mezoterapia igłowa uroda

Mezoterapia igłowa – co to jest, przeciwwskazania, na czym polega i jakie są efekty?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Zabiegi na twarz z zakresu medycyny estetycznej cieszą się od dłuższego czasu niesłabnącą popularnością, ponieważ dzięki nim można w widoczny sposób poprawić zarówno wygląd, jak i stan swojej skóry. Jednym z ciekawszych zabiegów jest z pewnością mezoterapia igłowa, która wykonywana w serii co najmniej kilku zabiegów potrafi zdziałać na prawdę cuda.

Czym jednak jest mezoterapia igłowa, jakie są wskazania i przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu i z jakich efektów zabiegu można się spodziewać?


Czym jest mezoterapia igłowa?

Mezoterapia to jeden z najpopularniejszych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, który polega na dostarczeniu w głąb skóry substancji aktywnych (odżywczych, regenerujących lub nawilżających) takich jak kwas hialuronowy, l-karnityna, czy też kofeina. Przy pomocy zabiegu mezoterapii igłowej można w bardzo skuteczny sposób walczyć z różnymi problemami skórnymi, nie tylko tymi zlokalizowanymi na twarzy, ale również na głowie oraz pośladkach (cellulit).


Jakie są wskazania do zabiegu mezoterapii igłowej?

Mezoterapia igłowa nie bez powodu cieszy się od wielu lat niesłabnącą popularnością, ponieważ dzięki temu zabiegowi można w bardzo skuteczny sposób walczyć z różnymi problemami skórnymi. Wśród głównych wskazań do zabiegu mezoterapii igłowej można wymienić przede wszystkim takie skórne problemy jak:

  • przebarwienia posłoneczne,
  • zmarszczki mimiczne,
  • zmiany trądzikowe (zaskórniki, rozszerzone pory),
  • blizny potrądzikowe,
  • wiotka skóra,
  • sińce pod oczami,
  • rozstępy,
  • cellulit,
  • nadmiernie wypadające włosy

Na czym polega mezoterapia igłowa?

Obecnie w gabinetach kosmetycznych można wyróżnić aż trzy rodzaje mezoterapii, jednak największą popularnością cieszy się klasyczna wersja, czyli mezoterapia igłowa. Na czym jednak polega ten zabieg? Mezoterapia igłowa polega na wstrzyknięciu w głąb skóry przy pomocy specjalnej igły substancji aktywnych, które mają za zadanie poprawić zarówno wygląd, jak i stan skóry. Wstrzyknięcia wykonywane są zazwyczaj na głębokości około 3 mm, dzięki czemu możliwe jest skuteczne pokonanie bariery naskórkowej (niestety kremy nie mają zdolności przenikania do głębszych warstw skóry). Podczas zabiegu kosmetolog lub lekarz nakłuwa skórę w odstępach wynoszących od 5 do 10 mm, co może powodować pewnego rodzaju dyskomfort, dlatego też w przypadku kobiet, które nie najlepiej znoszą ból, konieczne jest zastosowanie znieczulenia miejscowego (w postaci specjalnego kremu, który aplikowany jest na skórę na około 30 minut przed planowanym zabiegiem).


Efekty zabiegu mezoterapii igłowej

Mezoterapia igłowa to zabieg, który z powodzeniem może być wykonywany nie tylko na twarzy, ale również na skórze głowy oraz udach i pośladkach. Jakich jednak efektów zabiegu można się spodziewać? W przypadku mezoterapii igłowej twarzy oraz szyi możliwe jest zmniejszenie widoczności zmarszczek, ujędrnienie skóry, dogłębne nawodnienie oraz odżywienie skóry, a także redukcja posłonecznych przebarwień oraz blizn potrądzikowych. Podczas zabiegu lekarze najczęściej wstrzykują w skórę kwas hialuronowy, a także substancje mające na celu stymulację produkcji kolagenu oraz elastyny. Jeśli chodzi o mezoterapię igłową skóry głowy to podczas zabiegu lekarz najczęściej wstrzykuje w głąb skóry takie substancje jak minoksydyl (pomaga zahamować proces wypadania włosów), dekspantenol (pomaga zregenerować strukturę włosów), a także biotynę. Po przeprowadzonej serii co najmniej kilku zabiegów włosy stają się mocne i dogłębnie odżywione. Z kolei w przypadku ud oraz pośladków dzięki mezoterapii igłowej można w widoczny sposób zmniejszyć widoczność cellulitu, a także ujędrnić skórę (najczęściej stosowanymi substancjami są kofeina i l-karnityna).


Przeciwwskazania do zabiegu mezoterapii igłowej

Mezoterapia igłowa to bardzo skuteczny zabieg, który niestety nie może być przeprowadzony w kilu bardzo konkretnych przypadkach. Na zabieg ten nie mogą zatem zdecydować się kobiety będące w okresie ciąży i karmienia piersią, osoby zmagające się z alergiami na substancje obecne w preparatach przeznaczonych do mezoterapii, a także osoby walczące z chorobami autoimmunologicznymi oraz nowotworami.


 

Dodaj komentarz