projektowanie stron internetowych

Projektowanie stron internetowych – dlaczego pracować z profesjonalistami?

Artykuł zaktualizowany 24 listopada 2022

Witryna WWW Twojej firmy to Twoja wizytówka w internecie. To od niej zależy, czy wzbudzisz zaufanie wśród odbiorców, czy wręcz przeciwnie. Właśnie dlatego warto zadbać o to, by za projektowanie stron internetowych odpowiadała doświadczona agencja interaktywna, która zadba, by identyfikacja wizualna marki była spójna i wpadająca w oko potencjalnym klientom.

Projektowanie stron internetowych – bo wygląd ma znaczenie

Zacznijmy od tego, że projektowanie stron www to nie tylko stworzenie w miarę estetycznej witryny. To również zadbanie o to, aby wśród tysięcy innych stron ta jedna, konkretna, wyróżniała się i dawała się zapamiętać. W końcu klient, który „ma w głowie” Twoją markę, częściej będzie myślał o zakupach właśnie u Ciebie.

Z tego właśnie powodu warto połączyć zlecenie budowy strony z innymi usługami, takimi jak projekt logo, dobór kolorów stosowanych w komunikacji marki, czy wszystko to, co może zawierać księga identyfikacji wizualnej – a więc dokument ustalający wizualne skojarzenia z Twoją firmą.

Pamiętaj przy tym, że dobra agencja brandingowa dba przy tym, by logo nie tylko wpadało w oko, ale i dobrze się komponowało na różnych materiałach – zarówno na samej stronie, jak i w mailingach, czy w materiałach „offlinowych”, takich jak papier firmowy, czy wizytówki.

Projektowanie stron internetowych z myślą o SEO

Tworząc witrynę, czy to sklep, czy serwis informacyjny, czy jakikolwiek inny jej rodzaj, warto pamiętać o czymś jeszcze. Projektowanie stron internetowych zdecydowanie powinno uwzględniać również to, by była ona jak najbardziej przyjazna dla robotów wyszukiwarek, w szczególności dla Google.

Część agencji webdeveloperskich odkłada to na później, jednak w praktyce im później o to zadbamy, tym większym będzie to problemem. Z jednej strony będzie to oznaczać koszta związane z przebudową mechanizmu strony, z drugiej – im wcześniej strona uzyska wstępną widoczność, tym efektywniejsza będzie praca pozycjonerów, gdy się zajmą kampanią SEO dla witryny.

Projektowanie stron internetowych do także kwestia wygody

To jeszcze jeden element, o który zadba tylko dobra agencja interaktywna. Otóż projektowanie stron internetowych powinno uwzględniać także mnóstwo kwestii związanych z UX (a czasami także i z accessibility, czyli z ułatwieniami dla osób niepełnosprawnych – co może być istotne w przypadku projektów tworzonych w połączeniu z finansowaniem z różnych dotacji).

Od dobrego UX zależy, czy doświadczenia użytkowników ze stroną będą dobre. Na przykład czy łatwo będą odnajdywać na witrynie informację lub produkty. Albo czy proces dokonywania zamówienia będzie komfortowy.

Dodatkowo UX przekłada się również na szybkość działania strony, czy na jej dopasowanie do dobrego działania na ekranach różnych urządzeń (w końcu dobra strona powinna prezentować się jak najlepiej zarówno na laptopach, jak i smartfonach). W tym kontekście warto zadbać nie tylko o responsywność, ale i o to, aby poszczególne elementy menu były łatwe do kliknięcia, a tekst w pełni czytelny. Zadbaj o to, by wybrani przez Ciebie projektanci strony pamiętali i o to.

Dodaj komentarz