stylowy wyjazd w gory

Jak wyglądać stylowo na zimowym wyjeździe w góry?

Artykuł zaktualizowany 30 listopada 2021

Wraz ze zbliżającą się zimą, narciarze i snowboardziści szykują swój sprzęt do wjazdu na stok. Jednak planując zimowy wyjazd w góry, warto przygotować nie tylko narty. Trzeba pamiętać także o swoim wyglądzie. Powinniśmy wyglądać stylowo, a przy tym ma nam być ciepło i komfortowo.

Góry są znane ze swojej nieprzewidywalnej pogody, a zimą może być ona jeszcze bardziej wymagająca. Pakując walizkę, warto przygotować się na różne okoliczności, aby przyjemne było zarówno siedzenie obok kominka, jak i spacery po kurorcie, czy dłuższe piesze wędrówki. O czym musimy pamiętać i co powinno na naszej liście się znaleźć?

Ubrania do stylizacji na cebulkę

Zawsze w góry pakujemy części garderoby, dzięki którym stworzymy stylizację na cebulkę. Taki warstwowy ubiór pozwoli nam się dopasować do tego, co jest za oknem. W dowolnej chwili możemy coś zdjąć, a mamy przy tym pewność, że nie będzie nam zimno. O takim warstwowym ubraniu powinniśmy pamiętać zawsze, kiedy wybieramy się w góry, ale zimą nabiera to szczególnego znaczenia, bo wyjątkowo łatwo o wychłodzenie organizmu.

Bawełna nie zawsze najlepsza

Na co dzień sięgamy po bawełnę i inne tkaniny naturalne. Są wygodne i przyjemne w dotyku. Jednak jadąc w góry, będziemy koncentrować się na czymś innym – na materiałach termoaktywnych i syntetycznych. Bawełna chłonie wilgoć i schnie bardzo długo. Gdybyśmy ją założyli w góry, gdzie podczas wędrówki zaczniemy się pocić, to łatwo mogłoby nas przewiać, a organizm szybko by się wychładzał. Zatem z tego lepiej zrezygnować.

Ubrania termoaktywne

Pierwszą warstwę ubrania powinna stanowić termoaktywna bielizna, która będzie odprowadzać pot. Dobrze sprawdzą się modele z tkanin syntetycznych albo z wełny merino. Spójrzmy także na termoaktywne kalesony.

Następną będzie sportowa koszulka, która również może być termoaktywna i spodnie. Jeśli czeka nas dłuższa wędrówka, liczy się swoboda ruchu, więc dobrą propozycją będą spodnie dresowe męskie. Sprawdzą się też podczas siedzenia przed kominkiem. Z kolei na koszulkę zakładamy sweter, polar bądź ciepłą bluzę dresową, dobra będzie ta ze stretchu. Jeżeli akurat stoimy przed zakupem ciepłej i dobrej jakości bluzy, to przejrzyjmy bluzy męskie od LancertoNie tylko zapewnią ciepło, ale są bardzo stylowe.

Jaka odzież wierzchnia?

Ciepła kurtka to zimą coś obowiązkowego. W przypadku wyjazdu w góry najlepsza będzie kurtka membranowa, która ochroni przed nieprzyjemnym wiatrem i opadami. Warto też zaopatrzyć się w membranowe spodnie. Jeżeli nie mamy kurtki membranowej, to, zamiast niej, założyć można kurtkę puchową. Nie wolno zapominać o ciepłym szaliku lub kominie, czapce i rękawiczkach. Zwróćmy także uwagę na skarpetki, które powinny być grube, najlepiej wełniane. Włóżmy dodatkową zapasową parę do plecaka.

Liczy się dobre obuwie

Niezależnie od tego, kiedy jedziemy w góry, na naszych nogach powinny być solidne buty cechujące się dobrą przyczepnością do podłoża. Zimą, kiedy jest ślisko, staje się to jeszcze ważniejsze. Cholewki butów muszą sięgać za kostkę, mają być wygodne i pozwalać na włożenie grubszej skarpety. Lepiej sprawdzają się buty rozchodzone niż nowe, które mogą powodować obtarcia.

Dodaj komentarz