elewacja

Trendy w elewacjach domów w 2022 roku – co aktualnie jest w modzie?

Artykuł zaktualizowany 3 stycznia 2022


Wybór elewacji od dawna nie jest już tylko wyborem koloru tynku. Dziś wiele materiałów elewacyjnych pozwala nam na większą kreatywność, jeżeli chodzi o wygląd zewnętrzny naszego domu. Dostęp do różnorodnego asortymentu umożliwia wybór wśród wielu rozwiązań aranżacji elewacyjnych domów.

Bo przecież zewnętrzny wygląd naszego domu jest wizytówką całości naszej posesji. Zatem warto się zastanowić, co obecnie jest trendy oraz co zapewni nam ponadczasowy i trwały efekt.


Dotychczas dość popularne rozwiązania masowe, skupione na materiałach ogólnodostępnych, a przy tym niedrogich, zaczyna zamieniać się  w zamiłowanie do detali i spójności poszczególnych elementów ze sobą. Dotąd tak modne kolory pastelowe  powoli odchodzą do lamusa na rzecz bardziej stanowczych, naturalnych oraz pozostających w modzie na długie lata rozwiązań wykończenia fasad budynków.

Obecnie też szukamy takich materiałów, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort długoletniego użytkowania, zachowując przy tym oryginalny efekt, spójny z charakterem jego mieszkańców.

Najpopularniejsze materiały na elewacje

Nie da się ukryć, że cegła nadal jest na topie. Zarówno ta ceramiczna, jak i naturalna z gamą barw i faktur daje ogromne możliwości aranżacyjne. Dzięki niej możemy stworzyć własną i wyjątkową mozaikę na fasadzie budynku. Przy tym starzeje się bardzo szlachetnie i powoli, co daje znikomy koszt konserwacyjny.

Dachówki ceramiczne nie tylko na dachach budynków. Obecnie utrzymuje się trend na montowanie ich również na ścianach, przez co dach subtelnie przechodzi w elewację. To zaś optycznie ujednolica bryłę, podkreślając jej minimalistyczny styl. Ten innowacyjny eksperyment zabawy formą i materiałem, gwarantuje niepowtarzalny efekt wizualny, ale i też trwałość samej elewacji przez długie lata.

Śmiałe i oryginalne pomysły na fasady budynków

Nie ma jednego konkretnego nurtu w tym temacie, a możemy, raczej zaznacza się wiele trendów, w zależności od upodobań samych mieszkańców. Coraz chętniej eksperymentujemy i szukamy swojego klimatu w zdobieniach budynku, traktując jego fasadę na równi z wyposażeniem wnętrza. Zatem patrząc na współczesne realizacje, możemy wyróżnić trzy dominujące trendy.

Styl industrialny

Obecnie coraz częściej pojawiają się domy z elewacjami, dającymi wrażenie surowości. Efekt ten do niedawna bardzo szokował. Obecnie jest synonimem szyku i nowoczesności. Płytki i cegły ceramiczne połączone z surowymi materiałami wykończeniowymi, obserwujemy na ścianach nowoczesnych domów, które zamieniają się w minimalistyczne bryły.

W tym celu wykorzystuje się takie materiały jak cegły linii longi o nieregularnej fakturze, które swoim wydłużonym formatem podkreślają awangardowy styl elewacji. Ponadto betonowe ściany w domu, a czemu i nie na elewacji. Już nikogo nie dziwi surowa i betonowa fasada budynku, podkreślona np. klinkierowymi wykończeniem.

Modernizm w pełnym wydaniu

Prostota i minimalizm to trend współczesnych elewacji budynków. Mamy tutaj do czynienia z jednolitymi lub gładkimi wykończeniami, które nie są kojarzone ze sztampowością i nudą. To architektura z górnej półki. Wysokiej jakości materiały wykończeniowe, ale tworzące oszczędne w formie, a jednocześnie imponujące elewacje, które swoją oryginalnością przyciągają uwagę.

Taki efekt osiągamy, np. wybierając jeden z klasycznych modeli gładkiej cegły klinkierowej, w odcieniu dostosowanym do naszych indywidualnych potrzeb z niekontrastującą kolorystycznie zaprawą lub stosując cegłę, gdzie zaprawa jest praktycznie niewidoczna. Przy tym dużo szkła, wysokie okna np. na całej powierzchni ściany, dające dużo światła oraz efekt nowoczesnego oszklonego budynku.

Dopasowane do indywidualnych preferencji inwestora

Spersonalizowane elewacje to swobodne mieszanie materiałów, faktur i kolorów. Często nieszablonowe ułożenia, które już coraz częściej pojawiają się na elewacjach polskich domów.

Obecnie króluje trend poszukiwania oryginalnych rozwiązań, szytych na miarę projektów architektonicznych budynku. W ten styl wpisują się ręcznie formowane cegły klinkierowe, charakteryzujące się nieregularną kolorystyką i powierzchnią lica, co gwarantuje niepowtarzalny efekt wizualny.

Duży w tym udział odgrywają ceramiczne cegły klinkierowe, posiadające nie tylko różne struktury i kolory, ale też do wyboru formaty. Dzięki temu dom przestaje być monotonną bryłą, a staje się swego rodzaju dziełem sztuki.

Więcej ciekawych i oryginalnych rozwiązań elewacji domów znajdziesz na stronie: https://kb.pl/porady/elewacje-domow-jednorodzinnych-koszty-rodzaje-popularne-kolory-nowoczesnych-elewacji/.

2 thoughts on “Trendy w elewacjach domów w 2022 roku – co aktualnie jest w modzie?

  1. Elewacje domów stały się bardzo ważnym elementem nowoczesnego budownictwa. Staranne projektowanie, w sposób perfekcyjny podkreśla urodę i funkcjonalność zastosowanych rozwiązań architektonicznych. Zapraszam do zapoznania się z innowacyjnymi projektami na naszej stronie.

Dodaj komentarz