doniczki

Automatyzacja rolnictwa – jak systemy hydroponiczne pomagają zautomatyzować rolnictwo?

Artykuł zaktualizowany 26 listopada 2022

Współczesne rolnictwo w coraz mniejszym stopniu bazuje na rozwiązaniach manualnych, które bywają zawodne i czasochłonne. Za to widać postępujący dynamizm w obszarze automatyki w rolnictwie. To konkretne rozwiązania, które wspierają planowanie, zarządzanie i kontrolowanie upraw. Za sprawą zaawansowanych technologicznie programów takich jak Grow Wizard, Plantainter czy Smart Crop możliwa jest zdalna komunikacja z systemem automatyki znajdującym się w miejscu upraw. To, co kiedyś wydawało się niemożliwe, dzisiaj staje się coraz chętniej wybieranym standardem.

W czym przejawia się automatyka w rolnictwie?

Automatyzacja rolnictwa jest procesem postępującym niezwykle szybko i realnie wpływającym na budowanie zrównoważonego łańcucha żywnościowego. Widzimy to w coraz efektywniejszych technologiach, które mają na celu zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do środowiska, ograniczenie zużycia wody w utrzymaniu upraw czy lepszym wykorzystaniu terenów zurbanizowanych do prowadzenia upraw wertykalnych. Te postulaty udaje się zrealizować za pomocą profesjonalnych systemów hydroponicznych kontrolujących atmosferę czy automatycznego oprogramowania sterującego uprawami (Grow Wizard).

Jakie znaczenie ma automatyzacja rolnictwa?

Automatyzacja rolnictwa ma ogromny wpływ na różne aspekty, związane zarówno z funkcjonowaniem gospodarstwa, jak i – patrząc bardziej globalnie – z ochroną środowiska naturalnego i mądrym zarządzaniem jego zasobami.

Konkretnie, za sprawą automatyzacji upraw można:

  • produkować większą ilość plonów wysokiej jakości,
  • bardziej precyzyjnie sterować uprawami,
  • gromadzić i analizować dane, aby lepiej planować uprawy,
  • opracowywać i podtrzymywać optymalne warunki dla konkretnych roślin,
  • prowadzić zdrowie uprawy ekologiczne,
  • oszczędzać wodę nawet o 95%,
  • ograniczać ilość zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery, wody i gleby,
  • zapewniać rolnikom samowystarczalność i niezależność,
  • stwarzać warunki do całorocznych upraw lokalnych.

Aby móc osiągnąć powyższe korzyści, trzeba postawić na spersonalizowaną hydroponikę oraz systemy smart farming dopasowane do indywidualnych potrzeb i charakteru gospodarstwa.

Czym są systemy hydroponiczne?

Jeżeli jesteś rolnikiem z wizją to na pewno szukasz nowych sposób automatyzacji upraw. Jednym z rozwiązań, jakie możesz wdrożyć i przetestować jest hydroponika. Smart farming wykorzystujący innowacyjne systemy hydroponiczne to jedna z możliwości. Inną jest Grow Wizard i Smart Crop.

Plantainer to projekt na bazie kontenera, który gwarantuje szybki rozruch upraw i mobilność. W jego wnętrzu prowadzone są pełnoprawne uprawy ze stacją wysiewową oraz automatyką uprawową. Dowiedz się, jak automatyka w rolnictwie zmienia nasz świat? To niezwykle atrakcyjna i nowoczesna propozycja, dająca pewność, co do ilości oraz jakości zbiorów. Doskonała do uprawy sałaty, ziół i innych roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *