apartament

Jak urządzić mieszkanie w kamienicy?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Kamienice mają w sobie wiele uroku. Ceglane ściany, wysokie pomieszczenia, przestrzeń. I klimat, który sprawia, że stare budynki z historią wciąż przyciągają nowych mieszkańców. Tylko jak urządzić tak niestandardowe wnętrze, aby z jednej strony zachować jego charakter, a z drugiej dodać nieco nowoczesności?


Mieszkanie w kamienicy – wady i zalety

Zanim kupisz mieszkanie w kamienicy i z entuzjazmem zaczniesz je urządzać, chcielibyśmy Ci uświadomić zarówno wady, jak i zalety tego rozwiązania. Bo, że nie jest to propozycja dla każdego, już na samym początku trzeba zaznaczyć.

Ale najpierw zalety. Większość mieszkań w kamienicach jest przestrzennych, dobrze rozplanowanych, pomieszczenia są wysokie. Nawet nieduży metrażowo lokal wydaje się większy, niż standardowe mieszkanie w bloku, gwarantuje większą wygodę. Do tego dochodzą różnego rodzaju zdobienia, sztukateria, typowe dla budownictwa sprzed kilkudziesięciu, kilkuset lat. Grube, ceglane mury stanowią bardzo dobrą izolację. Latem w takich mieszkaniach jest chłodniej, niż na zewnątrz, a zimą nie powinno być żadnych problemów z ich ogrzaniem.

Stare budynki nie są jednak pozbawione wad. Po pierwsze, kamienica kamienicy nierówna. Jeśli nie była od dawna remontowana, to elementy, które powinny zachwycać swoją estetyką, będą po prostu zniszczone. Często konieczna jest wymiana instalacji elektrycznej i hydraulicznej, bez tego nie ma możliwości podłączenia nowoczesnych urządzeń. Kupując mieszkanie w kamienicy trzeba liczyć się z gruntownym remontem, lecz my mamy na to radę – porady budowlane, które warto uwzględnić podczas projektowania wnętrz, znajdziesz na www.superbudowlani.pl. I jeszcze zanim przejdziemy do kwestii związanych z aranżacją, trzeba wspomnieć o ogrzewaniu. Bo w takich mieszkaniach źródłem ciepła jest najczęściej piec, kominek. A to, jak wiadomo, wiąże się z nieco bardziej uciążliwą eksploatacją niż przekręcenie pokrętła.

Nie zniechęciły Cię wady mieszkań w kamienicach? W takim razie mamy ze sobą coś wspólnego. I tym samym przechodzimy do kwestii związanych z aranżacją takiego mieszkania.


Aranżacja mieszkania w kamienicy

Najgorszą rzeczą, jaką można zrobić, urządzając mieszkanie w kamienicy, jest całkowite prze aranżowanie go na nowoczesny loft. I wcale nie jest trudno popaść w przesadę. Dlatego radzimy, od czego zacząć.

W pierwszej kolejności należy wyeksponować to, co w kamienicach zachwyca, sprawia, że takie mieszkanie ma klimat. Warto odsłonić ceglaną ścianę, zachować jej naturalną strukturę, chociaż by w jednym pomieszczeniu. Zresztą taki trend jest dzisiaj modny i niejedna osoba wydała wiele pieniędzy na to, by uzyskać efekt, który Ty możesz mieć za darmo.

Zachowaj gzymsy, sztukaterie, ozdobne wykończenia. Jeśli jest to konieczne, dokonaj ich renowacji, ale nigdy nie usuwaj czy zakrywaj. Masz stary parkiet? Zamiast szukać w sklepach paneli, umów się ze specjalistą na jego odnowienie, cyklinowanie.

Gdy tylko jest to możliwe, zachowaj oryginalną stolarkę. Uwierz nam, że nie znajdziesz lepiej pasujących wysokich drzwi czy ram okiennych.


Nowoczesne wykończenie starego mieszkania

Zastosowałeś się do naszych wskazówek? W takim razie masz już bazę, z którą można wiele zdziałać. To, w jakim kierunku teraz pójdziesz, zależy od stylu w aranżacji, który Tobie najbardziej się podoba.

To, co my możemy doradzić, to nutkę nowoczesności. Styl industrialny czy skandynawski bardzo dobrze pasuje do starych kamienic. Z jednej strony biel i drewno doskonale komponuje się z cegłą, z drugiej natomiast minimalistyczna forma oraz stal będą stanowiły efektowny kontrast dla parkietu czy ozdobnego okna.

Najtrudniejsze w urządzeniu mogą być ściany, które są dość wysokie. W takim wypadku postaw na regały z książkami sięgające do sufitu, duże, nowoczesne plakaty czy… wyeksponowaną instalacją elektryczną, poprowadzoną nie w środku ściany, tylko na zewnątrz.


 

Dodaj komentarz