Artykuł zaktualizowany 13 maja 2025
Lustro łazienkowe spełnia przede wszystkim funkcje praktyczne. Odpowiednio dobrane sprawia, że korzystanie z tego pomieszczenia jest w pełni komfortowe dla wszystkich domowników. Na tym jednak nie koniec. Dzięki zwierciadłu możemy liczyć na precyzyjnie wykonany makijaż, ładnie przycięty zarost oraz efektywną pielęgnację. Co więcej, to samo lustro – zależnie od jego wymiarów, kształtu czy umiejscowienia – ma wpływ na estetykę i postrzeganie łazienki.
Jak zatem dobrać odpowiednie lustro do łazienki? Na jakie parametry należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności? Poniżej kilka wskazówek, które warto wziąć sobie do serca.
Kształt lustra a wielkość i styl pomieszczenia
Małe czy duże lustro? Okrągłe, a może prostokątne? Zanim wybierzemy, weźmy pod uwagę metraż łazienki, a także jej styl. Wielkość lustra powinna być zgodna z naszymi potrzebami, ale i wspomnianym metrażem łazienki. W najmniejszych pomieszczeniach sprawdzają się większe tafle lustra, które rozjaśniają łazienkę, ponieważ odbija się w nich światło pochodzące z zamontowanych lamp. Ciekawym zabiegiem może być również pokrycie wybranej ściany w całości taflą lustra.
Pamiętajmy także o tym, aby lustro było szerokości co najmniej takiej, jaką oferuje umywalka. Odnośnie do kształtów – kierujmy się wystrojem łazienki. Okrągłe i owalne lustra pasują do aranżacji naturalnych, klasycznych czy skandynawskich. Prostokątne czy kwadratowe idealnie się komponują ze stylami loftowym, industrialnym i nowoczesnym. A ci z nas, którzy stawiają na niekonwencjonalne rozwiązania oraz nietypową stylistykę, polubią się z lustrami dekoracyjnymi, niekoniecznie o typowych kształtach, np. propozycjami z oferty dostępnej na stronie https://led-lustra.pl/.
W ramie czy bez?
Lustro może posiadać ramę, ale – do jakich wnętrz będzie ona pasować? Drewniane, rzeźbione ramy są bardzo efektowne. Te postarzane lub utrzymane w odcieniach złota, srebra czy miedzi pasują do łazienek urządzanych w stylu glamour. Zazwyczaj wybiera się je do przestronnych pomieszczeń, pokojów kąpielowych, w których można wyodrębnić strefę relaksu.
Gładkie tafle pozbawione ram są bardziej minimalistyczne, nowoczesne i proste w swojej formie. Pasują nie tylko do skromnych łazienek, ale i tych, które z założenia mają oferować spójność, symetrię, wrażenie czystości i przejrzystości.
Elementy dodatkowe
Na funkcjonalność łazienki wpłynie to, jakie możliwość zaoferuje nam lustro, a tych jest niemało! Możemy wybrać wersję z podświetleniem, aby podkreślić charakter łazienki lub nadać jej dekoracyjnego wyglądu, a przy tym móc zrezygnować ze standardowych produktów oświetleniowych montowanych wokół lustra.
W szczególnie wilgotnych łazienkach sprawdzi się lustro z dodatkową funkcją antypara, aby nie zmagać się z często zaparkowaną taflą. Do tego sterowanie dotykowe, aby móc jeszcze wygodniej korzystać z lustra. Jeśli skorzystamy z powyższych wskazówek, bez problemu znajdziemy model zwierciadła, który na stałe zagości w naszej łazience.
Artykuł gościnny.