Jak dopasować swój plan dnia do chronotypu?

Artykuł zaktualizowany 25 lipca 2024

Choć człowiek jako gatunek ludzki jest – w odróżnieniu od wielu innych przedstawicieli świata fauny – istotą prowadzącą dzienny tryb życia, każdy z osobników ma inny zegar biologiczny. Na potrzeby zdefiniowania cech osobniczych pod kątem sposobu funkcjonowania poszczególnych jednostek w ciągu doby powstało pojęcie chronotypu.

Dostosuj rytm dnia do swojego zegara biologicznego!

Każda osoba ma swoje ulubione godziny pracy, spożywania posiłków, wypoczynku i snu. Szczególnie ważne są te ostatnie, bowiem porcja zdrowego i niezakłóconego snu determinuje sprawne funkcjonowanie organizmu w ciągu dnia. Stąd warto zadbać o komfort nocnego wypoczynku, a wyrazem troski o niego jest m.in. inwestycja w dobrej jakości materac.

Doskonale sprawdzą się ekskluzywne modele marki Hilding, z których bogatą ofertą zapoznasz się, odwiedzając stronę https://sennamaterace.pl/. Firma sennamaterace.pl jest autoryzowanym dystrybutorem produktów tej znanej i cenionej marki. W asortymencie materaców dostępne są zarówno modele idealne na łóżko singla czy posłanie małżeńskie, jak i przeznaczone dla mamy z małym dzieckiem. Paniom, które praktykują co-sleeping i nocą chcą sprawować pieczę nad swoim bobasem, warto polecić modele w rozmiarze 120×200 cm. Ich szeroki wybór znajdziesz na stronie https://sennamaterace.pl/109-materace-120×200.

Podstawowa klasyfikacja chronotypów

Preferując określone godziny snu lub aktywności, każdy człowiek wpisuje się w pewien chronotyp. Korzystając z tego pojęcia, można podzielić populację na typy ludzkie w zależności od tego, jaka pora dnia czy nocy jest czasem największej aktywności organizmu, a o jakiej człowiek traci wigor. Taka klasyfikacja pozwala dostosować harmonogram dnia do preferencji każdej osoby, tak aby maksymalnie wykorzystała swój potencjał, wykonując najtrudniejsze zadania w czasie największego przypływu życiowej energii. Podstawowa klasyfikacja chronotypów zakłada podział na sowy i skowronki, czyli osoby preferujące aktywność poranną bądź wieczorną. Przydaje się on, choć nie jest doskonały i nie pozwala na sklasyfikowanie całej populacji, tym bardziej, że wiele osób sytuuje się gdzieś pośrodku.

skowronki-kontra-sowy.jpg

Skowronki kontra sowy

Typowy skowronek wykazuje największą aktywność do południa, natomiast wieczorem wcześniej robi się senny. Ten rodzaj chronotypu jest bardzo powszechny wśród seniorów, którym dosyć łatwo zorganizować dzień, tak aby prace wymagające największego skupienia i koncentracji wykonywali w dogodnych dla siebie porach. Ale i w przypadku osób aktywnych zawodowo zwykle nie jest to trudne, zważywszy, że dzień pracy w większości firm rozpoczyna się o świcie, a kończy w godzinach popołudniowych. Najtrudniej mają ludzie sowy, którzy o poranku muszą wykazać się sprawnością intelektualną i kreatywnością w miejscu pracy bądź w szkole czy na uczelni. Konieczność działania wbrew własnemu zegarowi biologicznemu może stanowić dla nich źródło frustracji.

Harmonogram dnia człowieka delfina i człowieka niedźwiedzia

Nieco inną klasyfikację chronotypów zaproponował amerykański chronobiolog i psycholog Michael Breus. Według niego ludzie dzielą się na delfiny, lwy, niedźwiedzie i wilki. Delfiny powinny znajdować zatrudnienie w miejscach, gdzie praca odbywa się w typowych godzinach funkcjonowania biur, czyli między godziną 8.00 a 16.00. W tym czasie są bowiem najwydajniejsze i najbardziej kreatywne. Organizując swój dzień, muszą też zadbać o wyeliminowanie bodźców zakłócających nocny wypoczynek. Charakterystycznymi cechami delfina są bowiem: lekki sen i ogromna wrażliwość na światło czy dźwięki przedostające się do sypialni. Ciekawym chronotypem jest też niedźwiedź, którego rytm dnia wyznaczają wschody i zachody słońca. Ludzie niedźwiedzie powinni planować swój dzień, tak aby zadania wymagające szczególnego skupienia uwagi wykonywać w porze, o której nie będą zmuszeni korzystać ze sztucznych źródeł światła.

ludzie-lwy-vs-ludzie-wilki.jpg

Ludzie lwy vs. ludzie wilki

Chronotyp lwa oraz wilka obejmuje cechy podobne jak w przypadku sów i skowronków . Lwy, wykazujące największą aktywność wczesnym porankiem, aby się czuć komfortowo, powinny wstawać o świcie i kłaść się do snu najpóźniej o godzinie 22:00. Z kolei sytuujący się na przeciwnym biegunie ludzie wilki mają poważne trudności ze wczesnym wstawaniem, a życiowej energii nabierają w późnych godzinach popołudniowych. Stąd osoby takie muszą zadbać, aby w harmonogramie dnia prace wymagające największego wysiłku fizycznego i intelektualnego zaplanować na godziny wieczorne. Tylko wówczas będą mogły wykazać się pomysłowością i kreatywnością.

Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz