operacja nosa

Operacja estetyczna nosa – pozbądź się kompleksów

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Krzywa przegroda nosowa, zaburzający proporcje twarzy garb, opadanie czubka – istnieje wiele możliwych niedoskonałości nosa, które negatywnie wpływają na wygląd całej twarzy. Jeśli stają się one powodem kompleksów, zaniżonej samooceny czy problemów z nawiązywaniem kontaktów, można rozważyć skorzystanie z tego, co oferuje współczesna chirurgia plastyczna. Operacja nosa pozwoli pozbyć się tego typu kłopotów raz na zawsze!


Z teksu dowiesz się:

  • jakie są możliwe zaburzenia w wyglądzie nosa,
  • jak przebiega operacja plastyczna nosa,
  • jak trzeba się do niej przygotować.

Nos jest centralnym punktem ludzkiej twarzy. Pod względem fizjologicznym jest początkiem dróg oddechowych – wciągane przez niego powietrze jest ogrzewane, oczyszczane i nawilżane, a zarazem pełni funkcję narządu węchu. Z punktu widzenia estetycznego, wygląd nosa może dodawać twarzy miłego wyrazu lub uroku. Zdarzają się jednak wrodzone lub nabyte nieprawidłowości w wyglądzie nosa – krzywa przegroda nosowa, garb, opadanie skrzydeł nosa, zniekształcenie czubka – zaburzające estetykę twarzy.

Bywają one przyczyną kompleksów i zaniżonej samooceny, a czasami również kpin czy przykrych żartów otoczenia. W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem może okazać się operacja nosa. Zdarza się również, że z zaburzeniami estetycznymi idą w parze zaburzenia funkcjonalne (krzywa przegroda nosowa może np. powodować jednostronne lub obustronne upośledzenie drożności nosa, kłopoty z oddychaniem, nawracające infekcje zatok) – wówczas operacja przegrody nosowej pozwala wrócić do pełni zdrowia.


Korekta nosa – jak się przygotować?

Operacja plastyczna nosa jest zawsze wykonywana w znieczuleniu ogólnym, musi więc zostać poprzedzona konsultacjami ze specjalistą oraz wykonaniem zleconych badań. Podczas konsultacji lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad, informuje go o możliwym ryzyku i powikłaniach, a także planuje zakres zabiegu. Jeśli chodzi o badania, konieczne jest wykonanie badania grupy krwi, morfologii, oznaczenie poziomu glukozy, wskaźników krzepliwości krwi, badanie na obecność we krwi przeciwciał HBV i HCV, a także na obecność wirusa HIV. Konieczne może być również wykonanie EKG serca.


Operacja plastyczna nosa – jak przebiega?

Pierwszy etapem operacji nosa jest podanie pacjentowi znieczulenia. Kiedy zaczyna ono działać, lekarz dokonuje korekty przy pomocy wybranej wcześniej techniki. Może to być technika zamknięta (nacięcia wykonywane są wewnątrz nosa) lub technika otwarta (cięcia wewnętrzne razem z cięciami poprzecznymi w obrębie słupka). Dzięki temu chirurg otrzymuje pełen dostęp do tkanki chrzęstnej i kości budujących nos.

Następnie lekarz przechodzi do formowania kształtu i wielkości nosa zgodnie z opracowanym wcześniej planem. Jeśli problemem był garb na środku nosa – tworząca go kości zostaje usunięta. Chirurg może podciąć rozbudowane ponad miarę skrzydełka nosa, wyprostować krzywą przegrodę nosową, wymodelować opadający, zadarty lub bulwiasty czubek nosa, skorygować wklęśnięcie czy uwypuklenie w profilu nosa.

Po zakończeniu formowania, nacięcia są zszywane, struktury nosa – stabilizowane, a krwawienie zatrzymywane tamponadą. Na koniec nos pokrywany jest specjalnym opatrunkiem.


Operacja nosa – ile trwa rekonwalescencja?

Operacja plastyczna nosa wiąże się niestety z powstawaniem zasinień i obrzęków nie tylko w obrębie poddawanej korekcie okolicy, lecz także nawet całej twarzy. Ustępują one stopniowo przez kilka tygodni, a nowy kształt nosa utrwala się przez kolejne miesiące. Przez kilka-kilkanaście dni nos jest też tkliwy i bolesny. Przed pierwsze 2–3 miesiące należy uważać na nos, aby nie dochodziło do jego urazów mechanicznych – wskazane jest m.in. zrezygnowanie na ten czas z ryzykownej aktywności fizycznej.

Ogólnie korekta nosa jest zabiegiem dość bezpiecznym, lecz tak jak w przypadku każdej innej operacji zdarzyć się mogą powikłania w postaci wolnego gojenia się ran, infekcji, długotrwałego krwawienia, dolegliwości bólowych czy zaburzeń oddechowych. Jeśli pacjent zauważa u siebie tego typu niepokojące objawy, powinien jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.


 

One thought on “Operacja estetyczna nosa – pozbądź się kompleksów

Dodaj komentarz