Spis treści
Artykuł zaktualizowany 6 czerwca 2022
Udało Ci się pojąć bardzo ważną decyzję dotyczącą rozwodu? Czujesz, że Twoje małżeństwo dobiegło końca, więc złożenie papierów rozwodowych jest najlepszych rozwiązaniem, na jakie możesz się zdecydować? Sprawdź, jakie dokumenty rozwodowe musisz przygotować.
Jakie informacje powinien zawierać pozew o rozwód?
Złożenie pozwu rozwodowego jest stresującym doświadczeniem, dlatego warto odpowiednio przygotować się do tego wydarzenia. Najważniejszym elementem jest oczywiście pozew rozwodowy – to jego przygotowaniu należy poświęcić najwięcej uwagi. Jakie informacje powinny znaleźć się w pozwie rozwodowym? Nie może zabraknąć w nim następujących elementów:
- imię, nazwisko i adres osoby, która składa pozew,
- imię, nazwisko i adres osoby, przeciwko której pozew jest skierowany, czyli pozwanego,
- informacja o posiadanych dzieciach – ile ich jest, w jakim są wieku,
- informacja o alimentach,
- data i miejsce zawarcia związku małżeńskiego,
- opis tego, kiedy orientacyjnie nastąpił rozpad więzi pomiędzy małżonkami (nie trzeba tu podawać dokładnej daty),
- w przypadku pozwu z orzekaniem o winie należy wskazać, kto ponosi odpowiedzialność za rozpad więzi małżeńskiej,
- można również zawrzeć informację o dodatkowych okolicznościach, które mogą być istotne dla postępowania – im dokładniejszy będzie opis, tym lepiej, jednak należy ograniczyć się do zwięzłych, konkretnych informacji,
- czytelny podpis.
Jak widać, przygotowanie pozwu rozwodowego nie jest proste. Trudno bowiem określić, które informacje będą kluczowe, a których nie należy opisywać w pozwie. Dobrym pomysłem może być skorzystanie z pomocy prawnika, który specjalizuje się w rozwodach. Pomoże on w przygotowaniu pozwu i doradzi, które informacje zawrzeć w takim dokumencie. Taka wiedza może okazać się na wagę złota. Jak wygląda współpraca w sprawie rozwodowej można między innymi dowiedzieć się tutaj: https://jakubowskazawada.com/rozwod/.
Dokumenty rozwodowe – co należy dołączyć do pozwu?
Sam pozew to nie wszystko. Należy dołączyć do niego dokumenty rozwodowe, takie jak:
- odpis aktu zawarcia małżeństwa – jego kopię można otrzymać w Urzędzie Stanu Cywilnego, w którym zawierane było małżeństwo,
- jeśli małżeństwo miało dzieci i powód chce ubiegać się o alimenty, do pozwu powinien dołączyć akty urodzenia dzieci,
- dowód uiszczenia opłaty od pozwu w wysokości 600 zł.
Ewentualnie do pozwu można dołączyć inne dokumenty, które mogą być istotne dla sprawy. W przypadku rozwodu z orzekaniem o winie mogą to być na przykład rachunki, które będą dowodem na winę małżonka, dokumenty medyczne, jeśli dochodziło do przemocy czy inne. I w tym przypadku warto zasięgnąć porady prawnika, aby dowiedzieć się, jakie dokumenty rozwodowe warto dołączyć do pozwu w konkretnym przypadku. Jeśli planowany jest rozwód bez orzekania o winie, dołączanie takich dokumentów nie jest uzasadnione.
Rzeszów – rozwody z pełnym wsparciem prawnika
Przygotowanie pozwu rozwodowego czy innych dokumentów rozwodowych jest sporym wyzwaniem – zarówno z uwagi na stres towarzyszący rozwodowi, jak i na wymogi formalne. Właśnie dlatego pomoc prawnika przy rozwodzie w Rzeszowie lub innym mieście może okazać się kluczowa. Z pewnością doświadczony prawnik sprawi, że całe postępowanie będzie o wiele mniej stresujące.
Artykuł inspirowany tekstami z: https://jakubowskazawada.com/