Spis treści
Artykuł zaktualizowany 7 marca 2022
Dzięki oszczędnościom zgromadzonym na rachunkach bankowych zyskujemy tzw. poduszkę finansową. Nie musimy się przez nią martwić o żadne nieprzewidziane wydatki, ale również możemy pozwolić sobie na długo planowany zakup. Trzymanie odłożonych wcześniej środków wyłącznie na rachunkach bankowych nie jest najlepszym rozwiązaniem, ze względu na niemal zerowe oprocentowanie. Biorąc pod uwagę inflację, takie środki szybko tracą swoją wartość. Gdzie warto je zatem ulokować? Doskonałym rozwiązaniem będą lokaty bankowe lub konta oszczędnościowe.
Lokata bankowa i konto oszczędnościowe – bezpieczne produkty oszczędnościowe
Mianem lokaty bankowej określamy „pożyczkę”, którą my, jako klienci, udzielamy bankowi na określony czas. W zamian za powierzone bankowi środki zapewnia on nam określone wynagrodzenie w formie odsetek. Okres trwania lokaty może wynosić od jednego dnia do nawet kilkudziesięciu miesięcy. Im dłuższy okres takiej lokaty, tym na korzystniejsze oprocentowanie zdeponowanych środków możemy liczyć. Atutem lokaty bankowej jest to, że już na samym początku możemy precyzyjnie oszacować zysk. Większość polskich banków oferuje bowiem stałe oprocentowanie lokaty. Zmianie ulega ono przy zakładaniu nowej lokaty, o ile też nastąpiły odpowiednie modyfikacje stawek w ofercie banku, związane np. ze zmodyfikowaniem stopy procentowej ogłaszanej przez Narodowy Bank Polski czy też z ruchami konkurencyjnych banków.
Konto oszczędnościowe to z kolei produkt, który zwykle stanowi dodatek do standardowego rachunku bankowego. Wystarczy na nim umieścić określoną kwotę środków, by zyskać naliczane miesięcznie – już od pierwszej wpłaty – odsetki. Ich kapitalizacja odbywa się co miesiąc o oprocentowanie uzależnione od wysokości zgromadzonego kapitału. Musimy jedynie pamiętać o tym, że wypłata środków z rachunku oszczędnościowego może się wiązać z dodatkową opłatą, jeśli przekroczymy maksymalną liczbę darmowych przelewów.
Lokata czy konto oszczędnościowe – co wybrać?
Wybór między lokatą bankową a kontem oszczędnościowym uzależniony jest od naszego podejścia do oszczędzania. Każdy z nas dysponuje bowiem innymi możliwościami w tej kwestii. Wszystko jest uzależnione od strategii, którą przyjęliśmy ze względu na plany wydatkowe. Gdy chcemy powierzyć naszemu bankowi jednorazowo większą kwotę (np. kilku tysięcy złotych) i jednocześnie wiemy, że te pieniądze nie będą nam potrzebne w kolejnych kilku-kilkunastu miesiącach, powinniśmy postawić na lokatę terminową. Nie będzie ona wymagała żadnej obsługi z naszej strony. Wystarczy tylko, że postawimy na właściwy okres oszczędzania. Jeśli chcemy natomiast regularnie oszczędzać mniejsze kwoty i mieć możliwość wypłaty środków w dowolnym momencie, bez ryzyka utraty odsetek – najlepszym rozwiązaniem będzie z kolei konto oszczędnościowe. Zapewnia nam ono większą elastyczność, gdy pojawiają się dodatkowe środki, które chcemy pomnożyć.
Gdzie znaleźć lokaty i konta oszczędnościowe z najkorzystniejszymi warunkami?
Wybór lokaty lub konta oszczędnościowego, które spełni nasze oczekiwania, wymaga dokładnej analizy aktualnych ofert bankowych. W ten sposób nie umknie nam promocyjne oprocentowanie i inne udogodnienia, dzięki którym cieszą się one najwyższą popularnością. Aby znaleźć lokatę lub konto oszczędnościowe o najlepszych warunkach, w tym najkorzystniejszym oprocentowaniu, powinniśmy zwrócić uwagę na rankingi dostępne w porównywarkach produktów bankowych online. Są one uzupełniane na bieżąco dzięki informacjom przekazywanym przez banki i klientów. Na stronie porównywarki znajdziemy m.in. takie informacje jak oprocentowanie (w rozbiciu na standardowe i promocyjne, przy spełnieniu określonych warunków – jak np. wyższe oprocentowanie dla nowych środków ponad wolumen dotychczasowych lokat, oferowane przez Santander Consumer Bank – bank od kredytów), zakres dostępnych kwot, stawiane nam wymagania i inne szczegółowe informacje pomocne w podjęciu decyzji. W przypadku lokat możemy filtrować oferty, ustawiając przykładowe okresy lokaty i miesiące jej trwania. Dzięki temu nie musimy tracić czasu, by znaleźć najlepszą ofertę oszczędzania dla siebie.
Źródła:
- https://finanse.rankomat.pl/poradniki/lokata-konto-oszczednosciowe-lepiej-odkladac-zaskorniaki/
- https://www.totalmoney.pl/artykuly/1578,lokaty,jaka-jest-roznica-miedzy-lokata-a-kontem-oszczednosciowym,1,1