winnica

Enoturystyka czyli wine tour po polsku

Artykuł zaktualizowany 27 lutego 2022


Już starożytni Rzymianie i Grecy na cel swoich podróży wybierali regiony, słynące z produkcji najlepszego wina. Wraz z postępem cywilizacyjnym, łączenie spędzania wolnego czasu z kulturą winiarską stawało się coraz popularniejsze. Z zamiłowania do dobrego wina i podróży zrodziła się enoturystyka czyli turystyka winiarska. 

Sprawdźmy co dokładnie kryje się pod tym pojęciem i gdzie w Polsce można uprawiać enoturystykę. 


Enoturystyka – co to jest

Pojęcie enoturystyki wywodzi się od greckiego słowa oinos – wino. Oznacza podróże, których sercem jest wino. Głównym celem wyprawy najczęściej jest winnica. Taka wycieczka to nie tylko okazja do obejrzenia lokalnych plantacji czy poznania tajników produkcji wina. Zwykle połączona jest z degustacją trunku, ale również poznawaniem lokalnej kuchni, zwyczajów i tradycji regionu. Często turyści mają okazję uczestniczyć w różnego rodzaju eventach i imprezach winiarskich, biesiadach, festiwalach, a przy odrobinie szczęścia mogą się załapać na wspólne winobranie.

Enoturystyka stwarza wyjątkową okazję do przebywania w bliskim kontakcie z naturą, poznawania miejsc dotąd nieodkrytych i dzikich. Jej ogromnym atutem są ludzie. Ci, którzy zajmują się winem zawodowo to najczęściej pasjonaci i bardzo ciekawe osobowości, które o winie wiedzą dosłownie wszystko. Takie spotkania są niezwykłym przeżyciem, obfitują w masę pozytywnych emocji i często stają się początkiem winiarskiej pasji. 

Enoturystyka jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi turystyki. Zyskuje coraz więcej zwolenników, również w Polsce. Okazuje się, że wcale nie trzeba jechać za granicę by zakosztować pysznego wina czy rozsmakować się w lokalnych tradycjach i przysmakach. Mamy wiele miejsc, których nie powstydziłyby się nawet najlepsze regiony winiarskie w Europie. 

Winnice w Polsce – ciekawe szlaki enoturystyczne

Polskie winiarstwo przeżywa obecnie prawdziwy rozkwit. Popularnością cieszą się zarówno niewielkie, rodzinne przedsięwzięcia jak i duże, profesjonalne winnice. Dla doświadczonych miłośników wina lub amatorów, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z enoturystyką, polskie winiarnie mają wiele do zaoferowania. 

Główne „zagłębia” winiarskie zlokalizowane są w południowej i południowo-wschodniej części kraju. Turystyka winiarska ma tu naprawdę świetne warunki by się rozwijać. Szlaki enoturystyczne przebiegają przez niezwykle atrakcyjne przyrodniczo obszary, które zwiększają doznania podczas wycieczki. Jej nieodłącznym elementem jest  degustacja regionalnych specjałów, które w połączeniu z najlepszym winem tworzą duet idealny. Szlaki winiarskie przebiegają również przez obszary obfitujące w atrakcje turystyczne, o rozbudowanej bazie noclegowej. Jednym z ciekawszych obszarów jest Jura Krakowsko-Częstochowska.

Wine tour po jurajskich winnicach

Przebiega tędy Małopolski Szlak Winny. Liczba winnic na tym obszarze jest naprawdę imponująca. Niewątpliwą zaletą jest również fakt, że Jura Krakowsko-Częstochowska to obszar bogaty przyrodniczo, o ogromnej ilości zabytków i ciekawych miejsc, wartych zobaczenia. Jest to więc idealne miejsce na wine tour w pakiecie ze zwiedzaniem okolicznych atrakcji. Jeśli ktoś chce połączyć to wszystko z noclegiem w wyjątkowym miejscu – warto sprawdzić ofertę obiektu Poziom 511.

To nowoczesny hotel, który oferuje swoim gościom masę atrakcji, w tym wine tour po swojej własnej winnicy. Przy samym hotelu rosną szczepy Solaris i Johanniter. Goście mogą brać udział we wspólnym winobraniu i zbiorowej degustacji w plenerze, gdzie oprócz dobrego wina nie brakuje pysznego jedzenia i świetnej zabawy. Można również poleżeć w ciszy na leżaku i delektować się pięknem otaczającego krajobrazu.

Warto też skorzystać z hotelowej wypożyczalni rowerów i zrobić sobie wycieczkę trasą rowerową, wprost na drugą część winnicy 511, w miejscowości Piecki. Wine Tour to również świetna okazja do tego by dowiedzieć się nieco więcej o produkowanych tu winach. Organizatorzy oferują również kino plenerowe z winiarskimi filmami, a także masę atrakcji dla dzieci. Więcej informacji o wine tour znajduje się na stronie hotelu https://www.poziom511.pl/kategorie/wine_tour

Wine spa w hotelu Poziom 511

W hotelu Poziom 511 można nie tylko degustować najlepsze wina, ale również skorzystać z wyjątkowych zabiegów na ciało. Rytuał Winnica to połączenie relaksującego i oczyszczającego zabiegu, z kieliszkiem wybornego trunku. Zabieg rozpoczyna oczyszczający okład enzymatyczny z moszczem czerwonego wina, który działa peelingująco, rozświetlająco i odmładzająco na skórę. To wszystko dzięki zawartości polifenoli i kwasów owocowych. Ten zabieg to prawdziwe dwie godziny relaksu dla ciała oraz duszy.

Dodaj komentarz