kobieta na deszczu

Jak radzić sobie z rozstępami?

Artykuł zaktualizowany 28 kwietnia 2020


Pomimo tego, że rozstępy kojarzą się głównie z ciążą, wcale nie jest to jedyny okres, w którym mogą się pojawić. Narażeni są na nie kobiety i mężczyźni, a także nastolatki. Wiele zależy od stylu życia i masy ciała. Czym są rozstępy, z czego wynikają i jak sobie z nimi radzić?

Kiedy skóra się nadmiernie rozciąga, a przy tym jest zbyt mało nawilżana i odżywiana, włókna kolagenowe nie nadążają i dochodzi do przerw. Narażone na to są osoby młode, których ciało rośnie, osoby otyłe i kobiety w ciąży. Rozstępy mogą pojawić się właściwie w każdym momencie życia.


Nieszkodliwe, ale nieestetyczne

Rozstępy to pręgi, które pojawiają się na skórze w okolicach brzucha, ud, pośladków, czy biustu. Niejednokrotnie mogą być w okolicach ramion. Najpierw są fioletowawe, z czasem zmieniają swój kolor na perłowo biały. Teoretycznie z czasem są nieco mniej widoczne, ale są. W zależności od tego, jak dużo jest rozstępów i w jakim miejscu, mogą być przyczyną wielu kompleksów. Teoretycznie nie mają żadnego wpływu na zdrowie, jednak skutecznie obniżają samoocenę. Kiedy trzeba odkryć ciało, pojawia się skrępowanie i wstyd. Nic więc dziwnego, że mając rozstępy, tak bardzo chcemy się ich pozbyć. Jak można to zrobić?

Kosmetyki na rozstępy

Najlepiej zapobiegać ryzyku rozstępów i dbać o to, by skóra była zawsze doskonale nawilżona. Jednak kiedy już coś się pojawiło, nie należy popaść w panikę i sięgnąć po kosmetyki na rozstępy. Największą efektywność mają wtedy, kiedy rozstępy są jeszcze świeże i mają kolor czerwony lub fioletowawy. Stosując kosmetyki można mieć pewność, że defekty się zmniejszą. W kremach tego rodzaju są składniki, które mają stymulować produkcję kolagenu w skórze. Oprócz tego ją uelastyczniają i nawilżają skórę. W składzie takich kremów są m.in. wyciągi z bluszczu, kasztanowca i skrzypu.

Przy mniejszych rozstępach, warto zaopatrzyć się w jeszcze inne kosmetyki na rozstępy. Przyda się olejek, oliwka albo nawet zwykła oliwa z oliwek. Z ich udziałem można zrobić uelastyczniający masaż. Tak samo pomocny jest peeling cukrowy. Ponieważ na rozstępy wpływa też niedostateczna ilość witamin, warto skórze zaserwować specjalną maseczkę. Wystarczy połączyć ze sobą płynną witaminę E, oliwę z oliwek i sok z cytryny. Pierwsze dwa składniki ujędrnią skórę, natomiast witamina C, jaka znajduje się w cytrynie, słynie z właściwości wybielających. Na szczęście kosmetyki na rozstępy są łatwo dostępne, wystarczy wejść na https://ziaja.com/products/type/cellulit-rozstepy aby znaleźć kurację dla siebie. =

Wizyta w salonie kosmetycznym

Kosmetyki na rozstępy są skuteczne głównie w pierwszej fazie powstawania rozstępów, ale co z tymi, które już są? Na szczęście medycyna estetyczna nieustannie się rozwija i mamy do wyboru coraz więcej zabiegów. Także tych, które mają pomóc w pozbyciu się rozstępów. Wśród najczęściej wybieranych wymienia się mezoterapię i dermabrazję. Poprzez iniekcyjne wprowadzenie do komórek koktajli witaminowych, wzmaga się produkcja kolagenu i elastyny, a rozstępy się spłycają i stają się mniej widoczne. Idąc do kosmetyczki, można też zdecydować się na peeling chemiczny z kwasem glikolowym. Ta metoda również jest skuteczna, a w trakcie zabiegu jest mniejszy dyskomfort.

Dodaj komentarz