrakcyjną cenę.

One thought on “Jak zaaranżować ogród? 10 praktycznych porad

  1. Bardzo trafne porady dotyczące aranżacji ogrodu. Teren wokół domu to szczególne miejsce dla domowników zwłaszcza latem, dlatego warto mieć estetycznie wyglądający ogród, który jest jednocześnie funkcjonalny.

Dodaj komentarz