ksiazki antykwariat

W twoim domu zalegają niepotrzebne książki? Sprawdź, co możesz z nimi zrobić

Artykuł zaktualizowany 7 stycznia 2021


W trakcie swojego życia korzystamy z setek, o ile nie tysięcy książek. Rozpoczynamy już w pierwszych latach swojego życia i kontynuujemy tę przygodę co najmniej do momentu zakończenia swojej edukacji. Znaczna większość społeczeństwa po porzuceniu podręczników i lektur szkolnych czyta książki dotyczące swoich własnych zainteresowań czy poruszające istotne tematy.


Zdarza się jednak, że pomimo usilnych poszukiwań i odpowiedniego researchu, tytuł nie spełnia pokładanych w nim oczekiwań. Wówczas bardzo szybko trafia na półkę, zajmując tak cenne miejsce w biblioteczce i zbierają kolejne warstwy kurzu. Pomimo to nie warto ich wyrzucać. Istnieje wiele alternatyw dla takiego rozwiązania, które są znacznie lepsze. W końcu mamy inne gusta i kto wie, może niechciane przez nas książki znajdą nowego właściciela?

Sprzedaj

Na zakup książek wydajemy niemałe kwoty. W szczególności, jeżeli decydujemy się na nowe, nieużywane dotąd egzemplarze. Z tego powodu warto wszystkie niechciane książki sprzedać i odzyskać chociaż część wydanych na nie pieniędzy. Wówczas pozyskaną sumę można przeznaczyć na kolejne pozyskane tytuły. Jak to zrobić? Istnieją co najmniej dwa niezwykle proste rozwiązania. Pierwszym z nich jest sprzedaż książki do antykwariatu, gdzie przyjmowane są nie tylko wielowiekowe wydania oraz tak zwane „białe kruki”. Warto zadzwonić do takiego miejsca, które wyceni książkę, a następnie przyjmie ją do swoich zbiorów. Drugim sposobem jest sprzedaż online na własną rękę. Wiele osób poszukuje egzemplarzy właśnie przez internet, a dokładnie przez liczne portale sprzedażowe, na których wystarczy się zarejestrować, żeby dokonać transakcji.

Oddaj

Jeżeli zależy nam na szybkim pozbyciu się niepotrzebnych książek lub po prostu nie czujemy potrzeby zyskania na nich pieniędzy, możemy oddać je do biblioteki. Jest to w końcu miejsce, które można uznać za prawdziwe królestwo czytelnictwa. Spotykają się tam miłośnicy literatury o różnych gustach, dlatego szczególnie istotna jest duża różnorodność tematyczna znajdującego się w nim księgozbioru.

Właśnie dlatego biblioteki chętnie przyjmują nie tylko całkiem nowe tytuły, ale także te, które już znajdują się na półkach filii. Tym bardziej, jeżeli oddawane wydanie jest nowe i cieszy się dużym zainteresowaniem. Wtedy przyda się nie jeden, a kilka egzemplarzy. Należy jednak pamiętać, że bibliotekarze nie są zobowiązanie do przyjęcia książki. Zdarza się to przede wszystkim wtedy, kiedy jest ona bardzo zniszczona lub jeżeli nie jest ona zgodna z profilem placówki, jeżeli takowy posiada.

Przekaż dalej

Zjawiskiem, które staje się coraz popularniejsze również w Polsce, jest bookcrossing. Na czym polega jego idea? Przede wszystkim na zjednoczeniu wszystkich osób, które uwielbiają czytać. Dzieje się to poprzez przekazywanie dalej swoich książek, również tych niechcianych. Dzięki temu jest możliwość, że będzie cieszyć się nią nie jedna, a wiele osób. Pośród nich znajdują się także takie, których nie stać na zakup własnego egzemplarza.

Jest to wspaniały sposób na szerzenie czytelnictwa oraz dołączenia do jedynej w swoim rodzaju społeczności. Jak można przekazać wydawnictwo na bookcrossing? Wystarczy zarejestrować je na przeznaczonej do tego stronie, a następnie zanieść do jednego z miejsc publicznych, w którym znajduje się biblioteczka plenerowa czy dedykowany regał. Dzięki rejestracji zyskujemy możliwość śledzenia trasy przekazanej książki, co bez wątpienia dostarcza satysfakcji.

Dodaj komentarz