Uzyskaj efekt tafli szkła na włosach – połącz maskę z odżywką!

Artykuł zaktualizowany 15 grudnia 2023

Zimą włosy pod wpływem kapryśnej pogody, czapek i szalików stają się osłabione i elektryzujące się. Latem ich strukturę osłabiają promienie słoneczne i wysoka temperatura. Bez względu na porę roku warto więc sięgać po odżywki i maski do włosów. Czym różnią się od siebie te produkty? Jak je stosować, aby osiągnąć efekt tafli szkła na głowie – lśniące, miękkie, odbite u nasady, spektakularne włosy?

Absolutna podstawa pielęgnacji – odżywka do włosów

Odżywkę do włosów należy nakładać po każdym myciu włosów. Zadaniem produktu jest ochrona włosów przed czynnikami zewnętrznymi. Odżywka je kondycjonuje i domyka łuski, które ściślej dzięki niej przylegają do korzeni włosów. Raz-dwa razy w tygodniu warto sięgnąć również po maskę do  włosów. Czym maska do włosów różni się od odżywki? Z reguły dociera głębiej do struktury włosa. Działanie odżywki jest bardziej powierzchowne, maska natomiast ma działanie mocniej odżywcze, naprawcze, regenerujące włosy od środka. Jednak to tylko orientacyjny podział. Skuteczność środków zależy od marki, a przede wszystkim od składników aktywnych.

Maska czy odżywka? A może maska i odżywka!

Nie lada zaskoczeniem może być dla niektórych wiadomość, że po masce warto zastosować też odżywkę. Tak jak było wspomniane wyżej – odżywka wygładza łuski włosa, dzięki czemu zamyka składniki dostarczone wraz z maską w środku włosa!  Na co dzień stosuj odżywkę, ale w dzień nakładania maski również z niej nie rezygnuj. Warto wypróbować tę metodę. Dzięki niej pasma zyskają niesamowity blask.

Jakie składniki nabłyszczają włosy?

Działanie nabłyszczające i wygładzające mają przede wszystkim maski i odżywki z emolientami. To składniki, które nawilżają, ale też wspaniale dyscyplinują nadmiernie puszące się włosy. Wśród nich wspaniale sprawdzają się:

  • naturalne olejki, takie jak arganowy, jojoba, babasu,
  • woski i masła, takie jak wosk pszczeli, wosk carnauba czy masło mango – mogą dodatkowo zabezpieczać włosy, nadając im gładkość i połysk,
  • silikony są popularnymi składnikami w produktach do włosów, ponieważ tworzą warstwę ochronną, która wygładza włosy, nadaje im połysk i chroni przed wilgocią. Choć mają słabą renomę, nie wszystkie są szkodliwe – wręcz przeciwnie, potrafią fenomenalnie wygładzić włosy. Jak je rozpoznać? Dowolny składnik zakończony na „-cone” (np. dimethicone) to zazwyczaj silikon.

Proteinowy blask włosów

Oprócz tego włosy potrzebują protein, aby mieć piękny i zdrowy wygląd. Keratyna to białko występujące naturalnie we włosach. Maski zawierające keratynę mogą pomóc w wygładzeniu nierówności włosów, nadając im jedwabistą fakturę – ale uwaga na częstotliwość stosowania. Za dużo keratyny może prowadzić do „przeproteinowania” włosów, które stają się sztywne i pozbawione blasku, więc trzeba znaleźć złoty środek w jej stosowaniu. Warto też wypróbować produkty z betainą, czyli aminokwasem wiążącym keratynę w organizmie. Składnik świetnie nawilża, ogranicza puszenie i wygładza włosy. Pielęgnację warto domknąć serum nabłyszczającym, które podbije blask w stylu glass-like effect.

Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz