gąbeczka do makijażu

Czym jest gąbeczka do makijażu i jak o nią dbać?

Artykuł zaktualizowany 12 maja 2021


Czy ktoś jeszcze pamięta czasy bez gąbeczek do makijażu? Czasy w których podkład, rozświetlacz czy bronzer trzeba było rozprowadzać po skórze palcami, często uzyskując niezadowalający efekt? Cóż, z tym koniec. Wszyscy zainteresowani makijażem posiadają gąbeczki do nakładania podkładu od profesjonalistów po amatorów i miłośników wizażu.


Historia gąbeczki

Gąbeczki do nakładania makijażu pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno, bo w 2002 roku, z czasem gromadząc coraz większą rzeszę fanów. Stworzyła ją i opatentowała hollywoodzka makijażystka Rea Ann. Dzięki niej makijaż stał się dużo prostszy i szybszy w wykonaniu. Obecnie jest bardzo dużo firm rozprowadzających gąbeczki do makijażu. Są to nie tylko firmy zaopatrujące profesjonalistów, ale również te, które mają podpisane umowy z drogeriami.


Czym jest gąbeczka do makijażu?

Gąbeczka do nakładaniu makijażu ma kształt łezki pozbawionej jakichkolwiek ostrych krawędzi. Jest bardzo miła, przyjemna i jedwabista w dotyku. Wykonana jest z porowatego materiału, ułatwiającego nakładanie kosmetyków na twarz. Przed użyciem należy zmoczyć gąbeczkę w wodzie i odcisnąć ją, dzięki czemu zwiększy ona swoją objętość, wchłonie nieco wody co zapobiegnie wchłonięciu nadmiaru kosmetyku. Wyjątkowa struktura sprawia, że gąbeczki pozwalają na dokładne pokrycie twarzy kosmetykiem, nie powodując efektu maski w krótkim czasie.

Pozwala również na dokładne ukrycie zmarszczek i bruzd znajdujących się na twarze, dzięki czemu twarz jest gładka i jedwabista. Nie powstają żadne smugi, ani granice oddzielające grubsze i cieńsze warstwy podkładu. Nie trzeba być profesjonalistą, by korzystać z gąbek do nakładania podkładu od profesjonalistów. Mogą ich używać nawet osoby ze skórą wrażliwą, skłonna do podrażnień, lub alergicy ponieważ jest w pełni hipoalergiczna.


Inne zastosowania gąbeczki do makijażu

Początkowo gąbeczki zostały wprowadzone po to, aby rozprowadzać podkład. Z czasem okazało, że można nakładać nimi dużo więcej kosmetyków. Nieco mniejsze od klasycznych gąbeczek do nakładania podkładu są gąbeczki do nakładania różu. Są zbudowane z tego samego materiału, co zwykłe gąbeczki, tak więc również nie pozwalają na wchłanianie zbyt dużej ilości kosmetyku. Najmniejsze z gąbeczek służą do rozprowadzania kosmetyków w kącikach oczu lub przy skrzydełkach nosa, dzięki czemu można ładnie rozświetlać i konturować twarz. Na rynku istnieją również gąbeczki do rozprowadzania na twarzy serum lub kremów czy samoopalaczy, a także specjalne stworzone do zbierania nadmiaru sebum z twarzy pokrytej makijażem.


Jak dbać o gąbeczki do makijażu?

Według producentów, gąbeczka powinna nam przy normalnym użytkowaniu służyć 3-4 miesiące. Aby tak się stało, należy ją myć po każdym nałożeniu makijażu lub przed. Do mycia można używać zwykłego mydła, ale istnieją również mydła specjalnie dedykowane do mycia gąbeczek do makijażu od profesjonalistów. Należy pamiętać, aby gąbeczka stała w miejscu przewiewnym, nie narażonym na działanie promieni słonecznych oraz niezbyt blisko grzejników, ponieważ może to znacznie skrócić jego trwałość.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *