kalendarz

Jak poprawnie korzystać z kalendarza – planowanie dla amatorów

Artykuł zaktualizowany 25 listopada 2021


Kalendarz jest jednym z podstawowych i najczęściej planowanych narzędzi do planowania. Na rynku dostępne jest bardzo dużo rozwiązań – od zwyczajnych kalendarzy ściennych poprzez modele biurowe, kalendarze książkowe, aż do organizerów dostępnych na smartfonach czy laptopach. Umiejętność planowania znacznie ułatwia życie, szczególnie w przypadku osób, które mają na co dzień bardzo dużo obowiązków. Warto wiedzieć, o czym pamiętać, aby zapanować nad wszelkimi obowiązkami.


Jaki kalendarz najlepiej się sprawdzi podczas planowania?

Chcąc nauczyć się planować swój czas i zapanować nad licznymi obowiązkami, w pierwszej kolejności należy zaopatrzyć się w odpowiedni kalendarz. Powinien on zawierać:

  • układ godzinowy z miejscem na dokonanie notatek,
  • miejsce na wpisanie najważniejszych danych, takich jak np. numer telefonu, numer konta bankowego itd.,
  • stronę z całorocznym kalendarzem,
  • miejsce na notatki.

Planowanie za pomocą kalendarza wymaga noszenia go ze sobą, a także regularnego wypełniania. Dlatego, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup formatu A5. Warto także wybrać model, który ma dodatkowe miejsce na długopis oraz posiada zakładkę. Dobrym zabezpieczeniem będzie też twarda okładka. Dobrym rozwiązaniem są także Kalendarze na 2022 z logo firmy.

W jaki sposób planować w kalendarzu?

Po wyborze idealnego kalendarza należy poświęcić czas na odpowiednie przemyślenie całego procesu planowania. W pierwszej kolejności kalendarz należy wstępnie ogarnąć na początku roku. W tym celu warto zaznaczyć wszystkie najważniejsze daty (najlepiej na czerwono) jak np. urodziny i imieniny bliskich osób, rocznice ślubu, dni zamknięcia przedszkola lub szkoły, do której uczęszczają dzieci, daty płacenia różnych rachunków oraz święta.

Dobrym rozwiązaniem jest także zakreślenie innym kolorem dni, które będą tzw. przypominajkami. Np. tydzień przed ważną datą należy wpisać przypomnienie. W ten sposób żadna najważniejsza data już nie umknie.

Codzienna praktyka planowania

Aby planowanie w kalendarzu miało sens, przede wszystkim trzeba pamiętać o regularności i skrupulatności. Wszystko to co ważne, trzeba zapisać. W innym przypadku planowanie okaże się frustrujące i niepotrzebne. Kiedy wszystko zapisuje się tylko w jednym miejscu, istnieje większe prawdopodobieństwo, że niczego ważnego się nie pominie czegoś istotnego.

Warto w kalendarzu zapisywać nie tylko wydarzenia i rozkład godzinowy, ale także kilka notatek. Np. w dzień urodzin mamy, warto zanotować, że trzeba zabrać ze sobą prezent lub odebrać tort. Bardzo ważna jest także przestrzeń na wpisywanie prywatnych przyjemności jak np. czytanie książek czy film. Dzięki temu nie zapomnimy o sobie.

W kalendarzu duże znaczenie ma także sekcja notatki. Warto w niej zapisywać wszystkie najważniejsze informacje, myśli, które pojawiają się na bieżąco, a także pomysły i inne kwestie. Warto dbać o to, żeby sekcja „notatki” była prowadzona przejrzyście i jasno.

Planowanie to bardzo przydatna umiejętność. Warto poświecić trochę czasu na regularne zapisywanie najważniejszych wydarzeń, aby niczego nie zaniedbać i łatwiej realizować wszelkie obowiązki.

Dodaj komentarz