Wymiana szyby z ubezpieczenia

Wymiana szyby z ubezpieczenia – co warto wiedzieć?

Artykuł zaktualizowany 26 września 2023

Jazda z uszkodzoną szybą samochodową jest niebezpieczna i niedozwolona. Wszelkie pęknięcia i uszczerbki na niej należy zgłosić do profesjonalnego warsztatu, aby ustalono tam dalsze kroki. Uszkodzona szyba w aucie może wymagać wymiany. Koszt wstawienia nowej zależny jest od modelu auta. W większości przypadków możliwa jest wymiana szyby z ubezpieczenia. Co warto o tym wiedzieć?

Wymiana szyby samochodowej z OC

Ubezpieczenie obejmuje zakup nowej szyby i jej wstawienie. Dotyczy to szyby przedniej, tylnej i bocznej. Ubezpieczyciel nie pokrywa naprawy pobocznych elementów, takich jak lusterka itp. Po wystąpieniu szkody dobrze jest samodzielnie sfotografować uszkodzenie i miejsce zdarzenia. Może to pomóc w dochodzeniu odszkodowania. Czasami zdarza się, że ubezpieczyciel może wysłać na miejsce rzeczoznawcę. Specjaliści z sieci naprawczej określają rozmiar szkody i koszt naprawy. Szkoda nie jest odnotowana w systemie ubezpieczyciela, czyli nie wpływa na zniżki OC.
Po zdarzeniu w pierwszej kolejności należy skontaktować się ze swoim towarzystwem ubezpieczeniowym, po czym wskazać im serwis, który naprawi szkodę. Pomoc może zostać odmówiona, jeżeli do szkody doszło na skutek niedbalstwa, umyślnego działania lub jeśli kierowca pojazdu był pod wpływem alkoholu czy innych substancji odurzających.

Wymiana szyby w aucie z Autocasco

Jeżeli posiadamy polisę Autocasco, po wystąpieniu szkody dobrze jest w pierwszej kolejności zgłosić ją z kompletem dokumentów do serwisu samochodowego https://autoglass.pl/wymiana-szyby-z-ubezpieczenia/. Autoglass zgłosi za nas szkodę i dopełni wszystkich formalności z ubezpieczycielem. W przypadku skorzystania z Autocasco trzeba liczyć się z tym, że szkoda zostanie zapisana w naszej historii ubezpieczeniowej. Może to wpłynąć wzrost w składce za polisę AC. Należy mieć na uwadze też to, że wymiana z Autocasco dotyczy tylko szyby przedniej.
Ubezpieczenie Autocasco kosztuje zazwyczaj tyle, co polisa OC. Aby nie tracić zniżek, warto jest jeszcze wykupić oddzielnie ubezpieczenie szyb. Przed wyborem ubezpieczyciela należy sprawdzić jego możliwości i koszty oraz dokonać porównania pomiędzy kilkoma dostępnymi na rynku towarzystwami ubezpieczeniowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *