prezenty na swieta

Jak właściwie postępować poświątecznymi odpadami?

Artykuł zaktualizowany 1 stycznia 2021


Właściwa gospodarka odpadami to jeden z najpoważniejszych problemów z jakimi musimy mierzyć się w obecnych czasach. Wdrażanie coraz lepszych rozwiązań oraz stała edukacja społeczeństwa to klucz do zrównoważonej gospodarki odpadami.

Wszyscy możemy zauważyć świąteczne nagromadzenie różnego rodzaju odpadów, które w szczególności związane są ze wszelkiego rodzaju prezentami. W dzisiejszym artykule przybliżymy Wam właściwe postępowanie ze świątecznymi odpadkami.


Papierowe opakowania po prezentach – co z nimi zrobić?

Opakowania z kartonu, papiery czy tektury są jedynymi z najpopularniejszych sposobów na opakowanie produktów, które otrzymujemy w ramach świątecznych prezentów. Wszystkie te materiały po rozpakowaniu prezentów powinny został umieszczone w niebieskim pojemniku z napisem „Papier” aby umożliwić ich właściwy recykling.

Jeżeli to możliwe to przed wyrzuceniem kartonowych opakowań należy usunąć z niego taśmę klejącą czy metalowe zszywki. W przypadku zatłuszczonych fragmentów kartonu należy je oderwać i wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane, gdyż nie może zostać on poddany recyklingowi.

Dostaliście w prezencie nowy sprzęt? Dowiedzcie się co zrobić z zużytym!

Zazwyczaj wśród prezentów pojawia się wiele sprzętów elektronicznych i elektrycznych, które zastępują już te zużyte, które należy odpowiednio zutylizować. Zaliczają się do nich między innymi zabawki na baterie, zepsute komputery czy różne gadżety elektroniczne.

Aby odpowiednio zutylizować elektrośmieci trzeba umieścić je w specjalnym punkcie bezpłatnego ich odbioru lub zamówić bezpłatną usługę odbioru elektrośmieci z domu w przypadku dużych przedmiotów, takich jak na przykład lodówka. W przypadku dużych sprzętów AGD trzeba pamiętać aby samodzielnie ich nie demontować, gdyż może to uwolnić niebezpieczne dla środowiska substancje.

Przy utylizacji elektrośmieci należy zapamiętać przede wszystkim aby nie wyrzucać ich do zwykłego śmietnika. Grozi to otrzymaniem mandatu nawet do wysokości 5000 zł, gdyż stanowią one zagrożenie dla ludzi oraz środowiska.

Gospodarowanie zużytymi bateriami

Znaczna większość różnych zabawek, które dzieci otrzymały na Gwiazdkę napędzane są różnego rodzaju bateriami czy akumulatorami. Po zużyciu baterii trzeba koniecznie pamiętać aby zadbać o ich odpowiednią utylizację.

Rtęć zawarta w bateriach jest bardzo niebezpieczna i bywa przyczyną skażenia środowiska. Zarówno rtęć jak i ołów zawarty w bateriach jest szkodliwy dla człowieka i może powodować różne choroby i uszkodzenia organizmu. Są to między innymi uszkodzenia wątroby, nerek czy układu immunologicznego. W niektórych przypadkach mogą powodować nawet powstanie nowotworu.

Wszystkie baterie powinno się magazynować w domu i przy najbliższej okazji oddać do punktu zbiórki. Takie punkty często znajdują się w popularnych supermarketach. Tylko w ten sposób możemy oddzielić baterie od zwykłych odpadów i poddać je odpowiedniemu recyklingowi, który jest nieoceniony przy odzyskiwaniu metali ciężkich. To cenne surowce, które mogą zostać ponownie wykorzystane przy tworzeniu kolejnych baterii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *