Inwestowanie na giełdzie – co warto wiedzieć

Artykuł zaktualizowany 23 maja 2024

Inwestowanie na giełdzie to popularny sposób na pomnażanie swojego kapitału. Choć dzięki inwestycjom na giełdzie można wiele zyskać, ze względu na jej specyfikę i zasady funkcjonowania inwestowanie na niej wymaga sporej wiedzy i doświadczenia, a także zachowania dozy rozsądku, która w bezpośredni sposób wpływa na bezpieczeństwo zainwestowanego kapitału. Choć teoretycznie inwestować na giełdzie może każdy, w praktyce przed zakupem akcji warto nieco zgłębić swoją wiedzę na temat mechanizmów na niej obowiązujących. Podpowiadamy, od czego zacząć i co warto wiedzieć, stawiając na giełdzie „pierwsze kroki”.

Czym jest giełda?

Mianem giełdy określa się rynek papierów wartościowych, na którym skupowane i sprzedawane są akcje poszczególnych firm i instytucji. Poza nimi na giełdzie funkcjonują również obligacje, kontrakty oraz opcje. Sposób inwestowania na giełdzie różni się w zależności od rodzaju preferowanego handlu. Jak kupować akcje? W przypadku akcji przedsiębiorstw zarówno sprzedaż, jak i zakup ich akcji odbywa się za pośrednictwem domów maklerskich. Początkujący inwestor musi założyć konto maklerskie przy pomocy wybranego domu maklerskiego, który jest upoważniony do prowadzenia tego rodzaju działalności. Prywatny inwestor nie ma możliwości samodzielnego zarządzania zleceniami w bezpośredni sposób. W jego imieniu działań tych dokonuje wybrany przez niego broker.

Jeżeli natomiast inwestowanie na giełdzie ma dotyczyć surowców, technologii i par walutowych, wówczas należy założyć konto na jednej z wybranej giełd. Warunkiem jest ukończenie 18 roku życia przez potencjalnego inwestora. Czas potrzebny do aktualizacji konta i uzyskania dostępu do zasobów rynku trwa zazwyczaj nie dłużej niż jeden dzień.

Bez względu na rodzaj planowanej inwestycji przed rozpoczęciem działalności na giełdzie warto zdobyć elementarną wiedzę na temat mechanizmów jej działania, która pozwoli na zdobycie doświadczenia niezbędnego do dokonywania korzystnych inwestycji. Jak ją zdobyć? W celu usystematyzowania najważniejszych informacji można korzystać ze stron internetowych, ważne jednak, by były one prowadzone przez ekspertów z zakresu inwestycji. Po zdobyciu podstawowych informacji kolejnym krokiem powinien być wybór rodzaju inwestycji. Aby ów wybór okazał się trafny, musi zostać poprzedzony dokonaniem stosownych analiz dotyczących zarówno opłacalności poszczególnych inwestycji, jak i własnych zasobów oraz możliwości finansowych.

Z całą pewnością bezpieczniejszym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku początkujących inwestorów, jest lokowanie mniejszych kwot w różnych instrumentach i produktach finansowych. Taka metoda chroni przed ryzykiem straty pieniędzy.

Inwestowanie na giełdzie – dla kogo będzie dobrym rozwiązaniem?

Nie ulega wątpliwości, że inwestowanie na giełdzie pozwala sporo zarobić. Nic więc dziwnego, że jest chętnie wybieranym sposobem na pomnażanie swojego kapitału zarówno przez przedsiębiorców, jak i mniejszych inwestorów. Trzeba jednak pamiętać, że ów potencjalny zysk jest obarczony dość dużym ryzykiem inwestycyjnym, które w sposób naturalny jest wpisane w mechanizm działania rynku papierów wartościowych i wiąże się z utratą kapitału, niekiedy dość mocno odczuwalną. Aby w jak największym stopniu je zminimalizować, trzeba przestrzegać kilku prostych zasad. Przede wszystkim zachować dużą dozę ostrożności, zwłaszcza podczas dokonywania pierwszych inwestycji. Poza tym przed przystąpieniem do inwestycji na rynku papierów wartościowych warto w realny sposób ocenić swoje możliwości inwestycyjne, pamiętając o tym, że chęć osiągnięcia dużego zysku w krótkim czasie nie może być ważniejsza niż maksymalne zminimalizowanie ryzyka o dostosowanie wysokości kapitału do własnych możliwości finansowych. Jest to sytuacja wysoce niebezpieczna, która może się wiązać nie tylko z brakiem zysku, ale i ryzykiem utraty płynności finansowej, co wiąże się ze sporymi trudnościami finansowymi wpływającymi w rezultacie na każdy aspekt życia.

Źródło

https://businessinsider.com.pl/gielda/wiadomosci/w-co-inwestowac-na-gieldzie-dawka-wiedzy-dla-poczatkujacych/kztyrem

Artykuł zewnętrzny.

Dodaj komentarz