silnik samochodu

Co można znaleźć pod maską samochodu?

Artykuł zaktualizowany 31 lipca 2020


Wiele osób nie wie co można znaleźć pod maską samochodu hybrydowego. Czy wnętrze jest inne niż w przypadku pozostałych pojazdów? Co dokładnie mamy w przedniej części auta? Koniecznie sprawdź!


Co jest pod maską samochodu?

Bez względu na rodzaj pojazdu zawsze pod maską mamy większość części. Kierowca musi sobie zdawać sprawę co miej więcej gdzie się znajduje, aby kontrolować ilość płynów, czy stan zużycia, na przykład pasków. Przede wszystkim jest tam silnik, akumulator oraz liczne podzespoły, jak i wlewy na rozmaite płyny eksploatacyjne. Pod maską samochodu hybrydowego pojawia się aż 10 ważnych elementów. Poniżej znajdziesz najistotniejsze z nich:

 • silnik – to serce auta. Elektryczny dodatkowo odpowiada za inne funkcje, na przykład pełni rolę rozrusznika i alternatora. Najczęściej ta jednostka wspomagana przez silnik spalinowy. On natomiast stanowi napęd dla generatora. W hybrydach jest to trzon, który odpowiada za działanie napędu.
 • akumulator – to jedna z najważniejszych części w każdym pojeździe. W modelu hybrydowym montuje się zazwyczaj wersje litowo-jonową bądź niklowo-metalowo-wodorkową. Oba typy różnią się między sobą nie tylko wielkością i wagą, ale i napełnieniem. Pierwszy model składa się z dwóch elektrod – węglowej oraz metalowej. Za to drugi ma anody. Co ważne w przypadku aut Toyoty nie znajdziemy akumulatora pod maską, ale w zupełnie innym miejscu tuż pod tylnym fotelem.
 • chłodnica – jej głównym zadaniem jest chłodzenie silnika, a zatem ma nie doprowadzić do wrzenia. Na tej części pojawia się termostat, który powoduje, że temperatura utrzymuje się na odpowiednim poziomie.
 • układ wspomagania – jest zlokalizowany pod maską. Pomaga kierowcy zmniejszyć siłę, jaką trzeba użyć przy obracaniu kierownicy.
 • wlew płynu hamulcowego – to element układu hamulcowego, ilość środka wpływa na siłę hamowania.
 • wlew płynu do spryskiwaczy – zimą lejesz wariant odporny na niskie temperatury, a latem zupełnie inny dopasowany do ciepłych warunków.
 • wlew do sprawdzania poziomu płynu silnikowego – jest tu specjalny bagnet, który pozwala kontrolować stan preparatu, dzięki wyrysowanej podziałce.

Mniejsze elementy, które występują pod maską pojazdu hybrydowego

Pod maską oprócz dużych części, które są niezwykle ważne dla pracy pojazdu mamy jeszcze nieco mniejsze jednak nie mniej ważne. W przedniej części samochodu hybrydowego znajdziemy, na przykład żarówki lamp przednich. Poza tym występują tam również:

 • bezpieczniki – nie może ich zabraknąć w hybrydzie, gdzie mamy mnóstwo elektrycznych urządzeń. Choć ta część nie zawsze jest zlokalizowana pod maską, zdarzają się przypadki gdzie mamy ją umocowaną w kabinie. Mimo to wszystkie elementy są zawsze w opisanej skrzyneczce.
 • filtr oleju – odpowiada za wypłukiwanie zanieczyszczeń, a także skutków ubocznych spalania. Należy wymieniać tę część wraz ze zmianą oleju. Najlepiej to robić po przejechaniu maksymalnie 15 tysięcy kilometrów!
 • filtr powietrza – trzeba wymieniać przynajmniej raz do roku, albo po przejechaniu 20 tysięcy kilometrów. Zwłaszcza, gdy powietrze na zewnątrz jest mocno zanieczyszczone mogą pojawić się poważne skutki uboczne, takie jak zniszczenie pierścieni tłokowych lub cylindrów. Dlatego tak ważne jest regularne kupowanie nowego filtra powietrza!
 • filtr kabinowy – ten typ zatrzymuje roztocza i inne zanieczyszczenia z powietrza. To niezwykle istotna część dla alergików. W samochodach hybrydowych mamy filtr z włókniny bądź droższy zawierający węgiel aktywny.
 • paski klinowe – odpowiadają one za napęd alternatora. Zerwanie mogłoby doprowadzić do zablokowania pojazdu. Co ważne tylko mechanik jest w stanie wymienić ten element.
 • pasek rozrządu – wpływa na pracę silnika, ponieważ przenosi napęd z wału karbowego na wałki rozrządu. Wymaga regularnej kontroli, tak samo jak paski klinowe.
 • przewody – w aucie hybrydowym nie brakuje przewodów. Przekazują one prąd między poszczególnymi częściami.

Dodaj komentarz