naroznik w salonie

Duży narożnik do salonu – komfort w przestrzennych wnętrzach

Artykuł zaktualizowany 9 stycznia 2023

Narożnik to mebel wypoczynkowy, dzięki któremu strefa relaksu w salonie staje się wygodna i funkcjonalna. O ile we wnętrzach  o małym metrażu wybór determinuje niewielka przestrzeń, w przypadku dużych salonów zyskujemy praktycznie nieograniczone możliwości wyboru. Jedynym ograniczeniem bywa cena i szerokość dostępnej oferty. Jakie modele dużych narożników sprawdzą się najlepiej w przestrzennym salonie? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Narożnik L do salonu

Najczęściej wybieranym wariantem narożnika, niezależnie od metrażu, jest narożnik w kształcie litery L. W mniejszych pomieszczeniach musi być ustawiony zazwyczaj w jednym z kątów, a jego wymiary muszą być dobrze dopasowane. Trzeba również wziąć pod uwagę, czy ma to być wariant prawo- czy lewostronny. W przypadku naprawdę dużych wnętrz nie ma zazwyczaj takiej konieczności. Poza tym narożnik może być ustawiony również w centralnej części salonu i pełnić funkcję nie tylko użytkową, ale także reprezentacyjną. Dzięki temu, że duże przestrzenie umożliwiają wybór modelu o wymiarach XXL, narożnik staje się jeszcze bardziej funkcjonalny. W salonach z otwartą kuchnią może wyznaczać granicę między strefą wypoczynkową a jadalnianą.

Narożnik u kształtny

Narożnik w kształcie litery L sprawdza się w dużych salonach doskonale, jednak dysponując sporym metrażem, warto zastanowić się nad wyborem dużego modelu u kształtnego. Jakie zalety ma taki narożnik? Przede wszystkim może zapewniać jeszcze więcej miejsca na wypoczynek, co nie pozostaje bez znaczenia w przypadku większych rodzin i służy komfortowi oraz integracji odwiedzających osób. Niektóre modele narożników u kształtnych mają budowę modułową, dzięki czemu umożliwiają modyfikację układu, a tym samym wielkości mebla w taki sposób, aby był jak najlepiej dopasowany do bieżących potrzeb. W przypadku narożnika z funkcją spania modułowa konstrukcja zapewnia powierzchnię, na której wyśpią się komfortowo dwie dorosłe osoby.

Warto jednak pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na ustawienie narożnika w centralnym punkcie salonu, powinniśmy zadbać wokół niego o przestrzeń, dzięki której nie zaburzymy ciągów komunikacyjnych.

Duży narożnik z funkcją spania

Czy duża rogówka do salonu powinna mieć funkcję spania? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, jednak wybór takiego wariantu ma na pewno wiele zalet. Duży narożnik z funkcją spania codziennego sprawdzi się doskonale w przypadku, gdy w mieszkaniu nie ma oddzielnej sypialni. Przydaje się również w sytuacji, gdy nie dysponujemy pokojem gościnnym, a chcemy zapewnić komfortowy nocleg przyjaciołom lub rodzinie. Niezależenie od tego, jaki wariant wybierzemy, dodatkową zaletą narożników z funkcją spania jest pojemnik na pościel, który można wykorzystać do przechowywania dodatkowych poduszek, koców oraz rzeczy, z których korzystamy bardzo rzadko.

Wzornictwo, kolorystyka i rodzaj tapicerki

Przy wyborze dużego narożnika należy wziąć pod uwagę nie tylko jego wielkość, funkcjonalność i wygodę, ale także design, który powinien harmonizować ze stylem aranżacji salonu, niezależnie od tego, w jakim miejscu zostanie ustawiony. W przypadku salonu urządzonego w modnym stylu minimalistycznym lub industrialnym narożnik powinien mieć równie oszczędną, surową formę i stonowaną kolorystykę. W tego typu wnętrzach świetnie sprawdzają się narożniki w odcieniach szarości.

Ważną kwestią jest tkanina, z której wykonano obicie narożnika. Jest to tym bardziej istotne, jeśli korzystają z niego również dzieci. Warto więc wybrać model, którego tkanina ma właściwości hydrofobowe. Zanim rozlany płyn wsiąknie w strukturę materiału, mamy czas na reakcję i możemy zapobiec trudnemu do usunięcia zaplamieniu. Właścicielom psów i kotów rekomendujemy wybór tkaniny wykonanej w technologii Pet Friendly, która gwarantuje skuteczne usunięcie sierści z siedziska.

System rozkładania narożnika

Jeśli zdecydujemy się na duży narożnik, na którym można również spać, warto zwrócić uwagę na system rozkładania, nawet gdy nie będzie przeznaczony do spania codziennego. Obsługa narożnika powinna być szybka i bezproblemowa. Najlepiej więc, jeśli interesujący nas model będzie wyposażony w automat DL lub system easy lift.

Dodaj komentarz