Czym charakteryzuje się dobra herbata?

Artykuł zaktualizowany 3 października 2021


Herbata jest napojem codziennie spożywanym przez miliony ludzi na całym świecie. Ze względu na różnego rodzaju mieszanki i dodatki, smak tego gorącego i aromatycznego napoju może się od siebie różnić. Niemniej jednak nie jest do główne kryterium w doborze dobrej i sprawdzonej herbaty.

Smak herbaty to kwestia gustu. Niemniej jednak dobrą herbatę nie określa się po rodzaju mieszanki, a po innych czynnikach, które wpływają na jakość zakupionego towaru. Dlatego znajomość tzw. ABC dobrej herbaty gwarantuje to, że zakupimy nasz ulubiony rodzaj naparu i będziemy cieszyć się jego pełnym i głębiom smakiem i aromatem. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie dobrej herbaty.


O co warto się zapytać sprzedawcę herbaty?

Sprzedawca herbaty powinien nam udostępnić kilka informacji o swoim proponowanym produkcie. Jeżeli kupujemy mieszanki herbaciane, herbaty ziołowe lub owocowe, to powinniśmy od niego uzyskać pełen skład mieszanki. Istotną sprawą jest również data przydatności do spożycia. Po terminie przydatności do spożycia herbata staje się zwietrzała i niesmaczna.

Gdy kupujemy herbaty czyste, to należy poznać kraj i region produkcji i zbioru. Te informacje dużo nam powiedzą o jakości samej herbaty. Często się zdarza, że herbaty japońskie typu sencha, matcha produkowane są w Chinach, co wiąże się z niższą jakością tych produktów i tańszą ceną.

Jak ocenić susz herbaciany?

Jakość suszu herbacianego ma wpływ na wartość smakową samej herbaty. Po pierwsze sposób przechowywania i odważania suszu herbacianego ma ogromne znaczenie w smaku samej herbaty. Susz nie powinien mieć kontaktu z innymi zapachami, zwłaszcza w sklepie, gdzie sprzedawane są też przyprawy, zioła, kawa itp. Herbata musi być przechowywana w szczelnych słojach lub puszkach nieprzepuszczających światła, gdy jest magazynowana dłużej.

Akcesoria do odważania herbaty powinny być czyste i pozbawione innych zapachów. Jeżeli mówimy o suszu herbacianym, to pamiętajmy, że powinien on być przechowywany w suchym i czystym miejscu. Wilgoć nie sprzyja herbacie, powoduje zawilgocenie samego suszu, a co za tym idzie jego pleśnienie. Dlatego zapach stęchlizny wydobywający się z suszu herbacianego, powinien nas odwieść od zakupu takiej herbaty.

Susz herbaciany powinien wyglądać i odpowiadać gatunkowi danej herbaty. Na przykład oolong, który ma liście w postaci granulek, powinny być one ciasne i równomierne. Herbaty o całych liściach nie mogą być połamane, a herbata łamana musi mieć cząstki liści jednolitej wielkości.

W herbacie dobrej jakości powinno być możliwie mało pyłu, gromadzącego się na dni naczynia. Nie może być w niej obcych ciał, a masa herbaty musi mieć jeden kolor, odcień oraz gradację.

W sprzedaży mamy wiele gatunków herbat o charakterystycznym kształcie liści i wyglądzie, które określają dany rodzaj, markę i gatunek herbaty. Im produkt jest bliższy ideałowi, tym jego jakość jest wyższa. Jeżeli masz swoje ulubione gatunki herbaty, znasz ich dokładny wygląd, fakturę i aromat, to wiesz co dokładnie szukać. Szeroki asortyment wysokiej jakości  herbat znajdziesz na stronie: https://assam.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *