dziecko bawi się na łóżku

Co trzeba wiedzieć o noworodkach aby rozumieć ich potrzeby?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Zanim pojawi się na świecie dziecko, rodzice chcą przygotować się do nowej roli najlepiej, jak mogą. Sprawy, które często są dla rodziców stresujące to pielęgnacja noworodka, karmienie, usypianie, uspokajanie wtedy, gdy płacze.


Pielęgnacja noworodka– jak powinna wyglądać?

Można przeczytać wiele artykułów na temat tego, w jaki sposób oraz jak często kąpać noworodka. W rzeczywistości każda mama wypracowuje sobie odpowiedni i wygodny sposób oraz częstotliwość kąpieli. Pielęgnacja noworodka powinna uwzględniać używanie delikatnych płynów myjących np. emolientów, czesanie główki, pranie ubranek w hipoalergicznych płynach, mycie i wietrzenie kikuta pępowinowego. Poza tym trzeba odpowiednio często zmieniać pieluchy, aby zapobiec odparzeniom.

Ważne jest dbanie o skórę noworodka także w ciągu całego dnia, przede wszystkim nie doprowadzając do przegrzewania dziecka. Latem, gdy temperatury są wysokie, dziecko szybciej się poci, co może być dla niego bardzo niebezpieczne. Błędem jest wieszanie na budce wózka pieluch lub kocyków, które sprawiają, że dziecko jest szczelnie zamknięte, jak w termosie. Zamiast tego zalecane są parasolki do wózka, aby chronić dziecko przed słońcem. Zimą również łatwo o przegrzanie, jeśli niemowlę zostało za ciepło ubrane. Należy uwzględnić fakt, że dziecko leży w wózku lub foteliku, gdzie dopływ powietrza jest ograniczony.


Czego nie lubi noworodek?

Noworodek nie lubi hałasu, ponieważ do tej pory słyszał wszystkie dźwięki przytłumione. Dlatego pod wpływem nagłego, głośnego dźwięku maluch prostuje rączki i nóżki, jest to tzw. odruch Moro, który z czasem zanika. Poza tym noworodki nie lubią jasnego światła, ponieważ w życiu płodowym panuje półmrok. Trzeba dać im trochę czasu, aby przyzwyczaiły się do mocniejszego światła. Jednak należy uważać, aby maluch nie patrzył prosto w lampę, czy żarówkę oraz w słońce.

Kolejną ważną sprawą jest wprowadzenie noworodkowi rytuałów, ponieważ maluchy nie lubią chaosu. Brak stałego rytmu dnia powoduje, że noworodek nie ma poczucia bezpieczeństwa. Noworodek czuje się bezpiecznie, jeśli jest otulone specjalnym otulaczem. W brzuchu mamy jest ciasno, więc duża przestrzeń powoduje w dziecku niepokój.

Warto wiedzieć, że pierwszy miesiąc życia dziecka jest nazywany dziesiątym miesiącem ciąży. Najlepiej, aby zapewnić w tym czasie warunki podobne do tego, które panowały w życiu płodowym. Trzeba dać malcowi czas na przystosowanie się do życia na świecie.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *