jak tanio robić zakupy w internecie

Jak bezpiecznie i tanio kupować przez Internet?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Branża e-commerce stale się rozwija, dzięki czemu konsumenci zyskują dostęp do coraz obszerniejszej oferty interesujących produktów. Wielu klientów korzysta z usług nie tylko rodzimych e-sprzedawców, ale również zagranicznych sklepów internetowych. Przy zakupach dokonywanych w obcej walucie warto jednak zachować szczególną ostrożność.


Zakupy Polaków w zagranicznych e-sklepach

Internet pozwala konsumentom na korzystanie z wielu różnych usług. Należą do nich również zakupy online, których dokonywać można zarówno za pośrednictwem polskich, jak i zagranicznych serwisów. Szczególną popularnością wśród Polaków odznaczają się sklepy amerykańskie oraz chińskie. Obecnie cały czas wzrasta liczba transakcji zagranicznych, które opiewają na stosunkowo nieduże, nieprzekraczające stu złotych sumy.

Największym powodzeniem w ofercie zagranicznych sprzedawców cieszą się produkty znanych marek, które można w ten sposób nabyć w dużo niższej cenie. Celem zakupów są również towary trudne do zdobycia w Europie Środkowej i Wschodniej. Polacy coraz chętniej nabywają w zagranicznych e-sklepach także produkty cyfrowe, np. e-booki, pliki z muzyką, gry komputerowe czy elektroniczne wydania prasy.


Płatności w zagranicznych sklepach internetowych

Uiszczenie opłaty za produkt kupiony w zagranicznym sklepie internetowym nastręczało dawniej wielu różnych problemów. Obecnie jednak zagraniczne e-sklepy otwierają się na klientów pochodzących z innych państw, oferując im szereg wygodnych metod płatności. Konsumenci mają do wyboru wiele różnych możliwości, jednak nie wszystkie z nich są równie opłacalne. Jeżeli transakcje zagraniczne dokonywane są stosunkowo często, dobrym rozwiązaniem jest otwarcie własnego konta walutowego. W ten sposób za zakupione towary płacić można w walucie lokalnej, na przykład euro, dolarach czy funtach.

Korzystając z konta walutowego, uniknąć można bardzo niekorzystnego przewalutowania polskich złotówek po kursie bankowym. Waluty warto natomiast wymieniać w kantorze internetowym, takim jak ekantor.pl. Serwis ten oferuje klientom kursy bardziej atrakcyjne, niż te proponowane przez instytucje bankowe. Do założenia konta niezbędne jest posiadanie dwóch rachunków, złotówkowego oraz walutowego. Zaletą serwisu jest jego przejrzystość oraz intuicyjność, dzięki czemu wymiana waluty przez internet jest wygodna, bezpieczna i bardzo szybka.


Ceny towarów w zagranicznych e-sklepach

Zakupy dokonywane w zagranicznym sklepie internetowym mogą być znacznie tańsze, niż w Polsce. Przy kalkulacji kosztów warto jednak mieć na uwadze zarówno kurs wymiany określonej waluty, jak i szereg opłat dodatkowych. Dotyczy to przede wszystkim kosztów wysyłki zakupionego towaru do Polski. Suma naliczana za dostawę ekspresową jest dość wysoka, zwłaszcza w sklepach zza oceanu. Takie rozwiązanie pozwala jednak otrzymać zakupiony towar wcześniej, niż w ciągu trzech tygodni od momentu zawarcia transakcji.

Wielu zagranicznych sprzedawców przygotowuje aukcje pozwalające na zakup produktu za bardzo niską cenę, która niestety rekompensowana jest podwyższonymi kosztami dostawy. Zagraniczne e-sklepy mogą też oferować całkowicie darmową wysyłkę do Polski, jednak wówczas warunkiem może być konieczność zrobienia zakupów za określoną kwotę minimalną. Niektórzy sprzedawcy mogą też odmówić wysłania towaru za granicę. Wówczas najlepszym wyjściem jest skorzystanie z usług pośrednika. Różne serwisy oferują zakup produktu w zagranicznym sklepie, a następnie wysłanie go do Polski.


Cło, podatek VAT i ubezpieczenie

Podczas zakupów w zagranicznym e-sklepie, warto mieć na uwadze cło oraz podatek VAT. Towary zakupione na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej nie podlegają ocleniu, jednak w przypadku krajów spoza UE wygląda to nieco inaczej. W takiej sytuacji za regulację stawek celnych odpowiada system unijny TARIC, którego polski odpowiednik znany jest jako ISZTAR. Cło nie obowiązuje ponadto w przypadku kupna kamer wideo, cyfrowych aparatów fotograficznych, konsoli do gier oraz telefonów komórkowych.

Istnieje również sposób, aby paczki o wartości mniejszej od 45 euro zostały zwolnione z podatku VAT. Wówczas sprzedawca musi oznaczyć przesyłkę jako gift, czyli prezent. Nadawcą nie jest w takiej sytuacji sklep internetowy, tylko osoba prywatna. Zamawiając z zagranicy szczególnie wartościowy towar, warto również pomyśleć o ubezpieczeniu przesyłki. Usługę tego typu są w stanie zaoferować wszystkie firmy przewozowe, a informacje na jej temat znaleźć można w formularzu zamówienia e-sklepu.


 

Dodaj komentarz