kot-i-pies1

Czego nie powinny jeść psy i koty? Lista produktów spożywczych

Artykuł zaktualizowany 18 maja 2022

Jakich produktów spożywczych nie można podawać zwierzętom? Dlaczego czekolada jest niebezpieczna dla psów i kotów? Czy koty powinny pić mleko? Jakie warzywa mogą zaszkodzić czworonogom? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziecie w artykule.

Odpowiednio zbilansowane posiłki powinny dostarczać naszemu pupilowi m.in. białka, zdrowych kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów, które wywierają istotny wpływ na zdrowie i kondycję zwierzęcia. Szczególnie ważny jest więc wybór odpowiedniej karmy dla psów i kotów, która nie tylko będzie wyróżniać się bogatym składem, ale również będzie dopasowana do stanu zdrowia, wieku, wielkości, wagi, trybu życia naszego psa lub kota. Dokarmianie czworonoga ludzkim pożywieniem może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet stanowi poważne zagrożenie dla życia. Dlatego też powinniśmy wiedzieć, jakie produkty spożywcze są szczególnie niebezpieczne dla psów i kotów.

Produkty spożywcze niewskazane dla psów

Psom przede wszystkim nie powinno się podawać alkoholu i słodyczy. Które produkty spożywcze również znajdują się na liście niewskazanych i toksycznych dla czworonogów?

Czekolada i kakao

Produktem, który szczególnie szkodzi psom, jest czekolada, a także wszelkie produkty zawierające w swoim składzie kakao. Zawarta w czekoladzie teobromina rozszerza naczynia krwionośne, przyspiesza pracę serca oraz rozluźnia mięśnie gładkie. Dodatkowo jest wolno wydalana ze zwierzęcego organizmu, co oznacza, że czworonogowi zaszkodzi nie tylko jednorazowe spożycie dużej ilości słodkości, ale również regularne podjadanie mniejszych porcji.

Objawy zatrucia teobrominą pojawiają się godzinę po zjedzeniu czekolady. Istnieje wysokie ryzyko śmierci zwierzęcia, może również dojść do śpiączki czy do uszkodzenia nerek.

Produkty z kofeiną

Kolejnym szkodliwym produktem spożywczym jest kofeina – zawarta w kawie, herbacie, napojach energetycznych oraz w coli. Kofeina nie tylko może powodować arytmię serca lub migotanie komór tego narządu, ale również doprowadzić do śmierci zwierzęcia.

Produkty zawierające ksylitol

Ksylitol (cukier brzozowy) to substancja słodząca, która na szeroką skalę wykorzystywana jest w przemyśle spożywczym. Ksylitol u psów powoduje nagły wyrzut insuliny, uszkodzenie wątroby, spadek stężenia glukozy we krwi. Spożycie słodzika może skutkować zapaścią, a nawet śmiercią zwierzęcia. Substancja występuje m.in. w ciastach, wypiekach, cukierkach, gumach do żucia.

Winogrona, rodzynki, pestki owoców

Mało kto wie, że psom szkodzą również winogrona i rodzynki. Badania naukowe wykazują, że zjedzenie 10 winogron może skutkować poważnymi objawami zatrucia, które ujawniają się dobę po zjedzeniu tego owocu, a także niewydolnością nerek.

Dla naszych pupili niebezpieczne są również pestki owoców, takich jak: jabłka, morele, brzoskwinie, wiśnie. Na skutek zjedzenia pestek w organizmie powstaje cyjanowodór. Rozgryzienie pestek skutkuje utratą przytomności, zapaścią, może również doprowadzić do śmierci. Natomiast zjedzenie ich w całości może doprowadzić do groźnej niedrożności jelit.

Cebula, czosnek i szczypiorek

Cebula jest toksyczna dla psów w każdej postaci, czyli zarówno surowa, gotowana, smażona, jak i suszona. Powoduje ona uwalniania dwusiarczków w obrębie przewodu pokarmowego. Prowadzi to do niszczenia struktury krwinek czerwonych oraz do anemii.

