wlosy

Implanty włosów – przebieg i koszt przeszczepu

Artykuł zaktualizowany 10 lutego 2023

Włosy to jeden z elementów naszej atrakcyjność fizycznej. Dodają pewności siebie i ułatwiają kontakty społeczne. Niestety, nie każdy może cieszyć się piękną fryzurą przez całe życie. Nadmierne wypadanie włosów może pojawić się już w okresie dojrzewania i często jest uwarunkowane genetycznie.

Proces wypadania włosów może mieć wiele przyczyn, takich jak zaburzenia hormonalne, różnego rodzaju choroby, stres, a nawet zła dieta. Najczęstszą przyczyną jest jednak szkodliwe działanie męskiego hormonu – testosteronu.

Czy przeszczep włosów poprawia jakość życia?

Nie wszyscy mogą się cieszyć bujną fryzurą. Utrata włosów często ma negatywny wpływ na samoocenę i poczucie własnej wartości. Z tego powodu przeszczep włosów dla niektórych może być skutecznym sposobem na poprawę samopoczucia, dodanie pewności siebie i ułatwienie kontaktów społecznych.

Efekty jednak w dużym stopniu zależą od wielu czynników, a także oczekiwań danej osoby. Decyzja o przeszczepie włosów powinna być dokładnie przemyślana i wymaga konsultacji z lekarzem.

Przebieg zabiegu przeszczepu włosów

Istnieją różne metody przeszczepu włosów. Wybór metody i jej skuteczność zależą m.in. od struktury włosów pacjenta i jego oczekiwań.

Najbardziej zaawansowaną techniką jest FUE. To obecnie najdoskonalsza metoda rekonstrukcji owłosienia, pozwalająca uzyskać najlepsze efekty. W metodzie tej mieszki włosowe pobierane są manualnie lub przez robota.

Zabieg poprzedzony jest konsultacja lekarską, podczas której lekarz może wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Podczas konsultacji pacjent poddawany jest także wywiadowi medycznemu, określany jest jego ogólny stan zdrowia, stan włosów oraz oczekiwania. Następnie ustalany jest obszar, z którego zostają pobrane mieszki włosowe.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Jego długość zależy od liczby przeszczepianych włosów (tzw. grafenów) i może trwać od 4-9 godzin.

W pierwszej fazie następuje pobieranie pojedynczych jednostek włosa razem z cebulkami. Następnie przeprowadza się ocenę pobranego materiału i przygotowuje się go do umieszczenia w strefie biorczej. Pobrane mieszki zostają wszczepione w okolicę biorczą, którą także poddaje się znieczuleniu.

Chirurg za pomocą niewielkiej igły umieszcza przeszczepione włosy zgodnie z kierunkiem i kątem ich wzrostu. Jest to niezwykle ważna część zabiegu, gdyż to od precyzji osoby, która go wykonuje, zależy efekt.

Ostatnim etapem jest nałożenie na skórę głowy pacjenta specjalnej maści poprawiającej proces gojenia. Po zabiegu pacjent może odczuwać niewielki ból i dyskomfort, ale te objawy zazwyczaj szybko ustępują.

Metody transplantacji włosów

Istnieje kilka metod przeszczepu włosów. Wśród nich najpopularniejsze metody do STRIP i FUE.

Pierwsza z nich, metoda STRIP, polega na pobraniu długiej, ciągłej tkanki skóry, najczęściej z tyłu głowy, a następnie dzieli się ją na mniejsze jednostki zawierające pojedyncze włosy i wszczepia się je w okolicę biorczą.

Metoda ta ma trzy główne wady: pozostawia nieestetyczną, zazwyczaj częściowo widoczną bliznę z tyłu głowy, długi okres rekonwalescencji po zabiegu oraz dość wysokie ryzyko powikłań. Plusem tej metody jest natomiast małe ryzyko uszkodzenia mieszków włosowych.

Druga metoda to FUE, czyli Follicular Unit Extraction, która polega na pobieraniu i wszczepianiu pojedynczych mieszków włosowych. Pobierane są one manualnie przez lekarza lub przez specjalnego robota, którego zastosowanie ułatwia i przyspiesza zabieg, a włosy pobiera się w sposób niemal nieinwazyjny.

Metodę tę charakteryzują: brak konieczności użycia skalpela, precyzja zabiegu oraz bardzo małe ryzyko możliwych powikłań. Dzięki tym zaletom jest to obecnie najpopularniejsza metoda przeszczepu włosów i daje trwały efekt.

Wskazania do przeszczepu włosów

Decyzja o przeszczepie włosów powinna być podjęta po konsultacji z lekarzem specjalistą, który określi przyczynę wypadania włosów, oceni stan skóry głowy i włosów oraz wykluczy możliwe przeciwskazania.

lysienie

Przeszczep włosów przeznaczony jest przede wszystkim dla pacjentów, którzy:

 • cierpią na łysienie androgenowe – łysienie androgenowe ma podłoże hormonalne i najczęściej uwarunkowane jest genetycznie (problem ten dotyczy głównie mężczyzn, ale coraz częściej występuje także u kobiet),
 • mają blizny na głowie – zabieg pomaga przykryć nieestetyczne zmiany,
 • mają nieprawidłowe zagęszczenie włosów, na przykład gdy włosy są zbyt rzadkie lub nie rosną w wystarczającej ilości,
 • chcą poprawić kształt lub wypełnić ubytki brody lub brwi.

