Artykuł zaktualizowany 22 października 2024
Warunkiem otrzymania kredytu samochodowego może być ustanowienie wymaganych przez Bank zabezpieczeń spłaty. W artykule wyjaśnimy, dlaczego jest to konieczne. W przejrzysty i zrozumiały sposób omówimy także specyfikę najpopularniejszych zabezpieczeń.
Kredyt samochodowy to kredyt celowy przeznaczony na zakup pojazdu mechanicznego. Przedmiotem umowy kredytowej może być więc nie tylko auto, ale także motocykl czy motorower. Maksymalna kwota kredytu zależy od wartości pojazdu i zdolności kredytowej wnioskującego. W zależności od harmonogramu płata kredytu może odbywać się w miesięcznych ratach równych, malejących lub balonowych.
Jakie auto można sfinansować kredytem samochodowym?
Przedmiotem umowy kredytu na samochód może być auto nowe lub używane, a także sprowadzane z zagranicy. Finansując używane pojazdy, banki stosują jednak limit wieku. Z reguły wynosi on 10 — 12 lat.
Zabezpieczenie spłaty przy kredycie samochodowym
Otrzymanie kredytu na samochód wymaga ustanowienia wymaganych przez kredytodawcę zabezpieczeń. Taka procedura pozwala zminimalizować ryzyko instytucji finansowej i zabezpiecza jej interesy na wypadek opóźnień i braku spłaty rat. Co ważne — dzięki zabezpieczeniom banki mogą zaproponować kredytobiorcom atrakcyjne warunki oprocentowania i obniżone koszty dodatkowe. Skorzystanie z kredytu samochodowego często będzie więc zdecydowanie korzystniejsze dla portfela niż sfinansowanie zakupu auta kredytem gotówkowym.
Najpopularniejsze zabezpieczenia przy kredycie samochodowym
Najpopularniejsze zabezpieczenia spłaty przy kredytach samochodowych to:
- przewłaszczenie na zabezpieczenie,
- zastaw rejestrowy,
- weksel in blanco,
- polisa AC i jej cesja jako uzupełnienie innej formy zabezpieczenia.
Na czym w praktyce polega każde z nich?
Przewłaszczenie na zabezpieczenie
Przewłaszczenie na zabezpieczenie to najczęściej wykorzystywane zabezpieczenie spłaty przy umowach kredytów samochodowych. Mówiąc w sporym uproszczeniu, po ustanowieniu przewłaszczenia bank stanie się współwłaścicielem auta i pozostanie nim aż do momentu całkowitej spłaty finansowania. Informacja o współwłasności znajdzie się w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. W czasie obowiązywania przewłaszczenia kredytobiorca nie może więc zbyć pojazdu bez zgody banku.
Zastaw rejestrowy
Zastaw rejestrowy jest ograniczonym prawem rzeczowym, obciążające rzecz ruchomą w celu zabezpieczenia wierzytelności. W kontekście kredytów samochodowych polega na zamieszczeniu informacji o kredytodawcy w zastawie rejestrów sądu rejonowego. Ustanowienie takiego zabezpieczenia wymaga zawarcia umowy o ustanowienie zastawu rejestrowego. Po spłacie ostatniej raty finansowania informacja o zastawie zostanie usunięta.
Weksel in blanco
Weksel in blanco to najmniej popularna forma zabezpieczenia spłaty kredytu samochodowego. Polega ona na podpisaniu przez kredytobiorcę weksla: dokumentu zawierającego m.in. datę i miejsce wystawienia, imię i nazwisko osoby zobowiązanej do zapłaty, dane banku czy klauzulę bezwarunkowego przyrzeczenia zapłaty. Zabezpieczenie wekslowe daje bankowi możliwość skorzystania z uproszczonej procedury uzyskania tytułu wykonawczego w przypadku braku spłaty rat.
Obowiązkowa polisa AC wraz z cesją na bank
W przypadku kredytów samochodowych instytucje finansowe mogą wymagać objęcia pojazdu nie tylko obowiązkowym ubezpieczeniem OC, ale również Autocasco z cesją na bank. W przypadku kradzieży pojazdu lub szkody całkowitej kredytodawca otrzyma odszkodowanie, które pozwoli zrekompensować stratę. Taka konstrukcja ochroni też kredytobiorcę przed koniecznością spłacania kredytu na auto, którego nie jest w stanie użytkować.
Kredyt na samochód to popularny sposób na finansowanie nowych i używanych pojazdów. Niedrogi, dostosowany do potrzeb i możliwości finansowych kredytobiorcy pozwala cieszyć się wymarzonymi 4 kółkami bez konieczności inwestowania dużego kapitału.
Źródło:
https://www.comperia.pl/jakie-zabezpieczenia-kredytu-samochodowego-stosuja-banki
Opracowano na zlecenie partnera: Santander Consumer Bank