Również podanie psu zbyt dużych porcji czosnku i szczypiorku może skutkować zatruciem dwusiarczkami.

Orzechy makadamia

Na liście produktów niebezpiecznych dla psów znajdują się także orzechy makadamia, które np. dodawane są do wypieków i słodyczy. Objawy zatrucia orzechami następują zazwyczaj w ciągu 12 godzin od ich spożycia i zwykle ustępują w ciągu 2 dni.

Inne produkty niewskazane dla psów

Na liście produktów spożywczych, których nie powinny spożywać psy, znajdują się:

 • kości poddane obróbce termicznej,
 • ości,
 • przyprawy typu pieprz i sól,
 • surowe mięso,
 • surowe jajka,
 • surowe ryby.

zwierzeta-na-trawie1

Produkty spożywcze niewskazane dla kotów

Pomimo tego, że koty przedstawiane są jako czworonożni miłośnicy ryb i mleka, to w rzeczywistości mleko oraz niektóre gatunki ryb mogą im zaszkodzić. Na liście niewskazanej żywności znajdują się również inne produkty.

Mleko

Mimo że mleko uchodzi za koci przysmak, to w rzeczywistości może zaszkodzić naszemu pupilowi ze względu na obecność cukru mlecznego. Laktoza zalega w zwierzęcym układzie pokarmowym, a następie zaczyna w nim fermentować. To z kolei prowadzi do biegunki i innych dolegliwości. Dodatkowo kotu mogą towarzyszyć objawy alergiczne, takie jak wysypka.

Ryby (surowe, niektóre ryby morskie)

Za bezpieczne dla kotów gatunki ryb uchodzą: dorsze, tuńczyki, łososie oraz pstrągi. To właśnie te wymienione gatunki ryb znajdziemy w składzie specjalistycznych karm przeznaczonych dla czworonogów. Toksyczność wykazują natomiast ryby surowe, które zawierają enzym niszczący witaminę B1. Spożywanie surowych ryb może doprowadzić do niewydolności krążenia, a także objawiać się poprzez apatię, utratę łaknienia i dolegliwości żołądkowe. Szkodliwe mogą być również ryby morskie, które zawierają tlenek trimetyloaminy oraz ryby słodkowodne.

Czekolada, cukierki, słodycze

Wspomniana teobromina, która jest zawarta w czekoladzie i kakao, również szkodzi kotom. Już jej niewielka dawka może stanowić zagrożenie dla życia czworonoga.

Dla kotów – tak jak w przypadku psów – szkodliwy jest również ksylitol, który występuje w słodyczach i cukierkach. Ksylitol może doprowadzić do uszkodzenia wątroby, zaburzeń koordynacji, drgawek czy śpiączki.

Niektóre warzywa

Ze względu na silne niestrawności kotu nie można podawać warzyw strączkowych oraz warzyw kapustnych. Toksyczne działanie wykazują również: cebula, szalotka, czosnek, szczypiorek, por.

Owoce cytrusowe

Na liście produktów zakazanych dla kotów widnieją owoce cytrusowe, takie jak: cytryna, pomarańcza, mandarynka, limona, grejpfrut. W swoim składzie zawierają one olejki eteryczne oraz kwas cytrynowy. Te substancje mogą doprowadzić do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego.

Inne produkty spożywcze niewskazane dla kotów

Wśród produktów, które szkodzą kotom, wymienia się:

 • kości,
 • ości,
 • surowe jajka,
 • surowa wieprzowina,
 • winogrona i rodzynki,
 • awokado,
 • pomidory,
 • bakłażany,
 • orzechy makadamia,
 • migdały,
 • orzechy pekan,
 • orzechy włoskie,
 • sól,
 • produkty zawierające gluten,
 • drożdże,
 • produkty zawierające kofeinę.

Dodaj komentarz