kontener socjalny

Przyszłość kontenerów socjalnych – innowacje i trendy na rynku

Artykuł zaktualizowany 18 września 2023

Wykorzystanie kontenerów w architekturze nie jest nowym pomysłem. Zmienia się jednak sposób, w jaki są one stosowane. Projektanci i konstruktorzy mają coraz śmielsze pomysły, dzięki czemu budownictwo kontenerowe staje się jeszcze bardziej funkcjonalne, komfortowe i ekologiczne. Dotyczy to także kontenerów socjalnych. Sprawdź, jakie innowacje i trendy można obecnie zaobserwować na rynku.

Czym jest kontener socjalny?

Pod pojęciem „kontener socjalny” rozumie się obiekt kontenerowy przeznaczony do użytku jako zaplecze socjalne. Tego typu obiekty są używane przede wszystkim na budowach, ale również w innych miejscach, gdzie nie ma dostępu do tradycyjnej infrastruktury. Kontener socjalny jest zwykle przeznaczony dla pracowników realizujących swoje zadania w terenie. Służy m.in. do przebrania się przed rozpoczęciem zmiany i po jej zakończeniu czy też odpoczynku. Zgodnie z przepisami BHP za zaplecze socjalne uznaje się takie miejsca jak:

  • szatnie,
  • umywalnie,
  • ustępy,
  • pomieszczenia z natryskami,
  • jadalnie (z wyjątkiem stołówek),
  • pomieszczenia służące do schronienia się przed zimnem,
  • pomieszczenia do prania, odkażania, suszenia, odpylania odzieży roboczej lub ochronnej.

Okazuje się, że kontener może pełnić wszystkie te funkcje! Obecnie produkuje się kontenery socjalne zapewniające szereg udogodnień i wysoki komfort użytkowania.

Kontenery socjalne – nowoczesne, funkcjonalne rozwiązanie

Zastosowanie kontenerów w roli zaplecza sanitarnego samo w sobie stanowi innowację. Dzięki tym funkcjonalnym i nowoczesnym obiektom można zorganizować zaplecze socjalne i sanitarne w dowolnym miejscu w zaledwie jeden dzień. Jednocześnie zapewniają one zdecydowanie wyższy komfort użytkowania niż inne rozwiązania. Ponadto mogą być łatwo przenoszone z miejsca na miejsce i wykorzystywane przez długi czas. Do atutów tego rozwiązania należy również zaliczyć jego przyjazność dla środowiska!

Kontenery socjalne – wyposażone we wszystko, czego potrzebujesz

Początkowo kontenery socjalne wykorzystywane na budowach miały bardzo proste konstrukcje i niewiele udogodnień. Dziś jednak coraz częściej stosuje się obiekty, które można nazwać nawet luksusowymi. Nowoczesny kontener socjalny ma izolację akustyczną i termiczną, a dodatkowo jest wyposażony w ogrzewanie, wentylację, a nawet klimatyzację. W standardzie montuje się w nim oświetlenie LED czy gniazdka elektryczne. Dodatkowo można zapewnić podłączenie do internetu oraz innych instalacji.

Kontenery socjalne najczęściej pełnią także funkcje sanitarne. Znajdują się w nich toalety, umywalki, a nawet prysznice. Są więc wyposażone w przyłącza do wody i kanalizacji. Mogą też działać niezależnie od sieci poprzez podłączenie zbiorników na wodę i ścieki.

Dużym atutem jest możliwość łączenia kilku funkcji w jednym obiekcie kontenerowym. Może on mieć niemal dowolnie dużą powierzchnię, ponieważ kontenery mają budowę modułową i nadają się do łączenia. Dzięki temu kontener socjalny może zapewniać węzeł sanitarny, przestrzeń do odpoczynku i przygotowywania posiłków, a nawet przestrzeń biurową.

Jak wygląda przyszłość kontenerów socjalnych?

Budownictwo kontenerowe cały czas się rozwija. Powstaje dzięki nim coraz więcej obiektów różnych typów. Obecnie można spotkać nie tylko kontenery socjalne na budowach, ale także kontenery sanitarne w parkach, domy i biura z kontenerów oraz kontenerowe restauracje, szkoły. Trendy zmierzają w stronę jeszcze szerszego wykorzystania niezwykle praktycznych, tanich kontenerów. Ich modułowa konstrukcja sprawia, że możliwości ich wykorzystania są niemal nieograniczone. Należy się spodziewać, że w przyszłości będzie powstawać coraz więcej obiektów kontenerowych, a ich wnętrza będą jeszcze bardziej nowoczesne i komfortowe.

Dodaj komentarz