dziecko bawi sie klockami

Odkryj 5 zalet domowego placu zabaw

Artykuł zaktualizowany 12 października 2020


Przestań zastanawiać się, czy masz wystarczająco dużo miejsca na domowy plac zabaw. Zmieści się na pewno nawet w małym pokoju. Dlatego lepiej skup się na jego zaletach, aby wybrać najbardziej optymalny model. Odkryj 5 powodów, dla których plac zabaw w domu jest niezbędny dla Twojego dziecka i… dla Ciebie.


1. Stwórz bezpieczne miejsce do zabawy, którego nikt Twojemu dziecku nie zamknie

Plac zabaw do pokoju oferuje praktycznie takie same możliwości zabawy, jak jego wersja zewnętrzna. Z jedną różnicą: jest otwarty zawsze wtedy, gdy dziecko ma ochotę się bawić. Nie musisz przejmować się porą roku czy dnia, pogodą, ani nawet #pandemia. Domowego placu zabaw Twojego dziecka nie zamknie nikt, oprócz Ciebie. Na dodatek możesz mieć bawiącą się pociechę na oku nawet podczas gotowania obiadu. Zaś jej rówieśnicy będą musieli stosować się do zasad. Twoich zasad.

2. Daj dziecku szansę rozładowania energii

Nawet mała ścianka wspinaczkowa do pokoju umożliwi Twojemu dziecku skuteczne “wyżycie się”. Zabawa na ściance to doskonała forma ogólnorozwojowych ćwiczeń, ale również sposób na wyciszenie malucha. Podstawowe modele domowych placów zabaw, które zmieścisz praktycznie w każdym wnętrzu, możesz wyposażyć w drabinki, huśtawki i zjeżdżalnie. Dzięki nim Twoja pociecha pożytecznie rozładuje nadmiar energii. A przy okazji zdobędzie nowe umiejętności.

3. Wykorzystaj zabawę do rozwoju koordynacji ruchowej malucha

Pamiętaj, że do prawidłowego rozwoju Twoje dziecko potrzebuje codziennej aktywności fizycznej. Podczas dobrej zabawy na domowym placu zabaw młody człowiek buduje swoją siłę i polepsza koordynację ruchową. Aby to osiągnąć wystarczy nawet najtańsza ścianka wspinaczkowa do pokoju. A co ważniejsze, maluch może z niej korzystać zawsze wtedy, gdy będzie miał na to ochotę. Czyli pewnie codziennie.

4. Naucz dziecko umiejętności pokonywania lęków i ograniczeń

Sama wiesz, jak bardzo przydaje się to  w dorosłym życiu. Twoja pociecha posiada tę naturalną niesamowitą ciekawość i chęć wejścia jeszcze wyżej. Dotarcia dziś tam, gdzie jeszcze wczoraj było to niemożliwe. Nie zmarnuj tego potencjału. Asekuruj dziecko na bezpiecznych akcesoriach, w które wyposażony jest domowy plac zabaw, aby raz po raz pokonywało ograniczenia małego ciała i własne lęki. Pewnie nie podziękuje Ci za to w dorosłym życiu, ale na pewno lepiej będzie sobie w nim radziło.

5. Na placu zabaw nikt nie marudzi

Dlatego w długie zimowe wieczory rzadziej usłyszysz “mamo, nudzi mi się”. Domowe place zabaw służą nie tylko do gimnastyki. Drabinki często okazują się stromym klifem, a ścianka wspinaczkowa dla dzieci – burtą pirackiego okrętu. Plac zabaw do pokoju to miejsce niewyczerpanych inspiracji dla Twojej pociechy, lecz również dla Ciebie. Stwórz kosmiczny lądownik lub jaskinię, do których trzeba się zsunąć po linie. Pozwól dziecku zsuwać się po zjeżdżalni, jak strażak lub zwisać głową w dół z drabinek, jak Spider-Man. W domowym placu zabaw jest miejsce na wszystko, poza nudą.

Dodaj komentarz