kanapa w salonie

Wygodne meble wypoczynkowe – trendy na 2024 rok od polskich producentów mebli premium

Fotele masujące plecy, niskie pufy japandi, modułowe kanapy, zaokrąglone formy – tak można w skrócie przedstawić najważniejsze trendy wnętrzarskie na 2024 rok. Przyjrzyjmy się bliżej modnym salonom, które mają być wygodniejsze i przytulniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Co oferują polskie salony meblowe?

Kolory natury, ale w żywszym wydaniu

Wciąż dominują barwy stonowane, czyli beże i szarości. Wygodne meble wypoczynkowe są coraz częściej „ubierane” w odważniejsze barwy natury. Projektanci czerpią inspiracje z barw nieba, lasu, przypraw, skał i kamieni szlachetnych.

Modne kolory tapicerki na kanapę czy fotel w 2024 roku to:

  • intensywny niebieski – indygo i kobalt;
  • stonowany odcień zieleni – szałwiowy;
  • błękit nieba;
  • musztardowy, ochra, terakota, ceglany – ciepłe kolory wypalanej gliny i cynamonu;
  • pudrowy róż;
  • ognista czerwień.

Wygodne meble wypoczynkowe o obłych liniach

Kanapy, pufy i fotele wyraźnie się zaokrągliły. Straciły swoją kanciastość na rzecz obłych, opływowych kształtów. Nawet narożniki nie mają już szezlongów ustawionych pod kątem prostym, lecz mogą układać się w fale. Polski producent mebli tapicerowanych Living Room wprowadził do oferty nowość: piękną, niską kanapę w stylu japandi. Jej opływowa linia sprawia, że salon staje się przytulniejszy. Szerokie siedziska, niskie oparcia i okrągłe podnóżki będą z pewnością na topie przez kolejne sezony – trend na okrągłe meble stale się umacnia po dekadach mody na kanciaste umeblowanie.

Producenci mebli premium zwracają uwagę na faktury

Klienci powoli odwracają się od sieciówek meblowych, wybierając meble wyższej jakości. Polskie salony meblowe premium oferują nie tylko znakomity design, ale też doskonałe wykonanie. Duże znaczenie mają tkaniny o trójwymiarowych fakturach i wyczuwalnych pod palcami wzorach. Wygodne meble wypoczynkowe będą tapicerowane tkaninami o strukturze lnu lub baranka. Blaty stołów będzie zdobił sękaty rysunek drewna, a ściana zyska chropowate wykończenie naturalnym tynkiem. Znów do mody wracają postarzane powierzchnie i meble w stylu neokolonialnym wykonane ze starego drewna.

Polskie salony meblowe wypełniają się meblami akcentowymi

Do tej pory rolę dekoracji odgrywały tekstylia, tapety, grafiki i wszelkie drobne przedmioty. Teraz chcemy, żeby to meble przejęły ten obowiązek. Tak powstała kategoria mebli akcentowych, które oprócz funkcji użytkowych, mają dekorować przestrzeń. Są to przede wszystkim:

  • stoliki kawowe, które zwykle ustawia się w kompletach po kilka sztuk różniących się rozmiarami;
  • toaletki i konsole;
  • komody na wino.

Mogą wyróżniać się kształtem, designem lub wyrazistym kolorem na tle stonowanego salonu – to akcenty, które uaktualniają styl wnętrza.

Technologia łączy się z komfortem

Inteligentne domy przestają być zimne i surowe. Technologia ma przede wszystkim zapewniać domownikom komfort. Polscy producenci mebli tapicerowanych wykorzystują zaawansowane silniki, by projektować kanapy z automatycznie regulowanymi zagłówkami, podnóżkami oraz wysuwanymi long chair’ami. Co więcej, te fotele mają funkcje masażu, podgrzewania siedzenia, a nawet ładowania telefonu. 

Takie meble to nie tylko symbol luksusu, ale też bardzo duże ułatwienie dla osób starszych. Fotele z funkcją wstawania pomogą seniorom i osobom potrzebującym wsparcia  podnieść się z siedziska bez nadmiernego wysiłku.

Retro łączy się z nowoczesnością

Nowością w modzie jest japadni, czyli połączenie stylu skandynawskiego z japońskim, ale na targach wnętrzarskich widać również powrót wielkich nurtów, takich jak art déco czy maksymalizm – geometryczne wzory, mocne, ciepłe kolory, miedziane akcenty i luksusowe tkaniny to znak rozpoznawczy tego stylu.

Wnętrza stają się dziełami sztuki, wypełnionymi przedmiotami retro, zachwycającymi strukturami i meblami z duszą. Zunifikowane projekty już się opatrzyły – zatęskniliśmy za pięknymi wyrobami z prawdziwego drewna i spersonalizowanymi aranżacjami wypełnionymi niepowtarzalnymi dodatkami.

Salon z meblami wypoczynkowymi ma być estetyczny i wygodny

W dobie zmieniających się potrzeb salon stał się przestrzenią hybrydową – służy niejednokrotnie zarówno do pracy, do zabaw z dziećmi, jak i do relaksu. Z tego powodu coraz częściej poszukujemy mebli wielofunkcyjnych, pozwalających na szybką i łatwą adaptację przestrzeni. Stół może być biurkiem, a kanapa składa się z modułów, które szybko przestawisz, by dopasować mebel do swoich aktualnych potrzeb. To ułatwia maksymalne wykorzystanie nawet niedużej przestrzeni.

Proekologiczny salon

Producenci mebli premium coraz częściej oferują komody z drewna z upcyklingu lub recyklingu. Jako materiał na kanapy używa się włókien otrzymanych z butelek PET albo organicznych tkanin, które łatwo ulegają rozkładowi. Obecnie szuka się produktów, które łatwo w przyszłości odnowić lub sprzedać, a także takich, które mają wartość kolekcjonerską lub są inspirowane polskim wzornictwem z okresu PRL-u. Zaczęliśmy szanować i doceniać dokonania polskiego designu na szerszą skalę. Oby ten trend utrzymał się jak najdłużej.

Dodaj komentarz