rekawicegumowe4

Zastosowanie i właściwości rękawic gumowych

Artykuł zaktualizowany 3 lutego 2022


Rękawice gumowe to produkt, który zaliczany jest do środków ochrony indywidualnej. Znajdują wiele zastosowań w różnych warunkach pracy i często stanowią podstawowe wyposażenie dla wielu stanowisk.


Rękawice gumowe bardzo często stosuje się w różnych branżach przemysłowych, ale i w życiu codziennym – w domu prywatnym lub w ogrodzie. Stosuje się je podczas sprzątania mieszkania, mycia naczyń czy standardowych prac ogrodowych, ale nie tylko. Rękawice gumowe są powszechnie wykorzystywane w placówkach medycznych, sklepach z artykułami spożywczymi oraz do wszelkich prac związanych z wodą i wilgocią. Istnieją także modele chroniące przed bardziej szkodliwymi czynnikami. Jakie są właściwości rękawic gumowych i gdzie znajdują zastosowanie?

Rękawiczki gumowe – właściwości

Rękawice gumowe gospodarcze posiadają wewnątrz specjalną bawełnianą wyściółkę, która zapewnia niezwykłą wygodę podczas wykonywania różnych działań. Wyściółka ta doskonale pochłania także pot, co wpływa na większy komfort podczas pracy. Rękawiczki gumowe gospodarcze są również antypoślizgowe i zapewniają odpowiednią chwytność, nawet w trudnych warunkach. Wszystkie to sprawia, że tego rodzaju rękawice wpływają również na poprawę bezpieczeństwa w pracy i w domu. Rękawice gumowe skutecznie ochraniają dłonie użytkownika przed zabrudzeniem czy zamoczeniem, a także przed działaniem silnych detergentów czy nieagresywnych środków chemicznych. Takie rękawice zapobiegają również kontaktom z mikroorganizmami. Pozwalają także uniknąć otarć mechanicznych. Bardzo często są wybierane przez osoby mające kontakt z różnymi cieczami, czasami również z tymi niebezpiecznymi. Warto zauważyć, że wysokiej jakości rękawiczki gumowe doskonale dopasowują się do rąk użytkownika i uniemożliwiają zsunięcie się z nich, ale jednocześnie pozwalają na łatwe i szybkie włożenie oraz zdjęcie ich z rąk. Ponadto materiał takich rękawic jest odpowiednio gruby – pozwala uniknąć otarć, a jednocześnie umożliwia swobodne ruchy, które są niezbędne przy wielu czynnościach manualnych, które wymagają precyzji i dokładności.

Rękawice gumowe – zastosowanie

Rękawiczki gumowe stosuje się na co dzień zarówno w domach prywatnych, gospodarstwach rolnych, jak i w różnorakich miejscach pracy. Gdzie lub kiedy stosuje się rękawice gumowe?

  • w placówkach medycznych (szpitalach, poradniach, punktach szczepień, laboratoriach) – do wykonywania zastrzyków, przeprowadzania zabiegów, operacji czy badania pacjentów, 
  • w branży gastronomicznej – stosuje się je podczas przygotowywania posiłków, mycia czy krojenia poszczególnych składników, a także zmywania naczyń i sprzątania;
  • do prac związanych ze sprzątaniem – do ochrony skóry rąk;
  • do pracy ogrodniczych – do ochrony dłoni przed skaleczeniem się bądź ochrony przed brudem czy trującymi roślinami itd. 

Wykonywanie powyższych działań bez użycia odpowiednich ochronnych rękawic gumowych może spowodować nie tylko zabrudzenie rąk, ale i zakażenie, które może zakończyć się poważnymi powikłaniami zdrowotnymi.

Dodaj komentarz