Przeciwskazania do przeszczepu włosów

Bardzo ważna jest kwalifikacja przed zabiegiem – w szczególności u pacjentów, którzy borykają się z jakimiś chorobami.

Przeciwwskazania obejmują:

 1. choroby nowotworowe,
 2. aktywne zmiany chorobowe skóry w leczonych obszarach, tj. stany zapalne skóry, łuszczyca itd.,
 3. zaburzenia hormonalne,
 4. łysienie plackowate,
 5. choroby serca i zaawansowaną cukrzycę,
 6. zaburzenia krzepnięcia krwi oraz nieuregulowane ciśnienie,
 7. ciążę i karmienie piersią,
 8. niedawne zabiegi chirurgiczne na głowie lub w obrębie twarzy, które mogą zaburzać gojenie się tkanek po zabiegu.

Pielęgnacja włosów po przeszczepie

Po zabiegu FUE, który jest metodą najmniej inwazyjną, czas rekonwalescencji jest stosunkowo krótki. Skóra głowy goi się w ciągu 7-14 dni. W tym czasie należy stosować się do zaleceń pozabiegowych lekarza.

Zalecenia te mogą się nieznacznie różnić w zależności od skali przeprowadzanego zabiegu, indywidualnych wskazań oraz z uwagi na obszar, w którym wykonywany był zabieg.

Pacjenci najczęściej słyszą, by:

 • pierwszego dnia po przeszczepie spać pozycji półsiedzącej z uniesioną głową,
 • po przeprowadzonej operacji nosić specjalne opatrunki, które pochłaniają krew – powinny być one zmieniane nawet dwa razy dziennie przez 2-3 dni,
 • przyjmować środki przeciwbólowe, jeśli odczuwają ból po transplantacji,
 • stosować zalecone przez lekarza leki i maści przyspieszające gojenie,
 • chronić głowę przed promieniowaniem słonecznym,
 • nie dotykać i nie drapać skóry głowy w miejscu, w którym wykonany był przeszczep,
 • codziennie pielęgnować skórę głowy – już 2. dnia można delikatnie ją umyć,
 • przez kilka dni unikać intensywnego wysiłku fizycznego,
 • nie suszyć włosów i nie używać produktów do stylizacji w czasie zalecanym przez lekarza.

Koszt zabiegu przeszczepu włosów

Koszt zabiegu przeszczepu włosów zależy od wielu czynników, są to:

 1. lokalizacja gabinetu: ceny w różnych miastach różnią się ze względu na dostępność usługi,
 2. metoda transplantacji,
 3. zakres i liczba przeszczepianych grafenów (mieszków włosowych),
 4. doświadczenie lekarza, który będzie wykonywał przeszczep.

Biorąc pod uwagę wymienione czynniki, w Polsce zabiegi przeszczepu włosów zaczyna się od ok. 10 000 zł, ale w przypadku dużych obszarów transplantacja może kosztować nawet 35 000 zł.

Ważnym jest, aby cena przeszczepu włosów nie był jedynym kryterium wyboru miejsca, w którym chcemy wykonać zabieg. Warto kierować się opiniami klientów oraz doświadczeniem danej kliniki i lekarzy w niej pracujących.

Trzeba też pamiętać, że mimo tego, że w krajach azjatyckich takie zabiegi są znacznie tańsze, to ich efekty często pozostawiają wiele do życzenia. Nie brak w Internecie przykładów ludzi rozczarowanych efektami takich zagranicznych zabiegów.

Transplantacja włosów to zaawansowany zabieg, dlatego lepiej mieć pewność, że zostanie wykonany profesjonalnie i prawidłowo!

PayCode – skorzystaj z przeszczepu włosów teraz, zapłać później

Odroczone płatności to oferta dla osób, które chcą wykonać zabieg, ale nie mają pełnej kwoty, by go opłacić. PayCode to nowoczesny i wygodny system odroczonych płatności (czyli opartych na formule „kup teraz, zapłać później”) za usługi medyczne.

W prosty sposób pacjent może odroczyć płatność na kwotę do 5 000 zł – wystarczy wygenerowanie specjalnego kodu i podanie go w gabinecie lekarskim. Jeśli pacjent ureguluje tę należność w terminie 30 dni od wykorzystania kodu, nie zapłaci nic za udostępnienie mu pieniędzy.

Aby korzystać z usługi, nie musisz odwiedzać żadnego oddziału naszej firmy – wszystko odbywa się online. Po zarejestrowaniu się w systemie pacjent smsem otrzymuje indywidualny unikalny kod, który umożliwia zakup usług do kwoty 5 000 zł (to maksymalna kwota odroczenia płatności).

Po wyjściu z gabinetu lekarskiego na smartfonie klient wybiera sposób spłaty i finalizuje transakcję poprzez zatwierdzenie jej.

Jeśli po wygenerowaniu kodu uzna, że jednak nie będzie go potrzebował, nie musi składać żadnego wniosku o rezygnacji ani martwić się, że zostanie obciążony z tego tytułu kosztami. W przypadku gdy kod nie zostanie wykorzystany, jego wygenerowanie nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *