Artykuł zaktualizowany 20 października 2023
Dla niektórych psów to absolutna konieczność, dla innych – dziwna fanaberia. Ubranka dla psów robią się coraz bardziej popularne, jednak nie zawsze nasz pupil będzie ich potrzebować. Jak sprawdzić, kiedy pies potrzebuje ubranka?
Po co psom ubranka?
Choć ubranka dla psów nie są żadną nowością, wciąż zdarza się, że budzą kontrowersje. Pojawiają się głosy, że kiedyś takich rzeczy nie było i psy dawały sobie radę. Po co tak naprawdę psom kurtki i ubranka?
Wśród naszych czworonogów panuje ogromna różnorodność. Od maluchów bez podszerstka, jedynie z cienkim włosem okrywowym, aż po wielkie futrzaki z ogromną ilością podszerstka. O ile te drugie doskonale radzą sobie z różnymi warunkami atmosferycznymi, tak te krótkowłose, czy posiadające jedynie włos okrywowy, dużo mocniej reagują na zmiany temperatur. To właśnie przede wszystkim dla nich wymyślone zostały różnego rodzaju kurtki i ubranka, które mają za zadanie chronić je przed chłodem, wiatrem oraz deszczem czy śniegiem. Komfort termiczny jest ważny dla zachowania dobrostanu zwierzęcia, poprawy samopoczucia, a także zdrowia psa.
Jakie psy potrzebują ubrań?
Jak już wspomnieliśmy, z pewnością ochrony przed zimnem wymagają psy bez podszerstka (lub z niewielką ilością), nagie oraz te z krótką, gładką sierścią. Znacznie gorzej mróz znosić będą również rasy małe i miniaturowe, które w przeciwieństwie do większych psów mają trudność z utrzymaniem ciepłoty ciała na odpowiednim poziomie. Również niektóre rasy psów, jak np. charty będą gorzej znosić mrozy.
Bardzo często dodatkową opieką należy otoczyć zwierzęta starsze i schorowane, zwłaszcza te borykające się ze schorzeniami natury ortopedycznej czy chorobami kręgosłupa. Z wiekiem zwiększa się wrażliwość zwierząt na wahania temperatur, spada również ich aktywność, dlatego ciężej jest utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Czasem kurtki mogą potrzebować również długowłose psy z podszerstkiem, zwłaszcza jeśli spędzają dużo czasu na zewnątrz w trakcie deszczu. Ubranko przyda się także psom odpoczywającym po intensywnym treningu.
Warto zwrócić uwagę na indywidualne cechy każdego zwierzęcia i to, w jaki sposób toleruje różne warunki atmosferyczne. Jeśli zauważymy, że psiak marznie, należy zapewnić mu komfort cieplny.
Kiedy ubierać psa?
Niestety, nie ma jednoznacznych wytycznych od jakiej temperatury powinno się ubierać psa. Niektóre zwierzęta będą tego potrzebować wcześniej, inne później. Co ciekawe różnice te można zaobserwować nawet wśród przedstawicieli jednej rasy – będą psy, które znacznie lepiej będą znosić mrozy i takie, dla których pierwsze oznaki jesieni będą wiązały się z koniecznością założenia ubranka. Jak w takim razie rozpoznać, kiedy powinniśmy ubrać naszego pupila?
Przede wszystkim powinniśmy kierować się tym, jak nasz pupil zachowuje się w trakcie spacerów. Jeśli się trzęsie po wyjściu z domu – bez wątpienia musimy zainwestować w ubranko. Są jednak również mniej widoczne objawy dyskomfortu termicznego. Pies może przystawać, podnosić łapy, odmawiać dłuższych spacerów. Jego oddech może stać się płytki, a uszy i ogon będą zimne.
Jakie ubranko dla psa wybrać?
Na rynku dostępne są różne kroje i rodzaje ubrań dla psów. Od bluz poprzez kurtki dla psów, aż po zabudowane kombinezony. Każde z nich ma inne przeznaczenie i sprawdzi się w zależności od warunków atmosferycznych.
Bluzy dedykowane są głównie dla psów spacerujących podczas chłodnych i bezdeszczowych dni. Są ciepłe, jednak nie są wodoodporne, dlatego przy gorszej pogodzie mogą łatwo przemoknąć i dodatkowo pogorszyć stan psiaka.
Derki są najbardziej uniwersalne. Chronią zarówno przed deszczem, jak i wiatrem i chłodem. Mogą być ocieplane lub służyć jedynie jako ubranko przeciwdeszczowe. Łatwo i wygodnie się je ubiera, dzięki czemu często mogą służyć od jesieni do wiosny, pod warunkiem, że temperatury nie będą zbyt niskie. Jednym z najczęściej polecanych produktów z tej kategorii jest wodoodporna derka Winhyepet Extreme, która dzięki swojej budowie chroni dużą powierzchnię ciała psa przed zimnem, a jednocześnie jest dla niego niezwykle komfortowa i wygodna.
Z kolei kombinezony służą psom na najgorsze okresy pogodowe. Są zabudowane, przez co chronią nie tylko grzbiet i brzuch, ale również łapy przed mrozem. To świetna opcja na duże mrozy, zwłaszcza dla zwierząt, które łatwo marzną.