Artykuł zaktualizowany 31 sierpnia 2019
Walentynki – dzień niby zwyczajny, a jednak zupełnie inny niż reszta. Kiedy miłość wisi w powietrzu, hakerzy także rozpoczynają poszukiwania… Ich celem nie jest zdobycie serca potencjalnej ofiary, lecz jej pieniędzy, dokumentów, czy po prostu danych. A jak nie dać się złapać na „Love Scam”? O tym poniżej.
Jak działa Love Scam?
Jak pokazują statystyki, z serwisów randkowych korzysta już ponad 3,5 mln Polaków. Dzięki portalom randkowym lub dedykowanym aplikacjom szybko kontaktują się z innymi osobami, które także szukają partnera. Hakerzy tylko na to czekają, by poprzez Love Scam wykorzystać naiwność użytkowników. Przestępcy zakładają fałszywe profile (często ze zdjęciami przedstawiającymi bardzo ładną kobietę lub mężczyznę) i nawiązują kontakt z singlami.
Gdy zbliżą się do ofiary, to proszą o drobne wsparcie finansowe, na przykład, aby zapłacić za bilet lotniczy, który umożliwi spotkanie się lub aby móc zapłacić za rzekomo niezbędne leczenie. Jeśli kochankowie zapłacą pieniądze, kwota jest bezpowrotnie stracona. Na dodatek zdarza się, że hakerzy próbują wyłudzić skany dokumentów, np. paszportów lub dowodów osobistych, aby wykorzystać je do fałszerstw.
Na ten temat wypowiada się Robert Dziemianko, ekspert ds. bezpieczeństwa z G DATA:
Love Scam jest bardzo popularną metodą oszustwa, które polega na wzbudzeniu zaufania u użytkownika, a następnie wyłudzeniu pieniędzy lub informacji. Dla internautów, może wiązać się to z poważnymi konsekwencjami, dlatego, jeśli tylko zachodzi podejrzenie takiej sytuacji lub nasza internetowa miłość prosi o pieniądze, natychmiast należy uciąć kontakt.
Jak bronić się przed Love Scamem?
Jak się bronić przed „miłosnymi atakami”? Najlepiej zastosować poniższe wskazówki:
- Nie przesyłaj pieniędzy swojej internetowej miłości: jeśli druga strona prosi o pieniądze, na przykład na bilet lotniczy, wizę lub leczenie, odmów i poszukajcie innego rozwiązania.
- Uważaj na deklaracje miłosne: jeśli po krótkim okresie znajomości, druga strona wyznaje miłość, należy zachować ostrożność.
- Nie wysyłaj skanów dokumentów: nigdy nie należy wysyłać kopii dowodów osobistych, paszportów i innych dokumentów urzędowych, ponieważ nie będziemy mieli kontroli nad tym, do czego później zostaną wykorzystane.
- Sprawdź konto swojej internetowej miłości: zweryfikuj, od kiedy posiada profil na danym portalu, czy nie ma na nim podejrzanych wpisów od innych osób oraz, czy jej/jego fotografia nie została skopiowana z pierwszej lepszej bazy zdjęć.
- Reaguj szybko: użytkownicy, którzy stali się ofiarami oszustwa miłosnego, powinni natychmiast złożyć skargę do policji, ponieważ hakerzy mogą szybko wyczyścić ich konto lub posłużyć się skradzionymi danymi.
- Postaw na dobrą ochronę: rozwiązania antywirusowe z wydajną ochroną w czasie rzeczywistym powinny być częścią podstawowego wyposażenia każdego komputera, smartfona i tabletu. Dodatkowo warto by zastosowano w nich technologię DeepRay (dostępną w programach G DATA), która dzięki sztucznej inteligencji zapewni jeszcze lepszą ochronę przed szkodliwymi procesami.
- Bądź na bieżąco: Oprogramowanie, aplikacje i system operacyjny zainstalowany na komputerze i urządzeniu mobilnym powinny być zawsze aktualne, a wszystkie dostępne aktualizacje powinny być natychmiast zainstalowane. Pozwala to użytkownikom na zamknięcie luk bezpieczeństwa, które przestępcy mogą wykorzystać do ataków.
Nie pozwól hakerom celebrować Walentynek. Niech w ten dzień będą czuli się naprawdę samotnie, a Ty spędź go w miłym towarzystwie, bez obawy o swoje dane.