robot sprzątający oczyszcza dywan z resztek konfetti

Jak wybrać robot sprzątający?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Pojawienie się na rynku robotów sprzątających wywołało prawdziwą rewolucję. Od tego momentu utrzymywanie porządku w domu czy mieszkaniu stało się znacznie prostsze, a dodatkowo nie wymaga już pełnego angażowania domowników.

W wielu przypadkach osoby, które raz zainwestowały w sprzęt tego typu nie wyobrażają sobie już powrotu do stanu sprzed zakupu. Czym powinien charakteryzować się dobry robot i na jakie parametry należy zwrócić uwagę?


Jak działa robot sprzątający?

Urządzenia tego typu są znacznie mniejszych rozmiarów niż odkurzacz. Czynności sprzątające są wykonywane automatycznie, po uprzednim zaprogramowaniu, najczęściej za pomocą aplikacji na smartfonie lub pilota. Wbudowany system pozwala na umiejętne omijanie przeszkód, planowanie drogi jaką wykona sprzęt oraz orientowanie się w przestrzeni.

Robot ma swoją stację dokującą z której wyrusza, aby posprzątać mieszkanie i do której wraca po zakończeniu wszystkich czynności. Dzięki wygodnej aplikacji, użytkownik może ustawić godziny i dni sprzątania oraz konkretny obszar wymagający odkurzenia.


Robot sprzątający – najważniejsze parametry

Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór robotów sprzątających, które różnią się ceną i co za tym idzie parametrami oraz funkcjonalnościami. Niestety najtańsze modele zazwyczaj nie spełniają swojej roli. Na jakie parametry należy zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że dany sprzęt jest wart inwestycji?

robot sprzątający leży obok butów na podłodze w domu

  • Czujniki ruchu – ten parametr jest bezpośrednio związany ze sposobem poruszania się robota podczas sprzątania. Poszczególne modele będą różnić się obecnością konkretnych czujników. Warto jednak, aby nasz sprzęt miał wbudowany czujnik zbliżeniowy, dzięki któremu uniknie wpadania na poszczególne meble i inne przedmioty.

 

  • Dodatkowo niezbędny jest system mapowania, który pozwala na stworzenie planu pomieszczenia i wybór najlepszej trasy. Jeśli w naszym mieszkaniu lub domu znajdują się schody, powinniśmy zadbać o to, aby robot był wyposażony w czujnik zabezpieczający przed upadkiem. Przydatny będzie także czujnik kurzu i tzw. wirtualne ściany, które ograniczają ruch urządzenia w danym obszarze.

 

  • Moc – parametr określa siłę ssania, która wpływa na mniej lub bardziej efektywne zbieranie śmieci. Choć moc urządzenia nie jest tak duża jak w przypadku tradycyjnych odkurzaczy, sprzęt działa efektywnie i przy tym jest bardziej ekonomiczny.

 

  • Pojemność akumulatora – na ten parametr powinni zwrócić uwagę przede wszystkim posiadacze dużych domów i mieszkań, bowiem pojemność akumulatora określa czas pracy na jednym ładowaniu. Pamiętajmy o tym, że czas działania wskazany przez producenta dotyczy ustawień automatycznych. Podkręcając moc robota, czas pracy na jednym ładowaniu ulegnie skróceniu. Najlepszym rozwiązaniem będą modele mogące pracować powyżej 2 godzin. Zwróćmy uwagę również na to jaki jest czas ładowania akumulatora.

 

  • Pojemność pojemnika na odpadki – z uwagi na fakt, iż roboty sprzątające należą do niewielkich urządzeń, równie mały będzie dołączony pojemnik na odpadki. Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku będą wersje litrowe, które spokojnie wystarczą na kilka cykli. Przy mniejszych pojemnikach, konieczne będzie ich regularne opróżnianie.

Wyżej wymienione parametry można uznać za najważniejsze. Jeśli mamy problemy z alergią, warto dodatkowo zwrócić uwagę na obecność i rodzaj filtrów. Polecane są zwłaszcza filtry HEPA, które doskonale pochłaniają wszelkiego rodzaju drobnoustroje. Roboty sprzątające tego typu znajdziemy na https://www.sferis.pl/roboty-sprzatajace-4264. Jeśli nasz budżet na to pozwala, możemy zdecydować się na urządzenie posiadające dodatkowe funkcje, takie jak wznowienia sprzątania czy czyszczenie krawędzi. Wówczas zyskamy pewność, że nasza podłoga będzie lśnić.


 

One thought on “Jak wybrać robot sprzątający?

  1. Poczytałam recenzje, obejrzałam filmiki na yt i kupiłam irobota 965 z programem automatycznej ściany i czujnikami krawędzi. Dzięki temu nie muszę stawiać mu przeszkód, by omijał miejsca, w których się coś rozlało czy zaczynają się schody w dół.

Dodaj komentarz