bizuteria kruk

Kupujemy biżuterię online. O czym trzeba pamiętać?

Artykuł zaktualizowany 23 lipca 2020


Zakupów dokonywanych przez internet nie trzeba się bać. Mają one sporo zalet. Możemy wybrać dokładnie to, co nam się podoba. Bez stresu i kolejek. Oszczędzamy czas. Jednak z drugiej strony warto być ostrożnym, bo przecież nie każdy sprzedawca jest uczciwy. A im bardziej wartościowej rzeczy szukamy, tym więcej przecież możemy stracić. Dlatego, kiedy szukamy np. biżuterii, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Jakich? Już odpowiadamy!


Biżuteria online – certyfikaty i zdrowy rozsądek

Kupowanie błyskotek przez internet jest bezpieczne. Pod warunkiem, że kiedy zainteresuje nas biżuteria online, upewnimy się, że wraz ze złotymi bądź srebrnymi kolczykami, bransoletką czy pierścionkiem otrzymamy certyfikat potwierdzający prawdziwość tych kruszców. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ zdarza się, że pozłacane srebro sprzedawane jest jako złoto. To samo dotyczy kamieni szlachetnych. Ich prawdziwość także powinna być udokumentowana. I to nie jakimkolwiek „papierkiem”. Tu uczciwość np. sprzedawcy diamentów potwierdzają specjaliści z Polskiego Towarzystwa Gemmologicznego.

Uważajmy również na okazje cenowe. Jeżeli interesuje nas np. naszyjnik z topazami czy brylantami, sprawdźmy, ile kosztuje pojedynczy kamień. Jeśli okaże się, że cały model, i to w dodatku złoty z – powiedzmy – pięcioma rubinami został wystawiony za cenę jednego kamienia, natychmiast powinno dać nam to do myślenia. Takie propozycje najlepiej z góry odrzucać.

Cecha probiercza i zwroty

Natomiast kiedy zamówiona biżuteria trafi już w nasze ręce, gruntownie ją obejrzyjmy. Sprawdźmy, czy ma oznaczenia. A jeżeli tak, to jakie. Jeżeli kupiliśmy złote bądź platynowe kolczyki i ważą one więcej niż 1 gram, mamy prawo oczekiwać, że biżuteria online pochodząca ze sklepu internetowego będzie zawierała cechę probierczą. Również kiedy sprawiliśmy sobie srebrną bransoletkę i waży ona więcej niż 5 g, to także i w tym przypadku rozglądajmy się za cechą probierczą. Szukajmy jej po wewnętrznej stronie biżuterii, na spodzie bądź przy zapięciach.

A czym dokładnie jest wspomniana cecha probiercza? To nic innego jak znak urzędowy, który gwarantuje, że np. zawartość złota w stopie, z którego wykonany został naszyjnik, nie jest mniejsza niż zawartość określona dla danej próby złota. Konieczność określania cech probierczych wynika m.in. z tego, że w naturalnej postaci złoto czy srebro są zbyt miękkie. Muszą być mieszane z innymi metalami. Bez tego zabiegu biżuteria nie byłaby trwała.

Poza tym wraz z przesyłką powinniśmy otrzymać paragon bądź fakturę. Pamiętajmy również, że zawsze możemy zwrócić towar. Zasady takiego manewru powinny być z góry określone przez sprzedawcę. Przy czym ogólnie, zgodnie z polskim prawem, mamy 14 dni na oddanie rzeczy kupionej przez internet. Czas liczony jest od momentu odebrania paczki. I co ważne, nie musimy tłumaczyć, dlaczego chcemy zwrócić bransoletkę, pierścionek czy kolczyki i tym samym odzyskać wpłacone pieniądze. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że brak wyjaśniania dotyczy wyłącznie kosztowności zamówionych online. Kiedy więc udajemy się do stacjonarnego jubilera, nie możemy oczekiwać respektowania tej zasady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *